Kino
"Likwidacja 08.1944" w technice 3D w kinie Kultu

"Likwidacja 08.1944" w technice 3D w kinie Kultu

  • 2010-05-24, , godzina 11:00
  • wstęp wolny
  • Kino Kultura, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

W najbliższy poniedziałek 24 maja o godzinie 11:00, Instytut Dziennikarstwa UW oraz kino Kultura zapraszają na spotkanie "Polifoniczna powieść reportażowa w praktyce Laboratorium Reportażu".

Podczas spotkania odbędzie się jedyny warszawski pokaz polskiego filmu dokumentalnego w 3D "Likwidacja 08.1944" według scenariusza i w reżyserii Michała Bukojemskiego i Marka Millera.

Oprócz pokazu filmu w programie:
1) Promocja książki "Europa według Auschwitz. Litzmannstadt Getto".
2) Pokaz filmu Michała Bukojemskiego w technice 3D "Likwidacja".
3) Wystąpienie Marka Millera "Polifoniczna powieść reportażowa".
4) Dyskusja.


Film przedstawia ostatni etap istnienia Ghetta Litzmannstadt, które przetrwało najdłużej ze wszystkich gett tworzonych przez Niemców w okupowanej Europie. 2 sierpnia 1944 roku na jego murach ukazały się w języku niemieckim i jidysz obwieszczenia, w których przełożony gminy żydowskiej w Łodzi Chaim Mordechaj Rumkowski, zawiadomił krótko, iż "z polecenia nadburmistrza miasta getto musi zostać przeniesione. Dla porządku ewakuacja odbywać się będzie wg. resortów, co ułatwi organizację przyszłego miejsca pracy". Plan przewidywał dziennie wyjazd 5000 osób. Nazajutrz rano na gettowej bocznicy kolejowej Radegast stało 80 wagonów czekających na ludzi. Nie zjawił się nikt.

Na przestrzeni prawie 5 lat przez zamknięte na obszarze 4 km kw. getto, przewinęło się ponad 230 tys. osób. Ghetto Litzmannstadt działało jako wielka fabryka pracująca na rzecz III Rzeszy Niemieckiej, wykorzystując niewolniczą pracę Żydów z Polski, Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga. W lipcu 1944 roku było ich tu jeszcze 80 tysięcy.

Autorzy scenariusza filmu wykorzystali swoje doświadczenia z wykładów akademickich w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego i skonstruowali scenariusz z zachowanych wspomnień, pamiętników i dzienników mieszkańców Ghetta Litzmannstadt, nadając im fabularną formę narracji.

Ten fabularyzowany film, w którym sceny z udziałem aktorów i statystów subtelnie połączone są z materiałem archiwalnym został realizowany w przestrzennej technologii 3D i połączy ze sobą sekwencje fabularne sfilmowane w technice stereoskopowej z przetworzonymi w tej technologii archiwalnymi zdjęciami z Ghetta Litzmannstadt znajdującymi się w prywatnych i państwowych archiwach w Polsce, Izraelu, Niemczech, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Na ścieżce dźwiękowej filmu w systemie Dolby Digital odtworzone zostały dialogi i gwary (również w języku jidysz) oraz efekty synchroniczne i tzw. efekty boczne, jakimi charakteryzowało się życie tego getta 65 lat temu. W ten sposób powstało dzieło pokazujące w sposób niezwykle sugestywny i jednocześnie subtelny te tragiczne wydarzenia z ostatnich dni istnienia Ghetta Litzmannstadt.

Film "Likwidacja 08.1944" powstał w koprodukcji Prezydenta Miasta Łodzi, Fundacji Ad Astra, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Contra Studio, przy udziale Dalkia SA w Łodzi. Producentem filmu jest Jacek Gwizdała.

"Likwidacja 08.1944"
reżyseria: Michał Bukojemski, Marek Miller
zdjęcia: Piotr Bukojemski, Andrzej Waluk
produkcja: Polska

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
the strangers 2024
Maraton Strachu w Heliosie na koniec maja 2024

W programie są cztery filmy grozy, w tym dwa premierowo!

Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!