Kino
9. Przegląd Kina Historycznego

9. Przegląd Kina Historycznego

  • 2009-09-26, do 2009-09-27
  • wolny
  • Muzeum Niepodległości, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

Już w najbliższy weekend odbędzie się Przegląd Kina Historycznego, na który serdecznie zaprasza Muzeum Niepodległości wraz z Fundacją Filmowa Warszawa.

Na ekranie pojawi się aż sześć obrazów niezapomnianych twórców polskiej kinematografii. Sześć - różnych, aczkolwiek tak samo bohaterskich i dramatycznych historii związanych z wrześniem 1939 roku - "Akcja pod Arsenałem", "Ptaki, ptakom", "Sąsiedzi", "Westerplatte", "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie" oraz "Lotna".

Kalendarz projekcji:

sobota - 26.09:
10.00 - "Akcja pod Arsenałem"
Tematem przewodnim filmu są wydarzenia, które zostały opisane w książkach "Kamienie na szaniec" oraz "Akcja pod Arsenałem".
12.00 - "Ptaki, ptakom"
To adaptacja powieści Wilhelma Szewczyka pod tym samym tytułem. Film ten podejmuje temat trochę zaniedbany przez naszą kinematografię, a mianowice walki Ślązaków z Niemcami we wrześniu 1939 roku. Oprócz doświadczonych żołnierzy, zwykle byłych powstańców śląskich, pod bronią znalazły się wtedy niemal dzieci - harcerze i harcerki. To właśnie na nich hitlerowcy dopuścili się największych okrucieństw. Gdy zdobyli obleganą przez ponad dobę wieżę spadochronową, zaczęli po prostu zrzucać młodocianych obrońców z kilkudziesięciometrowej wysokości. Te i inne wydarzenia dokumentuje skromny, lecz rzetelny film Pawła Komorowskiego
14.00 - "Sąsiedzi"
Rekonstrukcja przebiegu "czarnej niedzieli" w Bydgoszczy we wrześniu 1939 roku. Obraz bohaterskiej obrony Polaków w obliczu przygotowanej przez Niemców dywersji, spleciony z lirycznym wątkiem tragicznej miłości młodego Polaka i 16 - letniej Niemki. Bydgoszcz w przededniu i w pierwszych dniach II wojny światowej.

niedziela - 27.09:
10.00 - "Lotna"

Premiera "Lotnej" stała się wydarzeniem końca lat 50. i wywołała burzliwą dyskusję. O tak gwałtownym przyjęciu zadecydował sposób ujęcia bardzo drażliwej problematyki września. Andrzej Wajda i Wojciech Żukrowski jako autorzy scenariusza potraktowali pierwowzór literacki filmu bardzo umownie. chcieli wzruszyć widzów, pokazać im zderzenie wojny z jesienią, tą najpiękniejszą u nas porą roku
12.00 - "Westerplatte"
Westerplatte - półwysep u wejścia do portu gdańskiego - polska składnica amunicyjna na terenie Wolnego Miasta Gdańska, zbudowana na mocy postanowienia Rady Ligii Narodów. Jej załogę stanowił oddział wartowniczy w sile jednej kompanii piechoty i grupa pracowników cywilnych. Westerplatte stało się pierwszą zaporą na drodze zaborczego pochodu Hitlera przez Europę.
14.00 - "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie"
Film ten nie jest rekonstrukcją zdarzeń historycznych. Pojawiają się tu również postaci zmyślone. Nie jest to ani opowieść biograficzna ani kronika wydarzeń. Zrealizowany został na taśmie czarno - białej i łączy w jednorodną całość zdjęcia archiwalne z nakręconymi przez ekipę filmową.
 
Więcej informacji na stronie: www.filmowawarszawa.org
Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!