Kino
Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza

Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza

  • 2019-02-14, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Willa Jasny Dom Warszawa, ul. Świerszcza 2, Warszawa

Opis

Pokaz filmu dokumentalnego „Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza” w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej” – Warszawa, 14 lutego 2019

W czwartek 14 lutego 2019 r. odbędzie się kolejne spotkanie w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej”, który realizowany jest przez Fundację Willa Jasny Dom i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Tym razem zaprezentujemy film biograficzny pt. „Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza” w reżyserii Piotra Zarębskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja Marcina Łaszczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

W spotkaniu weźmie udział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Miał siedem lat, kiedy zbłąkana niemiecka kula zabiła mu matkę. Kilka lat później ojciec umieścił go w piwnicy wraz z kobietami i dziećmi i poszedł walczyć w powstaniu warszawskim. Już nie wrócił. Wkrótce Rafał zetknął się z Armią Czerwoną i poraziła go niszczycielska, bezmyślna, barbarzyńska siła zwycięzców. Odtąd – jak mówi – zżerała go nienawiść do „czerwonego’. Konspirował więc przeciwko nowej władzy. Kiedy dowiedział się, że są na jego tropie, postanowił „zgubić się’ na Ziemiach Zachodnich. Znalazł się w tłumie kłębiącym się na dworcu. Chciał dostać się do pociągu do Wrocławia. Próbował przejść między wagonami. I wtedy dostrzegł pociąg do Berlina. W ciągu kilkudziesięciu sekund musiał podjąć decyzję. Ta minuta wyznaczyła mu los. Wczołgał się na półeczkę pod berlińskim pociągiem. Tak wyjechał z Polski. Został wartownikiem przy Armii Amerykańskiej przekonany, że to da mu możliwość walki w kolejnej wojnie światowej, która wybuchnie lada chwila. Nie wybuchła. A jego zżerała nienawiść. Ta nienawiść zawiodła go potem, jako najemnika, do Konga i Jemenu, gdzie walczył z wzniecanymi przez ZSRR rewolucjami. Rafał Gan-Ganowicz, z rodu polskich Tatarów, „pies wojny’, najemnik, korespondent Radia Wolna Europa, opowiada w filmie o swych losach paląc papierosa za papierosem. Idzie po dawnych śladach – do Polski, Berlina, Brukseli, Paryża. Wspomina Afrykę: lęk, emocje, zabijanie, smak walki, przyjaźni i męskiego sprawdzenia się. Próbuje wyjaśnić swe racje, znaleźć przyczyny zwichrowania życia. Tej opowieści, zdjęciom współczesnym i archiwalnym, towarzyszy też lektura fragmentów jego książki zatytułowanej „Kondotierzy”.

[TVP]

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Ciemno, prawie noc - premiera w Warszawie
Gwiazdy kina i show-biznesu na uroczystej premierze filmu "Ciemno, prawie noc" [FOTO]

Na czerwonym dywanie pozowali twórcy oraz zaproszeni goście. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!

Opera uliczna
Konkurs dokumentów DocFilmMusic na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2019

Spośród filmów zakwalifikowanych do konkursu, na pierwszy plan wysuwają się portrety charyzmatycznych legend rocka.