Health Economics and Big Data Analytics - nowy kierunek studiów magisterskich w Akademii Leona Koźmińskiego

2019-06-19 13:16:59 | Warszawa

Tygodnik "The Economist" twierdzi, że to dane, a nie ropa są najbardziej wartościowym zasobem XXI wieku. Ekonomika zdrowia jest nową, dynamicznie rozwijającą się dziedziną ekonomii, mającą zastosowanie w sektorze ochrony zdrowia. Dostarcza ona metod i narzędzi analitycznych do badań skuteczności, wydajności i wartości technologii medycznych, których ostatecznym celem jest optymalna alokacja zasobów opieki zdrowotnej. Świat biznesu obecnie przechodzi przez rewolucję polegającą na dynamicznym wzroście znaczenia dużych zasobów danych, tzw. big data.

Studenci na korytarzu

Sektor opieki zdrowotnej przewiduje więc duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny ekonomii, np. Health Economics Advisor, Health Data Scientist czy Market Access Manager w nadchodzących latach.

Akademia Leona Koźmińskiego przygotowała unikatowy program studiów magisterskich prowadzonych w języku angielskim: Health Economics and Big Data Analytics (pl: ekonomika zdrowia i analityka danych), w skrócie nazywane: HEBDA.

Informacje o kierunku

Studia dualne o profilu praktycznym są adresowane do osób z tytułem naukowym co najmniej licencjata, które chciałyby specjalizować się w przetwarzaniu i analityce dużych zbiorów danych, zwłaszcza w sektorze farmaceutycznym i branżach pokrewnych. Również pracownicy sektora opieki zdrowotnej odpowiedzialni za podział i alokację zasobów w ochronie zdrowia lub osoby planujące rozpocząć karierę w tym obszarze skorzystają z innowacyjnego programu HEBDA w ALK.

Celem kierunku jest zaoferowanie studentom wiedzy specjalistycznej i wykształcenie umiejętności w obszarze analizy danych, ze szczególnym uwzględnieniem danych zdrowotnych w przemyśle farmaceutycznym i innych powiązanych branżach.

Nowoczesny system nauczania oparty jest o najnowsze osiągnięcia z dziedziny ekonomiki zdrowia i zdefiniowany z perspektywy potrzeb płatnika, świadczeniodawcy, producenta technologii zdrowotnych, a także pacjenta.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach programu to m.in. Healthcare Systems in the European Union, Healthcare Financing Models, Statistical Methods in Healthcare oraz Health Econometrics.

Efekty kształcenia

Studenci otrzymają wiedzę i kompetencje m.in. na temat funkcjonowania rynków i podmiotów gospodarczych w obszarze ochrony zdrowia w skali od mikroekonomicznej do globalnej, w tym rynku EU, układu i powiązań instytucjonalnych w sektorze ubezpieczeń społecznych, ochrony zdrowia i działających w nim podmiotów gospodarczych, roli ekonomiki zdrowia w procesie organizacji systemu opieki zdrowotnej oraz wykorzystania zaawansowanych metod statystycznych do analizy danych.

Program HEBDA ma praktyczny charakter, co oznacza, że jest realizowany w formie zajęć praktyczno-dydaktycznych w Akademii Leona Koźmińskiego, a także i półrocznych staży realizowanych w dużych firmach z branży medycznej i farmaceutycznej. Dzięki temu studenci mają dostęp do najnowszych technik analitycznych i praktycznych oraz najczęściej stosowanych rozwiązań.

Pracodawcy zaangażowali się w proces powstawania programu studiów i uczestniczą w jego realizacji od rekrutacji aż po proces dyplomowania.

Wśród kadry naukowej znajdują się wykładowcy z wiodących zagranicznych ośrodków akademickich takich jak Uniwersytet w Illinois, Yorku czy Ljubljanie.

Podczas studiów zaplanowane są wizyty studyjne w działach Research & Development polskich innowacyjnych przedsiębiorstw: w firmie farmaceutycznej oraz u producenta wyrobów medycznych, a także wizyty w Komisji Zdrowia Sejmu RP i Ministerstwie Zdrowia.

W programie studiów znajdują się także dwa zagraniczne wyjazdy: do Parlamentu Europejskiego oraz do EMA, czyli Europejskiej Agencji Rejestracji z siedzibą w Amsterdamie.

Kierunek europejski

Studia są współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Otrzymał wyróżnienie dla najlepszego programu w tym konkursie.

Rok akademicki 2019/2020 to już ostatni rok, w którym kierunek Health Economics and Big Data Analytics prowadzony przez Akademię Leona Koźmińskiego będzie dofinansowany przez UE.

Więcej na temat kierunku: http://bit.ly/HEBDA_ALK_studia_wspolfinansowane_z_UE.

ip

fot. materiały Uniwersytetu Leona Koźmińskiego

Słowa kluczowe: Rekrutacja, praca po studiach, Ekonomika, Big Date, Farmaceutyka

Studia na start

Na czym polega studiowanie cyberbezpieczeństwa?

Zobacz, jak wygląda studiowanie cyberbezpieczeństwa i czy warto udać się na ten kierunek.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Porady dla przyszłych studentów logistyki. Co warto wiedzieć?

Przychodzimy z paroma wskazówkami, jak dobrze wejść w tryb studiowania na kierunku logistyka.

Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane