Zdrowie - Kobieta

Nietrzymanie moczu - jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić?

2023-09-07 15:05:01 | Warszawa

Nietrzymanie moczu to częsty problem, który dotyka ludzi w różnym wieku i płci. Pomimo że jest to temat często pomijany w rozmowach, nietrzymanie moczu może znacząco wpłynąć na jakość życia i samoocenę. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat, zrozumieć jego przyczyny oraz poznać leki, które będą skuteczne w leczeniu.

nietrzymania moczuPrzyczyny nietrzymania moczu 

Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu. Jedną z nich jest schwytanie mięśni dna miednicy - są one kluczowe dla kontroli nad oddawaniem moczu. Jeśli są osłabione lub uszkodzone, może to prowadzić do nietrzymania moczu. Częstą przyczyną jest ciąża i poród u kobiet oraz wiek u obu płci. 

Problem może myć spowodowany także nadmiernym obciążeniem mięśni. Podnoszenie ciężkich przedmiotów lub wykonywanie powtarzających się ruchów obciąża mięśnie dna miednicy. 

Choroby takie jak zapalenie pęcherza moczowego, infekcje dróg moczowych lub kamienie nerkowe mogą wpływać na kontrolę nad oddawaniem moczu, tak samo, jak problemy neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane czy uszkodzenia rdzenia kręgowego, mogą zakłócać komunikację między mózgiem a mięśniami kontrolującymi pęcherz. U kobiet wpływ na kontrolę nad moczeniem ma również menopauza. 

Możliwości leczenia nietrzymania moczu 

Leczenie nietrzymania moczu zależy od jego przyczyn i nasilenia. Zawsze warto dobrać odpowiednie leki, które znajdziemy np. na stronie https://www.wapteka.pl/nietrzymanie-moczu,247.html

Ćwiczenia mięśni dna miednicy wzmacniają je, co może pomóc w kontrolowaniu moczenia. Ćwiczenia mięśni Kegla są często zalecane. W niektórych przypadkach nietrzymania moczu mogą pomóc leki, zwłaszcza jeśli jest ono spowodowane infekcjami dróg moczowych lub innymi schorzeniami. Leczenie nietrzymania moczu można wspomagać poprzez spożywanie odpowiednich ziół czy terapie homeopatyczne. Warto również zwrócić uwagę na utrzymanie zdrowej diety i regularną aktywność fizyczną, unikanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny oraz utrzymanie zdrowej masy ciała może pomóc w łagodzeniu objawów. W niektórych przypadkach terapeuci fizyczni mogą pomóc w rehabilitacji mięśni dna miednicy i poprawie kontroli nad moczeniem.  

Gdy inne metody zawodzą, istnieją procedury chirurgiczne, które mogą pomóc w przywróceniu kontroli nad oddawaniem moczu. Należy pamiętać, aby nie wstydzić się problemu i poprosić o pomoc lekarza. Ważne jest także znalezienie odpowiedniej przyczyny problemu, aby dobrać skuteczną metodę leczenia. 

Artykuł Partnera

fot. Pixabay/Alicia_Harper

Słowa kluczowe: wapteka.pl, leki na nietrzymanie moczu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Overthinking
Czym jest paraliż analityczny i jak sobie z nim poradzić?

Oto sposoby, które pomogą ci się pozbyć natłoku myśli w głowie.

umysł ścisły a umysł humanistyczny
Umysł ścisły a umysł humanistyczny - jak ten podział ma się do rzeczywistości?

Na temat umysłów ścisłych i humanistycznych powstało wiele stereotypów, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?