Dzieje się - Kino

„Oczy i Obiektywy” - znamy program przeglądu

2013-03-27 14:00:28 | Warszawa

„Oczy i Obiektywy” jest to wydarzenie skierowane do szerokiego grona odbiorców, największy i najciekawszym tego typu przegląd w Polsce. W trakcie przeglądu pokazane zostaną filmy niedostępne w szerokiej dystrybucji kinowej czy telewizyjnej, których wspólnym elementem pozostaje refleksja nad człowiekiem i kulturą w najszerszym tego słowa rozumieniu. Do dziesiątej edycji zgłoszonych zostało już ponad 50 filmów. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Przed rozpoczęciem tegorocznego przeglądu filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy X w warszawskich kawiarniach odbędą się dwa pokazy-retrospekcje:

26.03.2013
Klubokawiarnia Grochownia | ul. Kobielska 75, Warszawa

"Czas pogrzebów" (Funeral Season)
real. Matthew Lancit.

Autor filmu, kanadyjski Żyd, udaje się do Kamerunu w ślad za dziewczyną, w której jest zakochany. Jednak jego uwagę podczas pobytu w Afryce zaczynają zajmować ceremonie pogrzebowe, w które wprowadzają go zaprzyjaźnieni miejscowi przewodnicy. Swoje obserwacje zderza ze wspomnieniami śmierci swoich przodków. To im film ten dedykuje.

Facebook: http://www.facebook.com/events/616623081685892/?ref=3

02.04.2013
Klubokawiarnia Grawitacja | ul. Browarna 6, Warszawa

„Kultura daru”
real. Maciej Eichelberger i Łukasz Kamiński.

Jest to zapis drogi jaką autorzy przebyli towarzysząc w 2010-11 roku różnym przejawom alternatywnej myśli społecznej opartej na współpracy, otwartości i bezpośredniej wymianie doświadczeń. Podczas tworzenia filmu przyświecała im myśl by spróbować zobaczyć obecną kondycję ludzką w jak najbardziej całościowym spektrum, a więc na poziomie indywidualnym oraz poziomie społeczno-przyrodniczym. Śledząc ten nurt, natrafili na różnorodne inicjatywy, które starają się przywrócić dynamikę wymiany człowiekowi i kulturze. Poprzez odwołanie się do różnych dziedzin życia: gospodarowania ziemią, sztuki, technologii, kultury Internetu czy pracy z ciałem, a także przez zaproszenie do dialogu przedstawicieli i aktywistów takich nurtów jak open source, permakultura, qi gong, sztuka wymiany czy food not bombs, film tworzy pole do odkrywania wielowymiarowości rozwoju człowieka i współczesnych form „darowania”. Posługując się w filmie cytatami z dzieł wybitnego antropologa Lewisa Hyde'a zapraszamy do wspólnej refleksji nad tym, jak może być dziś rozumiany „dar”, czego od nas wymaga i jakich potrzebuje warunków, by móc zaistnieć.

Poza tym, w programie przeglądu:

Piątek:
16.30 – Rozpoczęcie X Przeglądu Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”

BLOK  „Święto, procesja, karnawał”
17.00  – „Gorgeous of the evening” 27’
W wiejskim rejonie Slawonii miejscowi uświetniają karnawał nietypowym konkursem piękności.

17.30 – “Looking at themselves – Babaluda luda” 30’
Obserwowana przez oczy i obiektywy rumuńska tradycja przebierania się za “Babaludę” i radosnego świętowania wiosennego powrotu ziemi do życia.  

18.00  –  “Vasilicari” & “Trzej Królowie w Sopotni Małej” (Filmy PME) 40’
Etnograficzna wycieczka na polską prowincję i do nieco bardziej odległej  Macedonii, gdzie będziemy świadkami, kolorowych, świątecznych, procesji i korowodów.

BLOK „Tożsamość”
18.50  – „Darkmoon” 54’
Rozmowa przy cieple domowego ogniska staje się dla majańskiej bilingwalnej  poetki i młodego niemieckiego filmowca  okazją do wspólnej dekonstrukcji sztywnych kategorii w jakie mieszkańcy meksykańskiego stanu Chiapas są wtłaczani przez postkolonialne władze i turystów z „ globalnej północy”.

19.50 – „Wymiary tożsamości Polaków w Gruzji” 27’
Wprawa do odległej Gruzji by poznać naszych rodaków – Polaków. Uwikłanych w trudne relacje migracji, długotrwałego pobytu w innym społeczeństwie i życia w realiach postradzieckich. Efekt badań terenowych studenta IEiAK UW.

20.35- „Savage Memory” 75’
Czym jest dziedzictwo? Co po nas zostanie? Te i inne pytania stawia sobie Zachary Stuart,  prawnuk Bronisława Malinowskiego, w swojej podróży w czasie i przestrzeni by uchwycić kim w zasadzie był jego słynny pradziad dla badanych przez niego Trobriandczyków   i własnej rodziny.

