Spisane z życia - Kobieta

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

2020-08-13 13:05:45 | Warszawa

Decyzja o poddaniu się psychoterapii wiąże się z wieloma wątpliwościami. Nie zawsze jesteśmy pewni czy rzeczywiście potrzebujemy pomocy i czy wsparcie psychoterapeuty okaże się dla nas skuteczne. Kiedy udać się do psychoterapeuty? Po czym poznać, że wizyta u specjalisty będzie dla nas wskazana?

Dla kogo psychoterapiaCzym jest psychoterapia?

Psychoterapia jest procesem polegającym na leczeniu oraz wspomaganiu rozwoju osobistego jednostki. Psychoterapeuta wykorzystuje swoją specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz specjalne techniki terapeutyczne, aby wspomóc pacjenta w drodze do wyzdrowienia lub poprawy jakości życia. Już sama relacja psychoterapeuty z pacjentem ma charakter terapeutyczny, na cały proces składa się jednak więcej czynników, takich jak-odpowiednie wykształcenie terapeuty, stosowane techniki i rodzaj psychoterapii, zaangażowanie i motywacja pacjenta. Psychoterapia może pomóc człowiekowi w rozmaitych dziedzinach życia i zapewnić pomoc w rozwiązaniu problemów życia codziennego.

Dla kogo psychoterapia?

Dawniej uważano, że psychoterapia potrzebna jest głównie osobom, które mają choroby i zaburzenia psychiczne lub są słabe i nie radzą sobie samodzielnie w życiu. Obecnie wiele stereotypów i mitów na temat psychoterapii nie cieszy się już taką popularnością co kiedyś, jednak wciąż występują one w zbiorowej świadomości.

Tymczasem nie tylko osoby z zaburzeniami czy chorobami korzystają z usług psychoterapeutów. Udanie się do psychologa lub psychoterapeuty nie jest oznaką słabości- wręcz przeciwnie- taki krok wymaga od nas odwagi, zmierzenia się z własnymi problemami i uznania ich istnienia, wzięcia odpowiedzialności za własne życie. Praca nad sobą jest procesem czasochłonnym i wymagającym, nie jest więc świadectwem osobistej porażki.

Pomoc psychoterapeutyczna może okazać się pomocna w przypadku, kiedy doświadczamy trudności w codziennym życiu i dotychczasowe strategie radzenia sobie z nimi przestają działać. W momencie kiedy stres i negatywne emocje zaczynają przybierać na sile i utrudniać nam codzienne funkcjonowanie warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty. Kiedy nasze życie zawodowe czy relacje z innymi podupadają, konsultacja ze specjalistą może okazać się dobrym pomysłem.

Czasem motywacją do wizyty u psychologa nie są problemy czy trudne emocje, a chęć rozwoju, znalezienia lepszych sposobów radzenia sobie z wyzwaniami, rozwinięcia swoich mocnych stron i pracy nad słabościami, które posiada przecież każdy człowiek. Wówczas wizyta u psychoterapeuty nie jest koniecznością, może jednak okazać się słusznym wyborem i zaoferować nam wymierne korzyści w postaci poprawy jakości życia.

Wszelkie objawy takie jak np. problemy ze snem, zaburzenia odżywiania, lęki, natręctwa, trudności w relacjach interpersonalnych, choroby psychosomatyczne mogą być także powodem zasięgnięcia pomocy psychoterapeutycznej.

Psychoterapeuta może nas wesprzeć, jeśli doświadczamy kryzysu związanego z utratą bliskiej osoby, z rozwodem, zmianą pracy. Nawet jeśli jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym, co przynosi nam życie, wizyta u specjalisty może nas wzmocnić, nadać naszym działaniom kierunek i przynieść ukojenie.

Powodów do rozpoczęcia współpracy z psychologiem lub psychoterapeutą jest więc mnóstwo- najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie czy rzeczywiście chcemy taką współpracę podjąć, czy jesteśmy gotowi na pracę nad sobą, czy psychoterapia rzeczywiście okaże się dla nas przydatna.

psychoterapia w WarszawieDecyzja o podjęciu psychoterapii

Zanim udamy się do psychoterapeuty, warto rozważyć wszystkie za i przeciw oraz ustalić jakiej osoby właściwie szukamy. Przy wyborze psychoterapeuty lub psychologa warto zwrócić uwagę na to jakie dokładnie wykształcenie ma specjalista, w jakim nurcie pracuje, jaką ma specjalizację. Przyjrzyjmy się także swojej motywacji- czy jesteśmy gotowi na zmianę? Czy mamy czas, by regularnie pojawiać się na sesjach psychoterapeutycznych? Czy jesteśmy gotowi otworzyć się przed drugą osobą?

Pamiętajmy, że jeśli już zdecydujemy się na psychoterapię zawsze możemy zmienić decyzję lub kontynuować poszukiwania odpowiedniego psychologa lub psychoterapeuty, jeśli pierwszy nie przypadnie nam do gustu.

Pierwsza wizyta u specjalisty ma charakter konsultacji i ma za zadanie rozwiać wszelkie nasze wątpliwości, ustalić obszar pracy terapeutycznej, przeanalizować naszą sytuację i sprawdzić czy psychoterapia jest nam rzeczywiście potrzebna i czy jesteśmy na nią gotowi.

Artykuł przygotował Dominik Haak - psycholog, seksuolog z Warszawy.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Słowa kluczowe: w Warszawie, polecany, Dominik Haak
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hermafrodytyzm
Kim jest hermafrodyta?

Dowiedz się więcej o osobach posiadających zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe.

Hobby Horse - co to jest? Czy jazda konna "na niby" może być sportem?

Poznaj fenomen Hobby Horsingu i dowiedz się, na czym polega ten sport.

Dla kogo psychoterapia
Kiedy udać się do psychoterapeuty? Warszawa

Po czym poznać, że wizyta u specjalisty będzie dla nas wskazana?

Polecamy
Jak oÅźywić związek
Jak ożywić związek bez konieczności wydawania fortuny?

Nieprawdą jest, że tylko związki z długim stażem zmagają się z problemem lekkiego znudzenia drugą osobą.

Odzyskaj czas
3 praktyczne sposoby jak znaleźć godzinę dziennie na realizację marzeń i zawodowych celów

Żyjemy w stresie i absolutnie nie zmieniamy niczego w życiu na lepsze - jedynie o tym fantazjujemy. Znacie to, prawda?

Polecamy
Ostatnio dodane
Hermafrodytyzm
Kim jest hermafrodyta?

Dowiedz się więcej o osobach posiadających zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe.

Hobby Horse - co to jest? Czy jazda konna "na niby" może być sportem?

Poznaj fenomen Hobby Horsingu i dowiedz się, na czym polega ten sport.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?