Literatura
Spotkanie z Nikitą Lalwani

Spotkanie z Nikitą Lalwani

  • 2008-03-11, , godzina 19:00
  • Tarabuk, Warszawa

Opis

British Council zaprasza na wieczór autorski z Nikitą Lalwani, autorką nominowanej do nagród Booker Prize i Costa Book powieści „Utalentowana". Spotkanie odbędzie się w ramach programu kulturalnego British Council, Faces & Places - New British Writing.

Miejsce: kawiarnia i księgarnia Tarabuk (ul. Browarnej)

Nikita Lalwani urodziła się w 1973 roku w Radżastanie w Indiach, a dorastała w Cardiff w Walii. „Utalentowana" („Gifted") jest jej debiutem literackim, nominowanym do prestiżowej nagrody Booker Prize i Costa Book. Polskie wydanie ukazuje się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

"Utalentowana" to piękna, sugestywna opowieść o dorastaniu, inności i samotności, która często dzieli ludzi sobie najbliższych. Autorka opowiada historię córki hinduskich emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii. Uzdolniona matematycznie Rumika pod czujnym okiem ojca rozwija swój talent kosztem relacji z otoczeniem. Nastolatka chce jednak żyć tak jak jej rówieśnicy, boleśnie odczuwa też brak wspólnego języka z rodzicami. Splot dramatycznych okoliczności powoduje, że w końcu wyrywa się na wolność...

Nikita Lalwani mieszka i pracuje - jako reżyserka filmów dokumentalnych, produkowanych głównie dla telewizji BBC - w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak bohaterka jej pierwszej powieści jako dziecko była ona uzdolniona matematycznie i zafascynowana karierą Shakuntali Devi i Ruth Lawrence, która w wieku 13 lat dostała się na Oxford University.

Warszawski wieczór autorski Nikity Lalwani promujący polskie wydanie jej pierwszej powieści odbywa się w ramach programu literackiego British Council Poland „Faces & Places - New British Writing". Program przybliża polskim czytelnikom autorów i artystów brytyjskich - nie tylko tych już uznanych, ale również nowe talenty literackie, takie jak: Tash Aw lub Gautam Malkani.

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.

British Council realizuje swoje cele w wielu obszarach. Polska placówka prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie oraz współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich i ośrodków egzaminacyjnych oferujących szeroki zakres brytyjskich egzaminów językowych i zawodowych.

Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Ich celem jest dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostępnianie Polakom wiedzy i umiejętności pomocnych w jednoczącej się Europie. W 2008 roku British Council obchodzi 70-lecie działalności w Polsce.



 
Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.