Zakończenie 21.50
Sobota:
Start 13.00

BLOK „Muzyka w podróży”
13.00 – „Masters of overtone singing” 53’
Muzyczna podróż w głąb mongolskiego stepu  i do centrum współczesnego Paryża. Młody francuski etnomuzykolog Jean-Francois Castell  wprowadzi nas w świat mistrzów śpiewu gardłowego z Mongolii, którzy  w odległej Francji postanawiają nagrać materiał na płytę z prawdziwego zdarzenia.

14.00 – „Regressa Urgente” 52’
Historia młodej Kanadyjki która opuściła Montreal  by spełnić swoje marzenie i zostać śpiewaczką Fado.  Pięć lat po wyjeździe kamera towarzyszy jej w trudnym przedsięwzięciu jakim jest powrót do domu.

BLOK „Etno szorty I” (15.00 – 16.00)
1. “My kosher shifts” 20’
Co stanie się gdy młoda liberalna Żydówka zacznie pracę na recepcji w koszernym hotelu dla ortodoksyjnych Żydów? Efekt z pewnością nie będzie trefny, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zadawanie najtrudniejszego pytania: „dlaczego?”

2. “Kok Boru- Wnged Game” 10’
Jaka jest największa miłość Kirgiza? Oczywiście konie! Krótki acz głęboki wywiad z trenerem jazdy konnej i gry w „Kok Boru” (czyli Ciąganie Kozła)

3. “Toku fenua” 29’
Życie płynie powoli na najmniejszej zamieszkałej wyspie na Pacyfiku. Jedynie poziom morza jest z roku na rok coraz wyższy i wyższy…

BLOK „W sieci”
16.10 – “Flowers at the Window” 50’
W Internecie można znaleźć strony gdzie młode afrykańskie dziewczęta poszukują partnerów z Europy. Kim są owe Kobiety? Czy kieruje nimi jedynie naiwność? A może desperacja i chęć ucieczki z biednego kraju? Odpowiedź jak zwykle okaże się o wiele bardziej skomplikowana gdy uda nam się wyjść po za ekran komputera i poznać prawdziwe życie „dziewczyn z ogłoszenia”

17.10 – “W Sieci”- “Money Tree” 35’
Czy migracja rozbija rodzinę? Czy bliskość można okazywać gdy od rodziny oddziela cię ocean? Głęboka analiza zjawiska transnarodowej migracji i oddziaływania nowoczesnych technologii komunikacyjnych na codzienne życie. Film zrealizowany przez Helenę Patzer, absolwentkę IEiAK UW to efekt wieloletnich, wielostanowiskowych badań terenowych w USA i na Filipinach.

BLOK „Rodzina”
18.00  – „Standing on the Edge of Thorn” 33’
Intymny obraz rodziny z biednego, rolniczego rejonu Indonezji, która musi zmierzyć się z problemami takimi jak bieda, choroba umysłowa ojca, handel ludźmi.

18.40 – “Nutaraqtaariavittuq - Expecting the Child”  75’
Mieszkanki odległej Grenlandii już dawno przestały rodzić dzieci na ziemi przodków- szpitale w odległej Kanadzie oferują o wiele lepsze zaplecze. Jednak jedna z Inuickich matek decyduje się na tradycyjny poród w domowym zaciszu. Intymna historia rodzinna z dalekiej północy.

20.10 –  “Sisterhood”  74’
Bycie osobą  transgenderową w Południowej Afryce nie jest najłatwiejsze. Jednak z pomocą przyjaciół da się znieść. Portret trójki homoseksualnych robotników z plantacji wina którym, przyjaźń pozwala poradzić sobie z otaczającą ich nietolerancją.

Zakończenie 21.25

ip

Słowa kluczowe: oczy i obiektyw przegląd filmowy warszawa program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Seans z Żubrem
"Seans z Żubrem" - Bank Pekao zaprasza na kino plenerowe

Podczas Nocy Muzeów 2024 na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zostanie zorganizowane kino plenerowe.

Arka Noego. Ahoj przygodo
Animacja "Arka Noego. Ahoj przygodo!" zaprosi dzieci na wielką przygodę [WIDEO]

Rafał Maślak, zdobywca tytułu Mistera Polski, dołączy do obsady polskiej wersję językowej.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy 2
Sauron powraca w zwiastunie 2. sezonu "Pierścieni władzy" od Amazonu [WIDEO]

Czy nowe odcinki podwyższą poziom tego serialu?

Polecamy
"Stuber": Dave Bautista i Kumail Nanjiani w komedii sensacyjnej [WIDEO]

Kierowca Ubera zabiera pasażera, który okazuje się być policjantem na tropie zabójcy.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Seans z Żubrem
"Seans z Żubrem" - Bank Pekao zaprasza na kino plenerowe

Podczas Nocy Muzeów 2024 na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zostanie zorganizowane kino plenerowe.

Arka Noego. Ahoj przygodo
Animacja "Arka Noego. Ahoj przygodo!" zaprosi dzieci na wielką przygodę [WIDEO]

Rafał Maślak, zdobywca tytułu Mistera Polski, dołączy do obsady polskiej wersję językowej.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!