Opis
Staromiejski Dom Kultury zaprasza na X Festiwal Literacki Manifestacje Poetyckie, który odbędzie się w dniach 5 - 7 września 2014. Partnerami tegorocznej edycji są: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Klub Księgarza, Galeria Czułość, Centrum Zarządzania Światem, Fundacja Otwarty Kod Kultury.
X Festiwal Literacki Manifestacje Poetyckie ma charakter zlotu poetów z całego kraju, prezentuje i integruje środowiska, eksponuje książkę poetycką i nowe formy przekazu literatury, daje możliwość swobodnej wymiany myśli i wzajemnych inspiracji wśród poetów, artystów, dziennikarzy, krytyków i czytelników, tworzy wspólnotę.
W bogatym programie m.in. dyskusje, Wspólny Pokój - feminarium literatury kobiet, koncerty, sekrety, panele dyskusyjne, maratony, instalacje, performance, Turniej Jednego Wiersza i dużo, dużo poezji w tle i na pierwszym planie.
PROGRAM:
Manifestacje Poetyckie – wystawa plakatów Piotra Młodożeńca.
GALERIA W - Z, schody ruchome pod Pl. Zamkowym – 1 - 30 września 2014
PIĄTEK (5 września 2014)
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20
18.00 OTWARCIE FESTIWALU
18.15 DYSKUSJA: Literatura i sztuka afirmatywna
Prowadzenie: Michał Czaja
Goście: Przemysław Czapliński, Monika Glosowitz, Igor Stokfiszewski, Jaśmina Wójcik
Galeria Czułość, ul. Widok 5 / 7 / 9
21.00 CZYTANIE: Kamila Janiak, Grzegorz Jędrek, Szczepan Kopyt
21.30 KONCERT: Starego
Paweł Gawlik - wokal
Filip Jaremko - perkusja
Jędrzej Kołtunowicz - saksofon
Magdalena Siemieniako - gitara
Mateusz Śmigasiewicz - gitara basowa
Wiktor Świątkowski – gitara
22.00 CZYTANIE: Konrad Góra, Elżbieta Lipińska, Natalia Malek, Robert Rybicki
22.40 PROJEKT: raWar - Maria Cyranowicz
23.00 KONCERT: Tlenek Jazzawy
Staś Legus: battery (barabany)
Tomek Świtalski: sax.tenor
23.20 CZYTANIE: Kamil Brewiński, Michał Krawiel, Szymon Szwarc
24.00 KONCERT: Obligatory Cripples
bathroom punk
Kasia - drums
Szymon - voc
Maciek - guitar/voc
SOBOTA (6 września 2014)
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20
12.00 WARSZTATY: Zróbmy, dziewczyny, piramidę futryn, czyli jeszcze kilka pytań o siostrzeństwo (część 1)
Prowadzenie: Joanna Mueller
Warsztatowiczki: Monika M. Błaszczak, Katarzyna Czeczot, Maria Cyranowicz, Jakub Głuszak, Beata Gula, Katarzyna Hagmajer, Aneta Kamińska, Joanna Łańcucka, Justyna Radczyńska, Bianka Rolando, Ola Wasilewska + goście
13.30 CZYTANIE 1: Małgorzata Lebda, Joanna Łańcucka, Bianka Rolando, Ewa Sonnenberg, Renata Senktas
14.30 BIOFILIA. To pogadanka o rzeżusze, w którą wrasta ludzka skóra, interrorze, sprawczym oddzieleniu, wynaturzeniu, przesadzie.
Katarzyna Czeczot
15.00 WARSZTATY: Zróbmy, dziewczyny, piramidę futryn, czyli jeszcze kilka pytań o siostrzeństwo (część 2)
Prowadzenie: Joanna Mueller
Warsztatowiczki: Monika M. Błaszczak, Katarzyna Czeczot, Maria Cyranowicz, Jakub Głuszak, Beata Gula, Katarzyna Hagmajer, Aneta Kamińska, Joanna Łańcucka, Justyna Radczyńska, Bianka Rolando, Ola Wasilewska + goście
16.00 CZYTANIE 2: Katarzyna Hagmajer, Aneta Kamińska, Joanna Łańcucka, Justyna Radczyńska, Joanna Mueller
17.00 Gdy tylko czuję się oglądany, seminarium o fotograficznej (nie)prawdzie, literackiej migawce i przenikalności sztuk
Prowadzenie: Natalia Malek, Zbigniew Libera, Jerzy Jarniewicz
Goście: Małgorzata Lebda, Maria Cyranowicz, Martyna Tomczyk
12.00 – 19.00 WSPÓLNY POKÓJ
KAWA I CZASOPISMA
SUBSTANCJE ŻRĄCE
+ WYSTAWY:
KRZYSZTOF ŻWIRBLIS: Nowe miasto
współpraca: Monika M. Błaszczak
Wernisaż wystawy 6 września o godz. 18.00
JOANNA ŁAŃCUCKA: Hafty, Studium Świętości
SŁAWEK DERA: Kolażówka
OLA WASILEWSKA: Brzydkie Sny
PAWEŁ KOZIOŁ: Kolaże, montaże
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22 / 24
MINIKONGRES CZASOPISM LITERACKO - ARTYSTYCZNYCH
Gospodarze: : Michał Kasprzak ("Wakat / Notoria"); Agnieszka Kozłowska (Fundacja Otwarty Kod Kultury); Piotr Czerniawski, Marcin Czerwiński, Paweł Piotrowicz ("Rita Baum")
12.00 - 12.30 Wprowadzenie
12.30 – 14.00 Panel dyskusyjny: "Od marginesów do centrum kultury. Kto powinien w Polsce finansować kulturę, która się (nie) opłaca?".
