Dzieje się - Kino

Żydowskie Motywy już w najbliższą środę

2012-04-19 09:06:06 | Warszawa

Już w najbliższą środę, 25 kwietnia rozpocznie się w warszawskim kinie Muranów 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.

Festiwal otworzy film Nasze dzieci w reżyserii Natana Grossa z 1948 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów w jidysz, przedstawia powojenne losy żydowskich dzieci ocalałych z Holokaustu. Film został zrekonstruowany na podstawie czterech niekompletnych kopii odnalezionych w Polsce, Izraelu, Francji i USA, a pomysłodawcą i autorem reedycji jest syn reżysera, Yaakov Gross.

Przez 5 dni festiwalu zaprezentujemy widzom 32 filmy walczące o nagrodę Złotego Warszawskiego Feniksa, a wśród nich:
- Konserwator (Restoration, reż. Joseph Madmony) – uhonorowany Kryształowym Globem w Karlowych Warach i nagrodą za scenariusz w Sundance film opowiada historię Yaakova Fidelmana, właściciela pracowni renowacji antyków oraz tajemniczego gościa, który pojawia się w jego życiu.
- Tylko nas dwóch (Just the Two of Us, reż. Tzipi Baider) – film dokumentalny o dwóch byłych więźniach Treblinki, którym jako nielicznym udało się uciec z obozu zagłady. Gościem festiwalu będzie jeden z bohaterów filmu, Samuel Willenberg.
- Wojenna corrida (War Matador, reż. Macabit Abramson, Avner Faingulernt) – niepokojący esej o “turystyce wojennej” i kontrowersyjnych reakcjach Izraelczyków na wojnę w Strefie Gazy.
- Księżyc to Żyd (reż. Michał Tkaczyński) – niesamowita dokumentalna opowieść o przemianie kibica stadionowego w ortodoksyjnego Żyda.
- The „Socalled” Movie (reż. Garry Beitel) – wypełniony muzyką film o Joshu Dolginie – muzyku występującym jako „Socalled”, łączącym hip-hop z tradycją żydowską w niekonwencjonalny i odważny sposób.
- Moja Australia (reż. Ami Drozd) – autobiograficzna opowieść o powojennej emigracji z Polski do wymarzonej Australii, która w efekcie okazuje się być… Izraelem.
- Lawnswood Gardens (reż. Tomasz Magierski) – dokument o profesorze Zygmuncie Baumanie, uchylający rąbka jego prywatnego życia.

W Jury 8. MFF Żydowskie Motywy zasiądą:
- Benjamin Freidenberg – izraelski reżyser nagrodzony w 2010 roku Srebrnym Warszawskim Feniksem za film Wycieczka z przewodnikiem (Guided Tour)
- Tatiana Kosinowa – działaczka praw człowieka, współzałożycielka rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał
- Gabriele Lesser – wieloletnia korespondentka niemieckojęzycznych gazet w Polsce
- Lukáš Pøibyl – czeski reżyser, nagrodzony Czeskim Lwem za cykl dokumentalny Zapomniane transporty (Forgotten Transports)
- Andrzej Titkow – poeta, reżyser i scenarzysta, do 2011 roku dyrektor artystyczny festiwalu „Żydowskie Motywy”

Gościem Honorowym festiwalu jest Gila Almagor – wybitna aktorka, nazywana Pierwszą Damą izraelskiej kinematografii. W ramach jej retrospektywy zaprezentowane zostaną 4 filmy:
- Dług (The Debt), reż. Assaf Bernstein
- W konarach drzew (Under the Domim Tree), reż. Eli Cohen
- Pesachowa gorączka (Passover Fever), reż. Shemi Zarhin
- Lato Avii (The Summer of Aviya), reż. Eli Cohen

Na wszystkie projekcje festiwalowe wstęp jest bezpłatny.

Festiwal to nie tylko filmy - zapraszamy także na koncerty i debaty w klubie festiwalowym Pardon To Tu, pl. Grzybowski 12/16.

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ŻYDOWSKIE MOTYWY
25-29 kwietnia 2012 r.
Kino Muranów, ul. Andersa 1, Warszawa

ip

Słowa kluczowe: festiwal żydowskie motywy warszawa program jury filmy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pierwszy człowiek
"Pierwszy człowiek" odleci w kosmos także w IMAX [WIDEO]

Damien Chazelle zaprasza na ekstremalne doświadczenia!

48HFP Warszawa
Znamy wyniki 8. edycji 48HFP Warszawa 2018 Warszawa

Jury wybrało najlepszy film tegorocznej edycji konkursu, który zostanie zaprezentowany na międzynarodowym konkursie 48 Hour Film Project.

Polecamy
Najbardziej poruszające filmy o pedofilii
Najbardziej poruszające filmy o pedofilii

Dobre filmy na trudny temat.

Aktorska "Księga dżungli" Disneya na pierwszym zwiastunie [WIDEO]
Aktorska "Księga dżungli" Disneya na pierwszym zwiastunie [WIDEO]

W przyszłym roku do kin wejdzie nowa "Księga dżungli". Będzie to aktorska wersja filmu, z wieloma postaciami tworzonymi komputerowo. Reżyseruje twórca "Iron Man". Zobacz pierwszy zwiastun!

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Pierwszy człowiek
"Pierwszy człowiek" odleci w kosmos także w IMAX [WIDEO]

Damien Chazelle zaprasza na ekstremalne doświadczenia!

48HFP Warszawa
Znamy wyniki 8. edycji 48HFP Warszawa 2018 Warszawa

Jury wybrało najlepszy film tegorocznej edycji konkursu, który zostanie zaprezentowany na międzynarodowym konkursie 48 Hour Film Project.