Kino
Przegląd Kina Rumuńskiego "Drogi na południe"

Przegląd Kina Rumuńskiego "Drogi na południe"

  • 2009-05-26, do 2009-05-29
  • wstęp wolny
  • Kino Luna,, ul. Marszałkowska 28 , Warszawa

Opis

Nowa fala kinematografii rumuńskiej, jedno z najważniejszych zjawisk współczesnej rumuńskiej historii kultury, ma swoich znakomitych poprzedników, których publiczność będzie mogła poznać w dniach 26 - 29 maja,w ramach przeglądu filmów zatytułowanego "Drogi na południe".
 
Chociaż te niezwykłe filmy młodych rumuńskich filmowców pojawiły się jako reakcja na wyjałowione, ograniczające, sztuczne i manierystyczne formuły, którymi charakteryzowało się autochtoniczne cinéma de papa, to istnieje jednak rumuńska tradycja kinematograficzna, bardzo bliska poetyce neorealizmu iminimalizmu, która od kilku lat stanowi znak firmowy filmu rumuńskiego.
 
 
Repertuar:
Wtorek, 26.05, godz. 19.00
Rekonstrukcja

rum. Reconstituirea, ang. Reenactment
Rumunia, 1968, 106 min, czarno-biały
Reżyseria: Lucian Pintilie
Scenariusz: Lucian Pintilie oraz Horia Pãtraºcu
Zdjęcia: Sergiu Huzum
Obsada: George Constantin, Emil Botta, George Mihãiþã, Vladimir Gãitan, Ernest Maftei, Ileana Popovici, Nicolae Wolcz.

Dwóch przyjaciół, po wypiciu kilku głębszych, wszczyna w knajpie burdę. Rozbijają kilka kieliszków, a przy okazji i głowę kelnera. Zostają zmuszeni przez władze do odegrania swojej bójki przed kamerami w celu nakręcenia filmu „edukacyjnego”...

Premiera „Rekonstrukcji” odbyła się 5 stycznia 1970 r. w Bukareszcie. Po trzech dniach film został zakazany. Film został wyświetlany w ramach Quinzaine des Réalisateurs w Cannes, 1970 r. „Sądzę, że cios zadany przez „Rekonstrukcję” jest żywy i odnawialny, jest wstępem do kolejnych ciosów, które zastąpią kino mistyfikacji kinem fanatycznie wiernym prawdzie.” (Lucian Pintilie)


Środa, 27.05, godz. 19.00
Sceny

rum. Secvenþe, ang. Sequences
Rumunia, 1982, 98 min
Reżyseria: Alexandru Tatos
Scenariusz: Alexandru Tatos
Zdjęcia: Florin Mihãilescu
Obsada: Geo Barton, Mircea Diaconu, Emilia Dobrin Besoiu, Dragos Pâslaru, Alexandru Tatos, Ion Vâlcu, Constantin Drãgãnescu, Ioana Manolescu.

Niezwykłe bogactwo spojrzenia w głąb dynamicznego procesu, jaki jest powstawanie filmu. Sceny to film, na który składają się trzy epizody, a każdy z nich pokazuje ujęcia kamery w różnych stadiach produkcji filmu. Prawdziwe losy ekipy filmowej – ich wzajemne relacje, problemy etc. – stanowią przeciwwagę dla narracji tworzonej przez reżyserów na potrzeby filmu. Sceny to mocna medytacja nad rolą sztuki w silnie kontrolowanym społeczeństwie.


Czwartek, 28.05, godz. 19.00
Zawody

rum. Concurs, ang. Contest
Rumunia, 1982, 104 min
Reżyseria: Dan Piþa
Scenariusz: Dan Piþa
Zdjęcia: Vlad Pãunescu
Obsada: Claudiu Bleont, Theodor Danetti, Gheorghe Dinicã, ªtefan Iordache, Vladimir Juravle, Marin Moraru, Cãtãlina Murgea, Oana Pellea, Adriana ªchiopu, Valentin Uritescu, Jorj Voicu.

