Dzieje się - Kino

Żydowskie Motywy już w najbliższą środę

2012-04-19 09:06:06 | Warszawa

Już w najbliższą środę, 25 kwietnia rozpocznie się w warszawskim kinie Muranów 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.

Festiwal otworzy film Nasze dzieci w reżyserii Natana Grossa z 1948 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów w jidysz, przedstawia powojenne losy żydowskich dzieci ocalałych z Holokaustu. Film został zrekonstruowany na podstawie czterech niekompletnych kopii odnalezionych w Polsce, Izraelu, Francji i USA, a pomysłodawcą i autorem reedycji jest syn reżysera, Yaakov Gross.

Przez 5 dni festiwalu zaprezentujemy widzom 32 filmy walczące o nagrodę Złotego Warszawskiego Feniksa, a wśród nich:
- Konserwator (Restoration, reż. Joseph Madmony) – uhonorowany Kryształowym Globem w Karlowych Warach i nagrodą za scenariusz w Sundance film opowiada historię Yaakova Fidelmana, właściciela pracowni renowacji antyków oraz tajemniczego gościa, który pojawia się w jego życiu.
- Tylko nas dwóch (Just the Two of Us, reż. Tzipi Baider) – film dokumentalny o dwóch byłych więźniach Treblinki, którym jako nielicznym udało się uciec z obozu zagłady. Gościem festiwalu będzie jeden z bohaterów filmu, Samuel Willenberg.
- Wojenna corrida (War Matador, reż. Macabit Abramson, Avner Faingulernt) – niepokojący esej o “turystyce wojennej” i kontrowersyjnych reakcjach Izraelczyków na wojnę w Strefie Gazy.
- Księżyc to Żyd (reż. Michał Tkaczyński) – niesamowita dokumentalna opowieść o przemianie kibica stadionowego w ortodoksyjnego Żyda.
- The „Socalled” Movie (reż. Garry Beitel) – wypełniony muzyką film o Joshu Dolginie – muzyku występującym jako „Socalled”, łączącym hip-hop z tradycją żydowską w niekonwencjonalny i odważny sposób.
- Moja Australia (reż. Ami Drozd) – autobiograficzna opowieść o powojennej emigracji z Polski do wymarzonej Australii, która w efekcie okazuje się być… Izraelem.
- Lawnswood Gardens (reż. Tomasz Magierski) – dokument o profesorze Zygmuncie Baumanie, uchylający rąbka jego prywatnego życia.

W Jury 8. MFF Żydowskie Motywy zasiądą:
- Benjamin Freidenberg – izraelski reżyser nagrodzony w 2010 roku Srebrnym Warszawskim Feniksem za film Wycieczka z przewodnikiem (Guided Tour)
- Tatiana Kosinowa – działaczka praw człowieka, współzałożycielka rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał
- Gabriele Lesser – wieloletnia korespondentka niemieckojęzycznych gazet w Polsce
- Lukáš Pøibyl – czeski reżyser, nagrodzony Czeskim Lwem za cykl dokumentalny Zapomniane transporty (Forgotten Transports)
- Andrzej Titkow – poeta, reżyser i scenarzysta, do 2011 roku dyrektor artystyczny festiwalu „Żydowskie Motywy”

Gościem Honorowym festiwalu jest Gila Almagor – wybitna aktorka, nazywana Pierwszą Damą izraelskiej kinematografii. W ramach jej retrospektywy zaprezentowane zostaną 4 filmy:
- Dług (The Debt), reż. Assaf Bernstein
- W konarach drzew (Under the Domim Tree), reż. Eli Cohen
- Pesachowa gorączka (Passover Fever), reż. Shemi Zarhin
- Lato Avii (The Summer of Aviya), reż. Eli Cohen

Na wszystkie projekcje festiwalowe wstęp jest bezpłatny.

Festiwal to nie tylko filmy - zapraszamy także na koncerty i debaty w klubie festiwalowym Pardon To Tu, pl. Grzybowski 12/16.

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ŻYDOWSKIE MOTYWY
25-29 kwietnia 2012 r.
Kino Muranów, ul. Andersa 1, Warszawa

ip

Słowa kluczowe: festiwal żydowskie motywy warszawa program jury filmy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Diablo. Wyścig o wszystko
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Polskie wyścigi, europejskie dramaty i amerykańskie szkło.

Zakon Świętej Agaty
"Zakon Świętej Agaty": Darren Lynn Bousman prezentuje nowy horror [FOTO, WIDEO]

Twórca trzech części "Piły" powraca z kolejną propozycją dla fanów kina grozy.

Rubik, Bereda i Wieczorek
Rubik, Bereda i Wieczorek komponują piosenkę do bajki

"Jestem psem" to utwór promujący film "Corgi, psiak Królowej".

Polecamy
Przygotowania thrillera "Son of a Gun"
Przygotowania thrillera "Son of a Gun"

Pościgi samochodowe, strzelaniny, ucieczki helikopterem, brawurowy skok na kopalnię złota-wszystko to znalazło się w thrillerze "Son of a Gun". W filmie zagra m.in. Ewan McGregor.

Na co do kina w weekend?
Na co do kina w weekend?

Opowieść o pierwszej miłości, przyjaźni i odkrywaniu samego siebie - "W jego oczach", podróż życia trójki polskich motocyklistów, czy nietypowy obraz codzienności w filmie nagrodzonym na Berlinale. Ten weekend upłynie pod znakiem ambitnego kina.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Diablo. Wyścig o wszystko
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Polskie wyścigi, europejskie dramaty i amerykańskie szkło.

Zakon Świętej Agaty
"Zakon Świętej Agaty": Darren Lynn Bousman prezentuje nowy horror [FOTO, WIDEO]

Twórca trzech części "Piły" powraca z kolejną propozycją dla fanów kina grozy.