Dzieje się - Kino

Wybitni rosyjscy reżyserzy gośćmi 9. Sputnika nad Polską

2015-11-04 13:46:55 | Warszawa

Prezentujemy znakomitych twórców filmowych, artystów i producentów, którzy będą  gościć w Warszawie na 9. Sputniku nad Polską, który rozpocznie sie już 5 listopada. Gośćmi festiwalu będą m.in. Aleksandr Sokurow, Iwan Wyrypajew, Aleksiej Fedorczenko i Wasilij Sigariew.

Przedstawiamy charmonogram pokazów i spotkań z twórcami:

ALEKSANDR SOKUROW

Jeden z czołowych reżyserów europejskich, Laureat Nagrody Głównej oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a także innych prestiżowych wyróżnień w Rosji i na świecie.

Aleksandr Sokurow jest absolwentem wydziału historycznego na Uniwersytecie w Niżnym Nowogrodzie oraz reżyserii na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Już jako młody twórca został dostrzeżony i doceniony przez Andrieja Tarkowskiego, dzięki jego wsparciu rozpoczął współpracę z drugą wówczas pod względem wielkości, wytwórnią filmową w Rosji – Lenfilm.

W ramach retrospektywy artystycznego dorobku reżysera prezentowanej podczas tegorocznej edycji festiwalu, pokażemy najznamienitsze tytuły m.in. „Samotny głos człowieka” (1978), „Dni zaćmienia” (1988), „Moloch” (1999), „Cielec” (2000), „Rosyjska arka” (2002), „Faust” (2011) oraz najnowsze dzieło reżysera „Frankofonia” - fabularyzowany dokument powstały przy udziale ekspertów z 43 krajów, nazywany przez uznanych krytyków rozprawą historyczno-filozoficzną.

7. listopada godz. 14:00 kino Iluzjon - 2. Polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji z udziałem Aleksandra Sokurowa oraz współpracującego z nim scenarzysty, Jakowa Siwczenko. Twórcy zaprezentują nowy projekt, który chcieliby zrealizować w koprodukcji z Polską
7. listopada godz. 20:00* kino Luna, (sala B) – spotkanie z reżyserem po projekcji dokumentu „Głos Sokurowa”
8. listopada godz. 19:30 kinie Luna, (sala B) - masterclass Aleksandra Sokurowa po projekcji filmu „Frankofonia”

IWAN WYRYPAJEW

Rosyjski aktor, reżyser, dramatopisarz i pedagog teatralny. Jeden z najważniejszych współczesnych rosyjskich artystów, tworzący również w Polsce. Dyrektor artystyczny teatru „Praktyka” w Moskwie. Laureat Paszportu Polityki z 2012 roku za „przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu”.

W 1995 roku ukończył aktorstwo na Akademii Teatralnej w Irkucku. Studiował także reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. W latach 1998-2001 prowadził w Irkucku teatr studyjny Przestrzeń Gry. Od 2001 roku Wyrypajew współpracuje z moskiewskim teatrem Teatr.doc. Dramat „Sny” przyniósł mu międzynarodową sławę.

W ramach 9. edycji Sputnika zaprezentujemy „Euforię” (2006), „Tlen” (2009), „Taniec Delhi” (2012), oraz najnowszy film „Zbawienie” (2015), który artysta osobiście przedstawi warszawskiej widowni.

7. listopada godz. 19.30 kinie „Luna (Sala A) – spotkanie z reżyserem po projekcji filmu „Zbawienie”.

ALEKSIEJ FEDORCZENKO

Producent i reżyser rosyjski. Podjął studia ekonomiczne, następnie ukończył reżyserię na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa (WGIK) w Moskwie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród na rosyjskich i międzynarodowych festiwalach m.in. Grand Prix Nowych Horyzontów za nietuzinkowy obraz „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”. Polskiej publiczności znane są także jego „Milczące dusze” czy „Miłość i parowóz”.  Najnowsze dzieło Fedorczenki „Anioły rewolucji” zdobyło nagrodę za najlepszą reżyserię oraz nagrodę Izby Krytyków i Znawców Filmowych Rosji na 26. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi.

11. listopada godz. 19.30 w kinie „Luna” (Sala A) - spotkanie z reżyserem po projekcji filmu „Anioły rewolucji”

WASILIJ SIGARIEW

Ceniony i najczęściej wystawiany na świecie młody rosyjski dramaturg, uczeń Nikołaja Kolady. Scenarzysta i reżyser filmowy. Ukończył Instytut Pedagogiczny w Niżnym Tagile oraz Instytut Teatralny w Jekaterynburgu. W głosowaniu publiczności 6. edycji festiwalu Sputnik nad Polską zwyciężył jego debiut filmowy „Żyć", który wywoływał burzliwe dyskusje i ogromne emocje po każdym sputnikowym pokazie.