Grupa robotników udaje się na łono natury, aby cieszyć się dniem mającym podnieść ich morale poprzez udział w biegach na orientację, w których grupa musi znaleźć drogę w nieznanym, leśnym terenie. Na początku atmosfera jest swobodna, lecz wkrótce wewnątrz grupy pojawiają się podziały. Osoby, które posiadają orientację w terenie stają się przedmiotem drwin, a las staje się coraz bardziej złowieszczy, niczym przemyślany labirynt, mający wywoływać frustracje tych, którzy usiłują się z niego wydostać. Pracując z pierwszorzędnymi aktorami Dan Piþa stopniowo ukazuje emocjonalny aspekt trwających zawodów, odsłaniając panikę, która budzi się w uczestnikach na myśl, że mogą oni być naprawdę skazani na samych siebie, pozbawieni wiarygodnej mapy i przewodnika.

godz. 21.00
Kamienny Ślub

rum. Nunta de piatrã, ang. The Stone Wedding
Rumunia, 1972, 90 min, czarno-biały
Reżyseria: Dan Piþa i Mircea Veroiu
Scenariusz: Dan Piþa i Mircea Veroiu
Zdjęcia: Iosif Demian
Obsada: Leopoldina Balanuþã, Radu Boruzescu, George Calboreanu Jr., Mircea Diaconu, Nina Doniga, Adrian Georgescu, Petricã Gheorghiu, Ursula Nussbächer.

Zaczynając od dwóch opowieści rumuńskiego pisarza klasycznego Iona Agîrbiceanu, film śledzi los zwykłych ludzi, górników i rolników z Karpat Zachodnich, los ubóstwa, pokory i rewolty, ale również dążenia do lepszego życia. „Fefeleaga” to opowieść o kobiecie, która, po utracie męża, straciła również swoje dzieci. Samotna, sprzedaje swojego konia i zaczyna kupować różne dziwne rzeczy… Druga opowieść, „Na ślub” to historia dziewczyny, która z woli ojca ma poślubić bogatego, ale niekochanego, mężczyznę. Tak naprawdę, dziewczyna nie jest w nikim zakochana, ale w trakcie wesela znika ze skrzypkiem.

Piątek, 29.05, godz. 19.00
Łza dziewczyny

rum. O lacrimã de fatã, ang.  A Girl's Tears
Rumunia, 1980, 84 min, czarno-biały
Reżyseria: Iosif Demian
Scenariusz: Petre Sãlcudeanu
Obsada: Anton Aftenie, George Bussun, George Negoescu, Lujza Orosz, Mihai Orovean, Dragos Pîslaru, Dorel Viºan

To film w filmie. Film na taśmie 16 mm, nakręcony przez policyjnego kamerzystę, bada tajemniczą śmierć dziewczyny. Kadry filmu 16 mm są widoczne w większych kadrach filmu na taśmie 35 mm. Chociaż na początku oba filmy pokazują to samo, to z czasem się rozdzielają, a film 35 mm staje się portretem społeczności, która spowodowała śmierć. Nakręcony całkowicie na siedmiogrodzkiej wsi, z miejscowymi w większości ról, film „Łza dziewczyny” jest prowokującą mieszanką etnografii i tajemniczej zbrodni.


Wstęp wolny!
Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Seans z Żubrem
"Seans z Żubrem" - Bank Pekao zaprasza na kino plenerowe

Podczas Nocy Muzeów 2024 na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zostanie zorganizowane kino plenerowe.

Arka Noego. Ahoj przygodo
Animacja "Arka Noego. Ahoj przygodo!" zaprosi dzieci na wielką przygodę [WIDEO]

Rafał Maślak, zdobywca tytułu Mistera Polski, dołączy do obsady polskiej wersję językowej.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!