Forma / Zdrowie - Facet

Częste bóle głowy - jaka może być przyczyna?

2023-07-25 14:56:59 | Warszawa

Ból głowy jest zupełnie powszechną dolegliwością. Może pojawiać się na przykład w wyniku zmiany ciśnienia atmosferycznego, nadmiernego stresu czy wahań hormonów. Niekiedy jednak jest związany z poważniejszymi schorzeniami i wówczas wymaga leczenia farmakologicznego.

Ból głowyBól głowy może okazać się bardzo uciążliwy i uporczywy. Wówczas w dużym stopniu utrudnia codzienne życie i prawidłowe funkcjonowanie. Silny i częsty z pewnością wymaga wizyty u lekarza.

Przyczyny bólu głowy

Przyczyny bólu głowy są bardzo różne i może być ich naprawdę wiele. Wśród najczęściej występujących znajdują się: silne zmęczenie, stres, wahania hormonalne, problemy z krążeniem mózgowym, nieprawidłowa przemiana materii czy też zaburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych. Bardziej nietypowe bóle głowy mogą również pojawiać się na skutek prowadzenia określonego stylu życia i korzystania z używek  (palenie, nadużywanie alkoholu). Mogą mieć tu również znaczenie czynniki genetyczne.

Bóle głowy często zdarzają się również podczas choroby: przy zapaleniu zatok czy ucha, grypie, nadciśnieniu tętniczym, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, zwyrodnieniu kręgosłupa. Ponadto ból głowy może być spowodowany obecnością guza mózgu. Występuje także w przypadku zatrucia tlenkiem węgla.

Rodzaje bólu głowy

Bóle głowy dzielimy na pierwotne (samoistne) oraz wtórne (występujące w przebiegu jednostek chorobowych). Te pierwsze obserwowane są znacznie częściej. Są to m.in: bóle napięciowe, migrenowe czy klasterowe. Drugi rodzaj związany jest natomiast z pewnymi zaburzeniami, urazami, dysfunkcją naczyniową czy infekcjami, a ponadto może być efektem przyjmowania niektórych leków.

Przykładami pierwotnego bólu głowy są:

● Migreny – ich dokładna przyczyna nie jest do końca poznana. Często ma charakter jednostronny i pulsujący. Zazwyczaj towarzyszą jej: nadwrażliwość na światło, silne zapachy i głośne dźwięki.

● Klasterowe bóle głowy – ich przyczyna także nie jest do tej pory znana. Silny ból pojawia się w okolicy skroni, oczodołów oraz czoła. Mogą również wystąpić łzawienia,obrzęk powiek i zaczerwienienie spojówek. Epizod bólowy najczęściej pojawia się w nocy i może trwać nawet kilka godzin.

● Napięciowe bóle głowy – występują najczęściej u młodych kobiet w wieku 25-35 lat. Ten rodzaj bólu charakteryzuje się różnym natężeniem i czasem trwania. Przypuszcza się, że powodem są zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychologiczne czy też społeczne.

Ból głowy ze względu na umiejscowienie można podzielić na:

● ból z przodu głowy – występuje w przypadku migren, napięciowego bólu głowy, zapalenia zatok;

● ból z tyłu głowy – może być następstwem nadciśnienia tętniczego lub przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa;

● ból z lewej lub prawej strony – jest związany przede wszystkim z migreną lub napadem klasterowym;

● ból skroniowy – może mieć wiele przyczyn, takich jak: infekcja, choroba naczyń krwionośnych, guz mózgu, migrena czy napięciowy ból głowy.

W przypadku diagnozowania bólów głowy, w pierwszej kolejności konieczna jest wizyta u lekarza, który w razie potrzeby zleci przeprowadzenie szczegółowych badań, jak np. wykonanie rezonansu magnetycznego głowy https://radiomedica.pl/mr-glowa/.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Słowa kluczowe: ból głowy rodzaje, co na ból głowy, sposoby na ból głowy, co robić jak boli głowa, radiomedica.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak utrzymać formę i motywację?
Jak utrzymać formę i motywację?

Zobacz, co robić, aby treningi były przyjemniejsze.

Testosteron - czy jego suplementacja jest bezpieczna?
Testosteron - czy jego suplementacja jest bezpieczna?

Zobacz, czym skutkuje przyjmowanie testosteronu jako suplementu.

BÃłl głowy
Częste bóle głowy - jaka może być przyczyna? Warszawa

Silny i częsty z pewnością wymaga wizyty u lekarza.

Polecamy
total fitness
Jakie zajęcia wybrać, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę? Warszawa

Na jakie zajęcia warto uczęszczać, kiedy pragnie się wyrzeźbić swoją sylwetkę?

Jak zadbać o zdrowie podczas domowej kwarantanny? Zestaw porad dietetyczki

O tym jak zadbać o zdrowie podczas domowej kwarantanny, spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 opowie dr n. med. Paulina Borek-Trybała - dietetyk, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak utrzymać formę i motywację?
Jak utrzymać formę i motywację?

Zobacz, co robić, aby treningi były przyjemniejsze.

Testosteron - czy jego suplementacja jest bezpieczna?
Testosteron - czy jego suplementacja jest bezpieczna?

Zobacz, czym skutkuje przyjmowanie testosteronu jako suplementu.