Reżyser zaprezentuje swój nowy film „Kraina Oz”, wyróżniony Nagrodą imienia Grigorija Gorina oraz Nagrodą Izby Krytyków i Znawców Filmowych Rosji na 26. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi.

14. listopada godz. 21.00 Kino „Luna” (Sala A) - spotkanie z reżyserem po filmie „Kraina Oz”

ALEKSANDR PROSZKIN

Rosyjski reżyser i scenarzysta. Absolwent Leningradzkiego Państwowego Instytutu Teatru, Muzyki i Kinematografii.  Pracował jako aktor w Leningradzkim Teatrze Komedii i trudnił się reżyserią programów dla Telewizji Centralnej.  Ma na koncie ponad 30 spektakli i filmów m.in. „Niebezpieczny wiek”, „Odkupienie”, „Córka kapitana”, „Orlean” oraz „Chłodne lato 53-go”. Ten ostatni przyniósł mu międzynarodowy rozgłos oraz kilka znaczących nagród. Od 1987 roku jest reżyserem największej w Rosji wytwórni filmowej „Mosfilm”.

Proszkin jest także autorem cieszącego się dużą popularnością serialu „Michajło Łomonosow” oraz   „Doktor  Żywego”.  W ramach 9. Sputnika prezentujemy jego „Rajskie ogrody” – film powalczy o nagrodę główną festiwalu.

13. listopada godz. 19.30 kino „Luna” (Sala A)  -  spotkanie z reżyserem  po projekcji  filmu „Rajskie ogrody”

MARINA RAZBIEŻKINA


Reżyserka, scenarzystka i  producentka filmowa. W 1971 roku ukończyła wydział filologiczny na Kazańskim Uniwersytecie Państwowym. Była nauczycielką w wiejskiej szkole, a także dziennikarką wielu znaczących rosyjskich mediów. W latach 1992-1998 wykładała na Państwowym Uniwersytecie w Kazaniu. Jest założycielką i wykładowczynią Szkoły Filmu Dokumentalnego. W 2009 roku wraz z wybitnym dramaturgiem i reżyserem teatralnym Michaiłem Ugarowem stworzyła program edukacyjny przedmiotem którego jest reżyseria filmów i teatru dokumentalnego.
 
Jest autorką ponad 30 dokumentów i 2 pełnometrażowych filmów fabularnych. Znana europejskiej publiczności przede wszystkim z antyputinowskiego filmu dokumentalnego Zimo, idź precz! (2012) i fabuły „Czas żniw”. Zwyciężczyni wielu rosyjskich i zagranicznych festiwali filmowych. Laureatka nagrody „Laur”, Członkini Stowarzyszenia Filmowców Rosji, Izby Kina Dokumentalnego i Telewizji, Rosyjskiej Akademii Sztuki Filmowej „Nika”, Europejskiej Akademii Filmowej.

14. listopada godz. 17.00 kino „Iluzjon” (Sala Mała Czarna) - MASTERCLASS  z  Mariną Razbieżkiną  po projekcji dokumentu „Oś optyczna”

ANTON CZIŻYKOW

Rosyjski reżyser. Studiował informatykę, literaturę i reżyserię.
Jego film „Chłopak z naszego cmentarza” będzie prezentowany w sekcji konkursowej.  

6. listopada godz. 20  kino „Luna” (Sala A) – Spotkanie z reżyserem po filmie „Chłopak z naszego cmentarza”

ILIA CZIŻYKOW   

Rosyjski reżyser. Pracował jako kierownik produkcji i montażysta. Ukończył studia reżyserskie. Pracował przy pełnometrażowej czarnej komedii „Chłopak z naszego cmentarza”.  

6. listopada godz. 20.00  kino „Luna” (Sala A) – Spotkanie z reżyserem po filmie „Chłopak z naszego cmentarza”

JULIA MISZKENENE

Rosyjska producentka filmowa. Ukończyła wydział filozofii na Uniwersytecie Moskiewskim. Przez 12 lat pracowała w szeroko pojętej sferze publicznej, także jako doradca dyrektora generalnego Centrum Technologii Komunikacyjnych "Propaganda". W 2005 roku założyła własną firmę producencką "VitaActiva". Od 2015 roku wykłada  w Moskiewskiej Szkole Współczesnej Kinematografii.

Wyprodukowała  „Shultes”,” Wymarzona droga”,  „Moskwa”,  „Brat Dejan”.

7. listopada godz. 20.00 kino „Luna” (Sala B) – spotkanie z producentką po filmie „Brat Dejan”

ELENA KWASOWA-DUFORT

Producentka  filmu „Pingwin naszych czasów”, prezentowanego w sekcji „Okno na Europę”.

