Literatura
Anna Sward - spotkanie autorskie

Anna Sward - spotkanie autorskie

Opis

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z ANNĄ SWÄRD autorką książki LATO POLARNE

Spotkanie w Planie B, (Plac Zbawiciela) Al. Wyzwolenia 18 poprowadzi Justyna Sobolewska


ANNE SWÄRD "LATO POLARNE"    
Przekład Bogumiła Ratajczak

"Debiut Anne Swärd to mroczne i poetyckie opowiadanie o rodzinie, która rozbija się na kawałki, a powodem rozpadu nie jest nienawiść, ale miłość".
Justyna Czechowska

"Opowieść ta jest antysagą, bowiem budowana z łat, przeszywana, pruta i tkana na nowo przez wymieniające się punkty widzenia, zmienia kolor pod światło i rozpada się na naszych oczach. Nic tu nie może przyrastać - ani ściegi, ani pamięć, ani rodzinna tkanka; bohaterowie żyją z dala od czasu świętego i z dala od czasu świeckiego, w surowym, monochromatycznym pejzażu północy".
Joanna Wajs

"... wraz z tym debiutem szwedzka literatura została obdarowana głosem pisarskim, którego warto słuchać"
Eva Johansson, "Svenska Dagbladet"

"Czyżby Kaj była metaforą nieuchronności, przeznaczenia, losu? Z książki emanuje nastrój jakiegoż niepojętego niepokoju. Niepokoju, który jest poukładany i sterylny i przez to jeszcze bardziej dokuczliwy. To jakby wołanie o szarość w tej czarno - białej układance. Jakby za chwilę miało się coś wydarzyć. Coś nad czym nie zapanuje autorka, bohaterowie i czytelnik. (...) Autorka jest doskonałym obserwatorem, jej spostrzegawczość jest poetycka, dzięki czemu tworzy opowieść w opowieści, którą opowiadają detale, drobne gesty, ułamki sekund. Z tych niepozornych szczegółów powstaje przejmująca opowieść o potrzebie miłości. Niewidzialnej sile, która być może jest potężniejsza od tego, co racjonalne. I właśnie ta potrzeba miłości wciąż pozostaje zaskakującą zagadką wyłaniając się z jakiejś nie do okiełznania głębi egzystencji, być może z głębi morza, nad którym rozgrywa się akcja książki ...".
Ewa Sonnenberg  

ANNE SWÄRD Rocznik 1969. Wykształcenie artystyczne. Ilustratorka i nauczycielka obrazu i formy w szkole w Ystad. Mieszka z rodziną na południu Szwecji, w (geograficznie) bliskim Polsce Simirshamn.
"Lato polarne" jest jej debiutem pisarskim. Powieść szybko wzbudziła zainteresowanie i aprobatę krytyków, o czym najdobitniej świadczy nominacja do Nagrody Augusta dla najlepszej powieści roku 2003 - nagroda ta jest odpowiednikiem polskiej Nagrody Literackiej NIKE.
Niedawno, w listopadzie 2006, w Sztokholmie Anne Swärd odebrała pierwszą nagrodę im. Mare Kandre znanej szwedzkiej pisarki.
Drugim dziełem Anne Swärd jest "Kvickasand" (Ruchome piaski), które ukazało się maju 2006. Nawiązanie do "Lata polarnego" jest tu oczywiste ze względu na pojawiającą się w trzeciej części postać Kaj.
Zarówno w przypadku pierwszego jak i drugiego dzieła krytycy zwracają uwagę na charakterystyczny język Anne Swärd,, która jakby pisała obrazami. Sama autorka potwierdza to spostrzeżenie: (Pisanie) "daje zupełnie inne możliwości niż malarstwo. Jeśli jednak chodzi o akt twórczy w pisarstwie to pięknie jest wypuścić się hen w obrazy. Jestem człowiekiem obrazu i wizualizuję swoje myśli. Z pewnoscią jest to widoczne w moich tekstach".

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.