14.15 – 15.00 Prezentacja raportów (dotyczących czytelnictwa prasy oraz priorytetów polityki kulturalnej państwa)
15.00 – 17.00 Prace kongresowe
Stolik 1. – Przygotowanie listu do Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. zwiększenia budżetu priorytetu "Czasopisma"
Stolik 2. – Analiza celów strategicznych priorytetu "Czasopisma" i wypracowanie propozycji zmian w preambule regulaminu priorytetu
17.00 – 18.00 Prezentacja wyników prac kongresu i dyskusja
18.30 – 20.00 Panel dyskusyjny: "Trash po polsku".
Uczestnicy: Joanna Bednarek, Piotr Marecki
Prowadzenie: Michał Kasprzak
Staromiejski Dom Kultury, Piwnica Largactil, Rynek Starego Miasta 2
15.00 SPOTKANIE: Trzech Wiejskich Filozofów: Krzysztof Bieleń, Jacek Mączka, Michał Sobol
Prowadzenie: Adam Wiedemann
Centrum Zarządzania Światem, ul. Okrzei 26
Gospodyni wieczoru: Katarzyna Hagmajer - Kwiatek
21.00 CZYTANIE: Barbara Klicka, Ewa Sonnenberg, Rafał Skonieczny, Szymon Słomczyński, Dariusz Pado
Akompaniament na gitarze basowej Małgorzata TEKLA Tekiel
21.30 KONCERT: Dog Whistle
Ania: śpiew, gitara, bas
Lena: śpiew, komunijne Casio, bas
22.15 CZYTANIE: Maciej Taranek, Rafał Różewicz, Piotr Janicki, Rafał Rutkowski
23.00 KONCERT: FORMACJA FANTAZMAN
Cezary Kęder – wokal,
Sebastian Pypłacz - elektronika, głos,
Piotr Sokołowski – bas
23.30 KONCERT: OJ - Krzysztof Gryko
00.00 CZYTANIE: Martyna Buliżańska, Joanna Dziwak, Joanna Lech, Martyna Tomczyk
00.25 MARATON
NIEDZIELA (7 września 2014)
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20
WSPÓLNY POKÓJ
UCIECZKA Z ORANŻERII: DOMINIKA ŚWIĘCICKA
INSTALACJA WSPÓLNEGO POKOJU: Pszczoły Live, Żółw, Sekrety
11.00 ŚNIADANIE - SUBSTANECJE ŻRĄCE
12.00 WYKŁAD: LABORA ET AMA. O życiu i twórczości Tove Jansson oraz o tym, skąd się biorą trolle.
Prowadzenie: Justyna Czechowska
12.30 WYKŁAD: "Chodzi o to, aby zmienić świat". Komunistki i duch transgresji
Prowadzenie: Agnieszka Mrozik
13.00 CZYTANIE: Basia Klicka, Agnieszka Kozłowska, Joanna Łańcucka, Anna Piwkowska, Joanna Wajs
14.15 DYSKUSJA: Czytam, bo lubię – rozmowa o powieściach dla dziewcząt
Prowadzenie: Sylwia Głuszak
Uczestnicy: Grażyna Bąkiewicz, Anna Piwkowska, Joanna Wajs
11.00 – 16.00 WSPÓLNY POKÓJ
KAWA I CZASOPISMA
+ WYSTAWY:
KRZYSZTOF ŻWIRBLIS: Nowe miasto
Wernisaż wystawy 6 września o godz. 18.00
JOANNA ŁAŃCUCKA: Hafty, Studium Świętości
SŁAWEK DERA: Kolażówka
OLA WASILEWSKA: Brzydkie Sny
PAWEŁ KOZIOŁ: Kolaże, montaże
Staromiejski Dom Kultury, Piwnica Largactil Rynek Starego Miasta 2
11.00 – 16.00 Czytelnia u Baby Jagi
Prowadzenie: Dorota Brodowska, Magdalena Luboradzka
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22 / 24
13.00 – 14.30 OTWARTY TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA
Galeria Czułość, ul. Widok 5 / 7 / 9
18.00 CZYTANIE: Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Maciej Melecki, Adam Wiedemann
19.00 KONCERT: MSUFASSP (Mega Super Ultra Funky American Sexy Sound Performance)
Zbigniew Libera, Ewa Małas
19.30 PROJEKT: Kapibary (KPB)
20.00 CZYTANIE: Bartosz Konstrat, Michał Czaja, Seweryn Górczak, Jakub Głuszak, Monika M. Błaszczak
21.00 KONCERT: Black Coffee
Maciej Żychowicz - gitara, wokal
Stanisław Legus - Perkusja
Jakub Tyro - Niezgoda – Bas
Tomasz Świtalski – sax (gościnnie)
Komplet informacji o festiwalu znajduje się na stronie manifestacjepoetyckie.sdk.pl/