Sztuka
Prace fotograficzne Zygmunta Rytki

Prace fotograficzne Zygmunta Rytki

  • 2023-12-08, do 2024-02-18
  • STUDIO teatrgaleria. Defilad 1, wejście od ul. Marszałkowskiej, Warszawa

Opis

Dwa piętra Galerii STUDIO wypełnią prace fotograficzne Zygmunta Rytki z kilkunastu autorskich cykli, mało znane prace filmowe, a także liczne materiały archiwalne. Wystawa „Zygmunt Rytka. Ciągi projekcyjne” (kuratorzy: Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk) jest efektem wieloletniego projektu opracowania dorobku artysty realizowanego przez współorganizatora wystawy Fundację Sztuk Wizualnych, a towarzyszyć jej będzie obszerna monograficzna publikacja. Wernisaż 8 grudnia 2023.

Zygmunt Rytka to jeden z najciekawszych twórców związanych ze środowiskiem polskiej neoawangardy lat 70. oraz późniejszym środowiskiem sztuki niezależnej lat 80. Tworzył cykle fotograficzne, prace filmowe oraz wideo, a po roku 2000 także obiekty i instalacje. 

Tytuł wystawy nawiązuje do zaginionej pracy Rytki z 1981 roku, obecnie istniejącej tylko w formie dokumentacji. Jest to kompozycja zbudowana z użyciem serii zdjęć przedstawiających osoby fotografujące zmianę warty przed Pałacem Królewskim w Sztokholmie. W pracy tej skupia się wiele zagadnień kluczowych dla twórczości Rytki. Jak w wielu innych projektach aparat w jego rękach służy nie tylko dokumentacji rzeczywistości, ale także jej badaniu i kreowaniu nowych obrazów. W tym wypadku tytułowe ciągi projekcyjne odnieść można do mechanizmu reprodukcji wizerunku kreowanego przez władzę i powielanego bez refleksji przez tłumy turystów zwiedzających miasto. – wyjaśniają Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk, kuratorzy wystawy.

Wystawa gromadzi wiele innych prac z łącznie piętnastu autorskich cykli, w których badaniu poprzez medium filmu i fotografii poddanych zostało przez artystę wiele różnych zjawisk, takich jak język propagandy telewizji w czasach PRL (cykle Fotowizja” oraz 1981”), kształtowanie mitów w obszarze popkultury i mass mediów (cykle Bluff, Pozycje, Zabawki”), obiektywność fotografii (Obiekt X”, „Wstęp do fotografii obiektywnej”) czy nawet możliwości nawiązania kontaktu między cywilizacją ludzi i mrówek (cykl Kontakt”). Łącznie w warszawskiej Galerii Studio zostanie pokazane ponad dwieście obiektów, w tym prace nigdy wcześniej nie prezentowane na wystawach. Partnerami wystawy są Miesiąc Fotografii, i Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa potrwa do 18 lutego 2024.

fot. Zygmunt Rytka z cyklu Ciągi projekcyjne

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.