6. listopada godz. 20.00 „Luna”  (Sala B) w ramach otwarcia sekcji "Okno na Europę" spotkanie z reżyserką.

SWETŁANA KUCZMAJEWA
 
Rosyjska producentka. Ukończyła Moskiewski Państwowy Uniwersytet Techniczny  im. Baumana. Od 1987 roku produkuje filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Ma na koncie 28 filmów. Polskim widzom jest dobrze znana z wielokrotnie nagradzanej „Córki” (2012). Od 2015 roku pełni funkcję dyrektora generalnego studia filmowego Airfilms i Wałdaj.
 
7. listopada godz. 19.30 kino „Luna” (Sala A) – otwarcie retrospektywy Iwana Wyrypajewa i spotkanie z reżyserem i producentką po projekcji filmu „Zbawienie”

ARTIOM TIEMNIKOW

Rosyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Ukończył Wszechrosyjski  Państwowy Instytut  Kinematografii im. S.A. Gierasimowa (WGIK). Jest reżyserem programów podróżniczych „Dookoła świata” czy „Rosyjski extreme”. Podjął współpracę reżyserską z Programem 1. publicznej stacji telewizyjnej Federacji Rosyjskiej, mającej największy zasięg odbiorców w Rosji, a także z  Programem 2. telewizji rosyjskiej. Jako reżyser zadebiutował pełnometrażowym filmem „No comment”, prezentowanym  w sekcji konkursowej.

6. listopada godz. 17.00 kino „Luna”  (Sala A)  -  spotkanie z reżyserem po pokazie filmu
„No comment”

ASIA TIEMNIKOWA

Scenarzystka i producentka filmowa. Na Festiwalu zaprezentuje film „No comment”.  

6. listopada godz. 17.00 kino „Luna”  (Sala 1) - spotkanie z producentką po projekcji filmu „No comment”

ALISA STRUKOWA

 
Producentka filmowa, dyrektor programowy Festiwalu Filmów Rosyjskich „Okno na Europę”.  

6. listopada godz. 20.00 kino „Luna”  (Sala B) – spotkanie z producentką w ramach otwarcia sekcji "Okno na Europę".

ILJA SIEWIEROW

Ukończył studio „Kadr” przy wytwórni filmowej „Lenfilm”, po czym studiował na Akademii Teatralnej.  Jest absolwentem Petersburskiego Państwowego Instytutu Kinematografii i Telewizji.  Zasłynął z filmów: „Tam, gdzie światło”, „Gość" i „Rozwód na własne życzenie”.

7. listopada godz. 20.30 kino „Iluzjon” (Sala Stolica) - spotkanie z reżyserem po pokazie filmu „Rozwód na własne życzenie”.

KIRIŁŁ BIELEWICZ
 
Rosyjski reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny. Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej im. Szczepkina i kursów reżyserskich. Obecnie jest reżyserem rosyjskiego duchowego teatru „Kadr”. Jego „Jedynka” prezentowana jest w sekcji „Okno na Europę”.

7. listopada godz. 17.30  kino „Iluzjon” (Sala Stolica) - spotkanie z reżyserem po projekcji filmu „Jedynka”

ELENA  RADIEWICZ

Rosyjska aktorka. Absolwentka Petersburskiej Państwowej Akademii Teatralnej. Jest aktorką „Teatru Młodzieży na Fontance”

9. listopada godz. 22.00 kino „Iluzjon” (Sala Stolica) - spotkanie z aktorką po filmie „Klatka”.

SWETŁANA SMIRNOWA-MARCINKIEWICZ

Rosyjska aktorka teatralna i filmowa. Jest absolwentką Petersburskiej Państwowej Akademii Teatralnej. Obecnie współpracuje z „Teatrem Młodzieży na Fontance”.

14. listopada godz. 15.00 kino „Luna” (Sala A) - spotkanie z aktorką po filmie „Pionerzy marzyciele”.

ALEKSEJ PIMANOW

Rosyjski reżyser, scenarzysta, dziennikarz, producent. Ma dwa wykształcenia wyższe – techniczne i dziennikarskie. Od roku 1986 jest związany zawodowo z Programem 1. publicznej stacji telewizyjnej Federacji Rosyjskiej. Od 1996 roku jest Dyrektorem Generalnym Programu „Ostankino”, a także autorem programu „Człowiek i prawo”. Jest producentem i reżyserem ponad 30 filmów i seriali.

6. listopada godz. 17.00  kino „Luna” (Sala B) - spotkanie z reżyserem po filmie „Owieczka Dolly była zła i zmarła wcześnie”.

