Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Prace fotograficzne Zygmunta Rytki

Kiedy2023-12-08
Do kiedy2024-02-18
GdzieSTUDIO teatrgaleria. Defilad 1, wejście od ul. Marszałkowskiej
Prace fotograficzne Zygmunta Rytki

Dwa piętra Galerii STUDIO wypełnią prace fotograficzne Zygmunta Rytki z kilkunastu autorskich cykli, mało znane prace filmowe, a także liczne materiały archiwalne. Wystawa „Zygmunt Rytka. Ciągi projekcyjne” (kuratorzy: Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk) jest efektem wieloletniego projektu opracowania dorobku artysty realizowanego przez współorganizatora wystawy Fundację Sztuk Wizualnych, a towarzyszyć jej będzie obszerna monograficzna publikacja. Wernisaż 8 grudnia 2023.

Zygmunt Rytka to jeden z najciekawszych twórców związanych ze środowiskiem polskiej neoawangardy lat 70. oraz późniejszym środowiskiem sztuki niezależnej lat 80. Tworzył cykle fotograficzne, prace filmowe oraz wideo, a po roku 2000 także obiekty i instalacje. 

Tytuł wystawy nawiązuje do zaginionej pracy Rytki z 1981 roku, obecnie istniejącej tylko w formie dokumentacji. Jest to kompozycja zbudowana z użyciem serii zdjęć przedstawiających osoby fotografujące zmianę warty przed Pałacem Królewskim w Sztokholmie. W pracy tej skupia się wiele zagadnień kluczowych dla twórczości Rytki. Jak w wielu innych projektach aparat w jego rękach służy nie tylko dokumentacji rzeczywistości, ale także jej badaniu i kreowaniu nowych obrazów. W tym wypadku tytułowe ciągi projekcyjne odnieść można do mechanizmu reprodukcji wizerunku kreowanego przez władzę i powielanego bez refleksji przez tłumy turystów zwiedzających miasto. – wyjaśniają Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk, kuratorzy wystawy.

Wystawa gromadzi wiele innych prac z łącznie piętnastu autorskich cykli, w których badaniu poprzez medium filmu i fotografii poddanych zostało przez artystę wiele różnych zjawisk, takich jak język propagandy telewizji w czasach PRL (cykle Fotowizja” oraz 1981”), kształtowanie mitów w obszarze popkultury i mass mediów (cykle Bluff, Pozycje, Zabawki”), obiektywność fotografii (Obiekt X”, „Wstęp do fotografii obiektywnej”) czy nawet możliwości nawiązania kontaktu między cywilizacją ludzi i mrówek (cykl Kontakt”). Łącznie w warszawskiej Galerii Studio zostanie pokazane ponad dwieście obiektów, w tym prace nigdy wcześniej nie prezentowane na wystawach. Partnerami wystawy są Miesiąc Fotografii, i Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa potrwa do 18 lutego 2024.

fot. Zygmunt Rytka z cyklu Ciągi projekcyjneChcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama