Polska - Świat nauki

Akademia Obrony Narodowej świątynią X muzy

2013-09-18 10:20:19 | Warszawa

- W imieniu ministra obrony narodowej i swoim własnym życzę państwu wspaniałych wrażeń, a wszystkim twórcom powodzenia w rywalizacji o Złotą Szablę – tymi słowami podsekretarz stanu w MON Beata Oczkowicz 16 września otworzyła IV Międzynarodowy Festiwal Filmów Wojskowych i Historycznych, który przez sześć kolejnych dni zawładnie murami Akademii Obrony Narodowej.

Wspaniałych przeżyć festiwalowych w imieniu organizatorów życzyli rektor - komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek oraz prezes Towarzystwa Wiedzy Obronnej prof. dr hab. Waldemar Kitler. Szczególne słowa skierowane zostały do przedstawicieli instytucji, które festiwal objęły honorowym patronatem: Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Na sali widowiskowej im. generała Franciszka Gągora Klubu AON licznie reprezentowane były także Siły Zbrojne RP z zastępcą szefa Sztabu Generalnego wiceadmirałem Waldemarem Głuszką na czele. Udział w gali wzięli również przedstawiciele duchowieństwa, korpusu dyplomatycznego i organizacji społecznych, a przede wszystkim widzowie – miłośnicy sztuki filmowej.

Oficjalne powitanie było tylko wstępem do artystycznej części gali. Koncert poświęcony Krzysztofowi Komedzie w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego i Agnieszki Wilczyńskiej wyreżyserował dyrektor artystyczny Festiwalu Teodor Ratkowski. Usłyszeliśmy w nowych aranżacjach wykonania takich nieśmiertelnych motywów muzycznych jak słynna „Kołysanka” z filmu Polańskiego. Kontynuacją wieczoru był także film „Komeda, Komeda” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, jednej z laureatek ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Galę otwarcia poprzedziła przedpołudniowa konferencja prasowa organizatorów i partnerów Festiwalu w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. O tym, że najtrudniej jest chwalić własne dziecko przekonywał dyrektor artystyczny Festiwalu Teodor Ratkowski: - To już czwarta edycja  Festiwalu. Ogółem pokażemy blisko 100 filmów z 14 krajów, z czego 60 weźmie udział w samym konkursie. Festiwal cały czas rozwija się dynamicznie, szereg instytucji nas wspomaga.

Jedną z takich instytucji jest Filmoteka Narodowa. Jej dyrektor prof. Tadeusz Kowalski zapowiedział, że w ramach Festiwalu pokazane zostaną zrekonstruowane przedwojenne filmy historyczne, takie jak  „Rok 1863”, który był pierwszą ekranizacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego (w ujęciach filmu występują autentyczni powstańcy styczniowi!).

Ważny głos w dyskusji należał do gen. Lecha Konopki, który od początków festiwalu przewodniczy obradom jury: - Co roku dostaję propozycję kierowania pracami jury i co roku przystępuję do nich z wielką ochotą – zapewnił gen. Konopka. Podkreślił, że tegorocznym ciekawym rozwiązaniem jest wieczorny pokaz filmu fabularnego, który niejako zamyka i podsumowuje dzień konkursowych zmagań.

O tym, że Festiwalem będzie żył cały AON zapewniał rektor - komendant uczelni gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek:  - Mamy oddziaływać nie tylko za pomocą kredy i tablicy, i nie tylko na studentów. Międzynarodowy festiwal to świetna forma edukacji obronnej. Dlatego też zaproponowaliśmy cały pakiet różnych imprez towarzyszących, m.in. ekspozycje muzealne sprzętu i pojazdów wojskowych, wystawy, koncerty, m.in. orkiestry Bundeswehry, a także kiermasz militariów.  Z pytaniem „dlaczego AON?” nie miał też kłopotu prezes Stowarzyszenia Wiedzy Obronnej prof. Kitler: - Wiedzieliśmy, że dzięki AON nasza impreza zostanie dobrze zorganizowana.

IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych potrwa do soboty 21 września, kiedy to na uroczystej gali wręczone zostaną festiwalowe nagrody - Złote, Srebrne i Brązowe Szable. Na wszystkie prelekcje konkursowe, odbywające się w dwóch salach kinowych, wstęp jest ogólnodostępny i bezpłatny.

Festiwal dofinansowali: Ministerstwo Obrony Narodowej i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

ip

Słowa kluczowe: akademia obrony narodowej aon warszawa międzynarodowy festiwal filmów wojskowych i historycznych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Zobacz wyniki badań psychologÃłw Uniwersytetu SWPS!
Wróg ze szkolnej ławki - badania psychologów z Uniwersytetu SWPS

Zobacz wyniki badań psychologów Uniwersytetu SWPS!

Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.