Festiwale - Muzyka

Nadchodzi 20. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

2020-07-06 13:12:21 | Warszawa

Od 2 sierpnia do 3 września 2020 kilkudziesięciu artystów z Polski i zagranicy wystąpi na 23 wydarzeniach XX Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Przez cały miesiąc cztery razy w tygodniu w Pawilonie Koncertowym na Grochowskiej 272 wybrzmiewać będzie muzyka wielu odsłon i gatunków w interpretacjach Sinfonii Varsovii oraz zaproszonych gości. Nie zabraknie dzieł mistrzów klasyki, fabularnych koncertów familijnych oraz nowego cyklu z muzyką współczesną.

Sinfonia Varsovia Swojemu MiastuKoncerty i atrakcje Festiwalu Sinfonia Varsovia 2020

„Otwieramy się na spotkanie z publicznością i przeżywanie muzyki granej na żywo podczas wyjątkowej, jubileuszowej odsłony festiwalu, powołanego przez jednego z ojców Sinfonii Varsovii” – mówi dyrektor Sinfonii Varsovii, Janusz Marynowski, zapraszając na wydarzenia XX Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Rozbudowana formuła festiwalu obejmować będzie koncerty kameralne, orkiestrowe, familijne oraz z muzyką współczesną. Wszystkie wydarzenia odbędą się w otoczonym zielenią Pawilonie Koncertowym na Grochowskiej 272 w Warszawie, który od 2 sierpnia do 3 września będzie tętnił muzyką wielu gatunków.

Sinfonia Varsovia pod batutą uznanych dyrygentów: Alexandra Vedernikova, Daniela Raiskina, Jerzego Maksymiuka, Bassema Akiki i Michała Nesterowicza wystąpi w czwartkowe popołudnia. W repertuarze koncertów m.in. dzieła polskich twórców XX-wiecznych, czyli Mała Suita na orkiestrę kameralną i Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego i Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika. Ponadto dzieła rosyjskich kompozytorów m.in. Serenada C-dur na smyczki op. 48 Piotra Czajkowskiego i Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Nie zabraknie także dzieła kompozytora, którego 250. rocznica urodzin przypada w tym roku, czyli Ludwiga van Beethovena. Ponadto podczas jednego z koncertów będzie można usłyszeć premierowe wykonanie utworu Concerto Varsovia napisanego specjalnie dla Sinfonii Varsovii przez kompozytora młodego pokolenia, laureata wielu konkursów kompozytorskich, Wojciecha Kostrzewę. Koncerty poprowadzą znani dziennikarze i krytycy muzyczni, m.in. Jacek Hawryluk, Adam Suprynowicz, Marcin Majchrowski i Urszula Urzędowska.

W mniejszych zespołach, takich jak Sinfonia Varsovia Brass, Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Wind Quintet, trio smyczkowe i fortepianowe, muzycy orkiestry zaprezentują się podczas niedzielnych spotkań muzycznych. Na koncertach będzie można usłyszeć kompozycje europejskich i amerykańskich twórców gatunków tanecznych oraz aranżacje utworów artystów związanych z Warszawą – Henryka Warsa i Czesława Niemena. 23 sierpnia razem z muzykami Sinfonia String Quintet wystąpi zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego, francuski pianista Alexandre Kantorow. Znany warszawskiej publiczności z festiwalu Szalone Dni Muzyki artysta, wykona partię solową Koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina w wersji na fortepian i kwintet smyczkowy. Z kolei 30 sierpnia na scenie spotkają się tegoroczni uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia, profesor oboju z Konserwatorium w Maastricht, Ralph van Daal oraz muzycy Sinfonii Varsovii. W programie dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz bliskiego orkiestrze kompozytora, byłego dyrektora artystycznego, Krzysztofa Pendereckiego.

Nowością na jubileuszowej edycji festiwalu będą Eksperymentalne wtorki, w całości poświęcone muzyce współczesnej. Program czterech koncertów będzie skupiał się na związkach natury i muzyki. Wystąpią Hashtag Ensemble, Spółdzielnia Muzyczna, Małe Instrumenty i Ensemble Garage. Artyści wykonają dzieła takich twórców, jak Jessie Marino, Brigitta Muntendorf, Matthew Shlomowitz, Agata Zubel i Jagoda Szmytka. W programie także premierowe utwory Moniki Szpyrki, Piotra Peszata, Rafała Ryterskiego i Pawła Romańczuka. Po koncertach odbędą się rozmowy z artystami, które poprowadzi Wioleta Żochowska, kuratorka cyklu.

Organizatorzy nie zapomnieli o młodych słuchaczach, dla których przygotowali interaktywne koncerty z muzyczną fabułą. W tym roku odbędą się Poranki familijne zatytułowane  Na ścieżkach dźwięków – wędrówki po świecie fantazji i W muzycznej kuchni.

Wydarzeniem towarzyszącym XX Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu będzie organizowane przez Fundację Sztuka Ciała plenerowe widowisko muzyczno-teatralne Pędy. Dźwiękowym fundamentem spektaklu są fale wytwarzane przez rośliny, do których każdorazowo powstają nowe elektroniczne improwizacje. W spektaklu wezmą udział aktorzy, a przewodniczył im będzie przedstawiciel warszawskiego teatru plenerowego i eventowego, AKT.

Festiwal odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Podczas wydarzeń w Pawilonie Koncertowym publiczność obowiązuje zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki lub przyłbicy. Przed każdym koncertem odbędzie się pomiar temperatury ciała metodą bezdotykową oraz dezynfekcja dłoni. Wszyscy uczestnicy festiwalu zobligowani są do uzupełnienia formularza z danymi osobowymi dot. stanu zdrowia w związku z epidemią COVID-19.

Bilety na festiwal do nabycia online od 6 lipca i na dwie godziny przed koncertem.

Ceny biletów na poszczególne wydarzenia

Koncerty kameralne (niedziela): 10 zł
Koncerty orkiestrowe (czwartek): 20 zł
Eksperymentalne wtorki (wtorek): 15 zł
Poranki familijne (sobota): 10 zł
Wydarzenie towarzyszące, widowisko Pędy (8 sierpnia): wstęp wolny

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: 2020, koncerty, program, Warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zenek
Zenek wystąpi na Najpiękniejszej Domówce Świata

To zapalony festiwalowicz i przezabawny, utalentowany artysta.

Scooter: Trzy koncerty w Polsce jeszcze w tym roku

Już niedługo Scooter po raz kolejny zagości w Polsce.

Last Minute Summer Festival
Last Minute Summer Festival 2020 zaprezentował pierwszych artystów

Impreza odbędzie się w dniach 18 - 20 września 2020 we Wrocławiu.

Polecamy
Rock For People 2019
Znamy pierwsze gwiazdy 25. edycji Rock for People

Od 1 do 24 grudnia 2018 organizatorzy będą ujawniać kolejnych artystów.

Last Minute Summer Festival
Last Minute Summer Festival 2020 zaprezentował pierwszych artystów

Impreza odbędzie się w dniach 18 - 20 września 2020 we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Zenek
Zenek wystąpi na Najpiękniejszej Domówce Świata

To zapalony festiwalowicz i przezabawny, utalentowany artysta.

Scooter: Trzy koncerty w Polsce jeszcze w tym roku

Już niedługo Scooter po raz kolejny zagości w Polsce.