Literatura
Imprezy wydawnictwo sic! podczas 52. MTK

Imprezy wydawnictwo sic! podczas 52. MTK

  • 2007-05-17, do 2007-05-20
  • wolny
  • Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Opis

Środa 16 V


18.00
Spotkanie z Yossim Avnim, gwiazdą literatury izraelskiej, autorem powieści Ciotka Farhuma nie była dziwką. Prowadzenie: Błażej Warkocki. (Klubokawiarnia Chłodna 25)


Yossi Avni (ur. 1962) jest gwiazdą nowej literatury izraelskiej. Ukończył historię i prawo na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, pracował jako prawnik i służył jako oficer w Siłach Obronnych Izraela. Debiutował zbiorem opowiadań Ogród martwych drzew (1995) - książką, która odniosła wielki sukces w Izraelu i w Niemczech. Później ukazali się Czterej synowie (1998) i znakomita Ciotka Farhuma nie była dziwką (2003, wyd. pol. Sic! 2007) - pierwsza powieść w jego dorobku. Mieszkał w Berlinie, Bonn, Belgradzie, obecnie zaś mieszka w Warszawie.


Ciotka Farhuma. to powieść o młodym Izraelczyku, którego porzucił jego kochanek Arik. Historia męskiej miłości, tęsknoty i potrzeby posiadania dziecka. Razem z bohaterem poznajemy Berlin i Belgrad z ich gejowską subkulturą, a współczesny Izrael oglądamy przez pryzmat wielobarwnej wspólnoty Żydów sefardyjskich, wywodzących się z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Książka o uczuciach, tragiczna i dowcipna zarazem.


"Avni przypomina Jeana Geneta. Tak jak on potrafi dostrzec piękno w mrocznym i pełnym bólu świecie - w dekadencji, upadku i niebezpieczeństwie, z jakim wiąże się jego homoseksualne życie."("Haarec")

 

Sobota  19 V


12.00 Jarosław Marek Rymkiewicz podpisuje głośną książkę Wieszanie.
(Stoisko Wydawnictwa Sic!)


Najnowsza książka laureata Nagrody Literackiej NIKE spotkała się z szerokim echem, stając się jednym z najważniejszych i najbardziej dyskutowanych esejów o Polsce opublikowanych w ostatnich latach. Na łamach "Europy" - dodatku do "Dziennika" - odbyła się debata na temat Wieszania. Wzięli w niej udział m.in. Jan Maria Rokita, Ludwik Dorn oraz Marcin Król.


"Nową książkę Rymkiewicza czyta się jak fascynujący dreszczowiec, mimo że jest przecież obszernym opracowaniem historycznym. Jednak w odróżnieniu od wcześniejszych opowieści laureata Nike, traktujących o "życiu polskim w dawnych czasach" (książki o Mickiewiczu, Fredrze, Słowackim), ta ostatnia mówi też dość wyraźnie o sprawach aktualnych, choć autora bardziej interesują mechanizmy historii. Jeżeli pochłaniają go kwestie narodowe, to w ujęciach bez mała metafizycznych, a nie dziennikarskich. Wieszanie to książka napisana przez mędrca, a nie publicystę". (Dariusz Nowacki, "Newsweek")

13.00 Bianka Rolando podpisuje zbiór opowiadań Rozmówki włoskie. (Stoisko
Wydawnictwa Sic!)

Fascynujący debiut literacki młodej artystki o polsko-włoskich korzeniach. Zbiór opowiadań powstałych po wpływem arcydzieł malarstwa włoskiego, obrazów Mantegni, Caravaggia, Tycjana czy Leonarda da Vinci. Kanoniczne dzieła sztuki stają się tu źródłami barwnych, wielogłosowych literackich impresji. Autorka odkurza je z narosłych przez stulecia akademickich analiz. Narzędziem, którym się posługuje, jest język: odważny, żywiołowy, niekiedy wręcz szokujący. "W obrazach tych tropię utkwione we mnie włoskie elementy. Rozbijam narrację. Walczę z infantylnym i banalizującym podejściem do osób, miejsc i emocji przedstawionych we włoskiej klasyce", mówi Rolando. W tekstach sięga do osobistych doświadczeń - zarówno tych związanych z intensywnie przeżywaną kobiecością, jak i z rodzinną historią. Czas i przestrzeń tracą tutaj zwyczajowy dystans, a czytelnik - odbiorca malarstwa klasycznego - odkrywa, że przestaje ono być dla niego bezpieczną przystanią.

"Literacki debiut Bianki Rolando, która do tej pory sukcesy odnosiła w sztukach plastycznych, jest debiutem pomysłowym i zagadkowym. Tytuł w jakiejś mierze wskazuje trafnie na językowość tej prozy, bo język jej głównym walorem i bohaterem. Rozmówki z kolei w znaczeniu niezobowiązujących pogawędek trafnie oddają lekkość i niewymuszoność tych utworów, wprowadzających bardzo głęboko w klimat Włoch." (Bohdan Zadura)



Niedziela  20 V


12.00 Julia Hartwig podpisuje swoje książki. (Stoisko Wydawnictwa Sic!)

Wybitna poetka, tłumaczka i eseistka, od lat związana z Wydawnictwem Sic!, opublikowała ostatnio tom wierszy Bez pożegnania oraz książkę wspomnieniową Wybrańcy losu - osobiste, pełne anegdot wspomnienia o wybitnych postaciach polskiej kultury XX wieku, z którymi pozostawała w wieloletniej przyjaźni. Na kartach książki pojawiają się m.in. Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Witold Lutosławski i Monika Żeromska.Julia Hartwig obchodziła w zeszłym roku jubileusz 85-lecia.


13.00 Yossi Avni podpisuje powieść Ciotka Farhuma nie była dziwką.(Stoisko Wydawnictwa Sic!)

 

 

Stoisko Wydawnictwa Sic! - sektor A, nr 110 

Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.