DANIŁŁA SZEWCZENKO
 
Rosyjski aktor. Absolwent Petersburskiej Państwowej Akademii Teatralnej. Jeszcze w latach studenckich grał w „Małym Teatrze Dramatycznym” w Petersburgu.  Obecnie współpracuje z teatrem „Praktika” w Moskwie. Na Festiwalu aktor zaprezentuje film „Owieczka Dolly była zła i zmarła wcześnie”.

6. listopada godz. 17.00 kino „Luna” (Sala B) - spotkanie z aktorem po filmie „Owieczka Dolly była zła i zmarła wcześnie”.

JULIA POZYDAEWA

Rosyjska aktorka filmowa i serialowa. Na 9. Sputniku przedstawi film „Owieczka Dolly była zła i zmarła wcześnie”.

6. listopada godz. 17.00 kino „Luna” (Sala B) - spotkanie z aktorką po filmie „Owieczka Dolly była zła i zmarła wcześnie”.

OLEG JAGODIN

Aktor teatralny i filmowy, Zasłużony Artysta Rosji,  muzyk i wokalista. Absolwent Akademii Teatralnej w Jekaterynburgu.  Jest aktorem słynnego teatru Kolady. Wokalista alternatywnego zespołu muzycznego Kolady w Jekaterynburgu. Na Festiwalu prezentuje dramat  „Anioły rewolucji” i „Orlean”.

14. listopada godz. 18.00 kino „Luna” (Sala A) - spotkanie z aktorem po filmie „Anioły rewolucji”
15. listopada  godz. 16.00  kino „Luna” (Sala A) – spotkanie z aktorem po pokazie filmu „Orlean”.

DARIA POŁTORACKAJA
 
Rosyjska reżyserka filmowa. Ukończyła wyższe studia dziennikarskie, aktorskie i reżyserskie.  Biegle włada językiem włoskim. W jej dorobku najważniejsze pozycje to: „Od początku”, „Mamuśki”, „Czekolada rosyjska”, „Koronki”, „Ucieczka z Moskwabadu”. Ten ostatni tytuł prezentujemy w sekcji konkursowej.

13. listopada godz. 17.00 kino „Luna” (Sala A) - spotkanie z reżyserką po pokazie filmu „Ucieczka z Moskwabadu”.

JUSUP RAZYKOW

Rosyjski i uzbecki reżyser i scenarzysta filmowy. Jest absolwentem wydziału reżyserii na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Współpracował z wytwórnią filmową „Mosfilm”. Następnie został dyrektorem studia filmowego „Uzbekfilm”, obecnie jest jego Dyrektorem Artystycznym. Warszawskiej widowni znany jest ze znakomitego „Wstydu”. Laureat wielu znaczących nagród na rosyjskich i międzynarodowych festiwalach. Jest autorem scenariusza „Ucieczki z Moskwabadu”,  która w tym roku powalczy o Grand Prix Sputnika.

13. listopada godz. 17.00 kino  „Luna” (Sala A) - spotkanie ze scenarzystą po projekcji filmu „Ucieczka z Moskwabadu”

OLGA BIELAJEWA

Rosyjska reżyserka, producentka kreatywna, redaktorka programów telewizyjnych. Ukończyła reżyserię na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa w klasie Sergieja Solowjowa. Uczyła się u Karena Szachnazarowa. Reżyserka filmu „Tajemnica ciemnej komnaty”, który pokażemy w sekcji „Małego Sputnika”.

7. listopada godz. 13.00 kino „Luna” (Sala A) – spotkanie z reżyserką po pokazie „Tajemnica ciemnej komnaty”

ALONA ZWANCOWA

 
Rosyjska reżyserka i scenarzystka. Urodziła się w Tomsku na Syberii. Ma także na koncie kilka interesujących pozycji książkowych. W 2015 roku ukończyła Wyższe Kursy Scenarzystów i Reżyserów.

7. listopada godz. 16.30 Kino „Luna” (Sala A) - spotkanie z reżyserką po projekcji komedii „Norweg”

*spotkania z twórcami odbywają się po pokazach filmowych. Podane godziny to czas
rozpoczęcia projekcji.

ip

fot. Aleksander Sokurow w filmie "Ojciec i syn" (2003)

Słowa kluczowe: sputnik nad polską 2015, festiwal filmów rosyjskich 2015, festiwal filmowy sputnik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Gra Fortuny film
"Gra Fortuny" - Guy Ritchie, Jason Statham i Hugh Grant serwują szpiegowską intrygę [WIDEO]

Widowiskowe bójki i brawurowe pościgi już od 13 stycznia w polskich kinach.

MFF Kino Dzieci 2020
MFF Kino Dzieci 2020 - termin bez zmian, nowa formuła wydarzenia

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w około 20 kinach w Polsce.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!