Kino
Przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX 2024

Przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX 2024

Opis

Przegląd filmów otworzy 22 marca (piątek) o godz. 19:00 nominowany do Nagrody Publiczności LUX 2024 film dokumentalny Anny Hints „Siostrzeństwo świętej sauny”. 23 i 24 marca (sobota i niedziela) pokazy pozostałych obrazów nominowanych do nagrody LUX: „Opadające liście” Akiego Kaurismäkiego, „20 000 gatunków pszczół” Estibaliz Urresoli Solaguren, „Pokój nauczycielski” Ilkera Çataka oraz „Adamant” Nicholasa Philiberta. Po seansach dyskusje z artystami, ekspertami i dyplomatami wokół ważnych kwestii społecznych, psychologicznych i kulturowych poruszanych w filmach.

Nagrodę Publiczności LUX przyznaje Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa (European Film Academy) we współpracy z Komisją Europejską i siecią kin Europa Cinemas. Konkurs to święto kina europejskiego.

Repertuar pokazów:

22 marca, godz.19:00
„SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY”
reż. Anna Hints
Estonia, Francja, Islandia 2023 89 min
W głębi gęstego lasu na południu Estonii grupa kobiet spotyka się w saunie dymnej. W bezpiecznym mroku sauny dzielą się ze sobą najskrytszymi myślami i tajemnicami. Otulone gęstym od ciepła powietrzem zdejmują ubrania, by wyrzucić z siebie strach i wstyd, które są uwięzione w ich ciałach – chcą pozbyć się ich ciężaru i odzyskać siły.

Po seansie Grażyna Torbicka porozmawia z Marit Maks- zastępczynią szefa misji Ambasady Estonii; Karoliną Sulej - pisarką, podcasterką, dziennikarką, aktywistką oraz dr Anną Wróblewską - publicystką filmową, animatorką kultury filmowej, wykładowczynią akademicką.

23 marca, godz. 16:00
„OPADAJĄCE LIŚCIE”
reż. Aki Kaurismäki
Finlandia 2023 81 min
Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Po seansie dr Marcin Radomski porozmawia z Ewą Krzyżanowską-Łepecką - członkinią Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Obsady, autorką obsady takich produkcji, jak: „Biała Odwaga” (reż. Marcin Koszałka), „Dzisiaj śpisz ze mną” (reż. Robert Wichrowski), „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę” (reż. Michał Krzywicki), „Bikini Blue” (reż. Jarosław Marszewski) oraz Rafałem Maćkowiakiem - aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym. Wystąpił w takich filmach jak: „Dzieci i ryby” Jacka Bromskiego, „Kochaj i rób co chcesz” Roberta Glińskiego, „Senność” Magdaleny Piekorz, „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej.

23 marca, godz. 19:00
„20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ”
reż. Estibaliz Urresola Solaguren
Hiszpania 2023 129 min
Choć bez trudu godzimy się z istnieniem ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, ludzka różnorodność wielu osobom wydaje się trudna do zaakceptowania. Na własnej skórze przekonuje się o tym ośmioletnia Lucía, do której - wyraźnie wbrew jej woli - większość krewnych wciąż zwraca się urzędowym imieniem Aitor. W trakcie spędzanych w baskijskiej wiosce wakacji bohaterka konfrontuje się ze skrajnie odmiennymi postawami - od wyraźnej niechęci ze strony konserwatywnej babki, przez bierność zagubionej mamy. Wytrwale broniąca własnej tożsamości Lucía zyskuje jednak zaskakującą sojuszniczkę - opiekującą się tytułowymi pszczołami, żyjącą w zgodzie z naturą ciocię.

Po seansie Błażej Hrapkowicz porozmawia z Anu Czerwińskim- dokumentalistą, operatorem, montażystą, twórcą filmowym, aktorem. Pracował przy takich produkcjach, jak: „Fanfik” Marty Karwowskiej, „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, „The Office PL” Macieja Bochniaka, czy „We are perfect” Marka Kozakiewicza oraz specjalistą z Instytutu Zdrowia Mentalnego, dbającego o zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i dorosłych.

24 marca, godz. 12:00
„POKÓJ NAUCZYCIELSKI”
reż. İlker Çatak
Niemcy 2023 98 min
Carla Nowak, młoda nauczycielka wuefu i matematyki w szkole średniej, przychodzi na pierwszą lekcję w nowym miejscu pracy. Od pozostałych kolegów w pracy odróżnia ją głęboki idealizm. Seria niewyjaśnionych kradzieży psuje stosunki między nauczycielami. Gdy oskarżenie pada na tureckiego ucznia, który zostaje upokorzony wezwaniem do dyrektora, Carla postanawia zbadać sprawę. Z pomocą ukrytej kamery kobieta demaskuje złodzieja.

Po seansie dr Marcin Radomski porozmawia z Magdaleną Nieć - reżyserką, aktorką, lektorką, scenarzystką, ambasadorką Zespołu Edukatorów Filmowych, zdobywczynią Złotych Lwiątek za filmy „O psie, który jeździł koleją” i „Detektyw Bruno”. Wspomniany film „O psie…” obejrzało prawie 750 tys. widzów, otrzymał nagrodę ZAiKS i Młodych Horyzontów dla najlepszego polskiego filmu dla młodej widowni oraz Sebastianem Cybulskim - tatą, aktorem filmowym, teatralnym, dubbingowym i telewizyjnym, producentem teatralnym oraz pedagogiem, laureatem Nagrody Publiczności „Biały Bez”. Wziął udział w takich produkcjach, jak „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, „Kruk. Czorny woron nie śpi” Macieja Pieprzycy, „Młody Piłsudski” Jarosława Marszewskiego, czy „Vidanna” Christiny Sivolap.

24 marca, godz. 15:00
„ADAMANT”
reż. Nicolas Philibert
Francja, Japonia 2022 109 min
„Adamant” to wyjątkowy, pływający ośrodek opieki dziennej. Jest, zacumowany na Sekwanie w samym centrum Paryża. Przebywają w nim dorośli z różnymi zaburzeniami psychicznymi. W ośrodku otrzymują pomoc, która osadza ich w czasie i przestrzeni oraz pomaga im odzyskać siły i równowagę. Pracownicy ośrodka wszelkimi siłami próbują zapobiec pogarszaniu się opieki psychiatrycznej i jej odczłowieczeniu.

Po seansie dr Marcin Radomski porozmawia z Natalią Lange – aktorką filmową i teatralną. Wystąpiła w takich filmach i serialach, jak „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Knives out” Przemysława Wojcieszka, „Artyści” Moniki Strzępki, „Belfer - sezon III” Łukasza Grzegorzka. W 2018 roku została wybrana przez prestiżowe jury jako jedna z 12 europejskich aktorów do udziału w Międzynarodowych Warsztatach Aktorstwa Ekranowego w Filmakademie Baden-Württemberg. Pracuje w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz specjalistą z Instytutu Zdrowia Mentalnego, niosącego pomoc i ulgę osobom cierpiącym z powodu różnego rodzaju dolegliwości psychicznych.
***

Obejrzyj, oceń filmy i weź udział w losowaniu nagród. Wśród nich są wizyta w Parlamencie Europejskim i udział w ceremonii wręczenia Europejskiej Nagrody Publiczności LUX (16 kwietnia 2024 roku), a także spotkania z reżyserami i realizatorami nominowanych filmów! Twoje emocje, opinie i uczucia mają znaczenie - zachęcamy do oddawania głosów na ulubione tytuły do 14 kwietnia 2024 roku.
ZAGŁOSUJ TUTAJ


Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!