Literatura
Marieta Żukowska czyta dzieciom w bookhousecafé

Marieta Żukowska czyta dzieciom w bookhousecafé

  • 2008-03-09, , godzina 10:00
  • wolny
  • bookhousecafé, Warszawa

Opis

Marieta Żukowska, znana polskim widzom z małego ekranu z seriali „M jak miłość" i „Pierwsza miłość", w bookhousecafé przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, we wspólnej akcji organizowanej przez księgarnio-kawiarnię i Fundację „Nasze dzieci", będzie czytać najmłodszym wiersze i bajki Jana Brzechwy.

Marieta Żukowska pochodzi z Żywca. Jest absolwentką łódzkiej filmówki. Na małym ekranie można ją było zobaczyć w serialach „Pierwsza miłość" i „M jak miłość". W kinie zadebiutowała w dramacie „Bezmiar sprawiedliwości". Swej kariery nie ogranicza jedynie do produkcji telewizyjnych i filmowych. Aktorka gra również w teatrze, a za swe kreacje zbiera liczne nagrody. W 2006 roku została wyróżniona Brylantem „Dziennika Łódzkiego" dla debiutującej aktorki. Za rolę w sztuce „Blask życia" na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi otrzymała II Nagrodę Jury. W czasie XXXVI Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych została doceniona za udział w spektaklu „Lew na ulicy" w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Kreacja ta przyniosła jej także laury na V Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, łódzką Złotą Maskę oraz Nagrodę im. Andrzeja Nardellego przyznawaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut teatralny w sezonie 2006/2007. Równie dobrze, jak przed kamerami i na deskach teatrów, Marieta Żukowska czuje się na sali koncertowej. Aktorka znakomicie gra na skrzypcach. Jest również laureatką Pierwszej Nagrody na konkursie Piosenki Aktorskiej w Koszalinie w 2005 roku. Ostatnio zakończyła zdjęcia do nowego filmu Łukasza Barczyka „Nieruchomy poruszyciel", w którym gra główną rolę.

Fundacja „Nasze dzieci" działa przy klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Fundacja pomaga dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową oraz ich rodzinom. Cel ten realizowany jest m.in. przez: umilanie dzieciom czasu spędzanego na oddziale (wizyty aktorów, znanych ludzi, podróżników), zabieranie dzieci, których stan zdrowia na to pozwala poza szpital: do kina, teatru, na plan zdjęciowy seriali, na wycieczki, ogniska, prowadzenie warsztatów plastycznych oraz wspieranie rodziców od strony prawnej. Generalnie Fundacja nie stara się pozyskać funduszy z przeznaczeniem jedynie na bezpośrednią walkę z chorobą (badania, sprzęt medyczny, wyposażenie), ale przede wszystkim pragnie zajmować się tym, co tylko człowiek człowiekowi dać może: nieść radość, ciepło, przyjaźń, a kiedy trzeba troskę, szacunek i zrozumienie. Oto numer konta Fundacji: Bank PKO S.A. VII oddz. w Warszawie 2, filia w Piasecznie ul. Powstańców Warszawy 13, Nr konta: 72 1240 1109 1111 0010 0910 5420. Fundacja posiada statut działalności pożytku publicznego.

Bookhousecafé to nowy projekt Domu Książki - połączenie księgarni z profesjonalną kawiarnią. Bookhousecafé to również miejsce kulturotwórcze, promujące młodych artystów. Co niedzielę w kawiarni organizowane są spotkania dla dzieci z ciekawymi ludźmi i animatorami, w trakcie których odbywa się zbiórka pieniędzy na Fundację „Nasze dzieci" przy Kl. Onk. W IP-CZD. Pierwszy bookhousecafé powstał przy ul. Świętokrzyskiej 14 w Warszawie.

Jan Brzechwa naprawdę nosił nazwisko Lesman. Żył w latach 1900-1966. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i od 1939 pracował jako adwokat, specjalista w dziedzinie prawa autorskiego. Jednak do historii przeszedł jako wybitny polski poeta, współzałożyciel Skamandra, a także popularny autor książek dla dzieci. Pierwsze wiersze dla najmłodszych wydał w 1938 roku w tomiku zatytułowanym „Tańcowała igła z nitką". Później ukazały się „Kaczka dziwaczka", „Pan Drops i jego trupa" oraz opowieści prozą, których bohaterem jest Pan Kleks.



Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.