Polska - Świat nauki

Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych

2024-01-02 13:26:19 | Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów – takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo. Dowiedz się, gdzie możesz pracować po ukończeniu studiów prawniczych.

praca po studiach prawniczychAdwokat, radca prawny czy notariusz - wybierz zawód prawniczy

Studia prawnicze otwierają drogę do zawodów stricte prawniczych, do których należą choćby adwokat, radca prawny, notariusz czy komornik sądowy. Aby jednak zacząć wykonywać jedną z tych profesji, same studia nie wystarczą – konieczne jest jeszcze ukończenie aplikacji. Jednocześnie na tym etapie większość przyszłych adwokatów czy komorników sądowych pracuje już w kancelariach, poznając tajniki zawodu i zdobywając doświadczenie.

Ukończenie aplikacji i uzyskanie wpisu na listę np. adwokatów pozwala spełnić marzenia o własnej kancelarii. Taką ścieżkę kariery często rozważają osoby ubiegające się o indeks uczelni oferującej studia na kierunku prawo. Należy przy tym pamiętać, że uruchomienie kancelarii wymaga wielu lat nauki i praktyki – trzeba wykazać się cierpliwością i wyspecjalizować się w określonej gałęzi prawa.

Studia prawnicze Warszawa z EWSPA – ile trwa aplikacja po studiach prawniczych:

  • aplikacja adwokacka, radcowska – 3 lata;
  • aplikacja notarialna – 3 lata i 6 miesięcy;
  • aplikacja komornicza – 2 lata.

Dziennikarz - spełniaj się, pracując dla telewizji lub prasy

Rozpoczęcie aplikacji wcale nie jest jedyną możliwością – absolwenci kierunku prawo mogą wybrać również dziennikarstwo. Dzięki posiadaniu specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności precyzyjnego formułowania myśli są oni dobrze przygotowani do tworzenia różnych treści – zarówno artykułów, jak i materiałów video. W rezultacie wielu absolwentów prawa poszukuje pracy w redakcjach lub nawiązuje współpracę z internetowymi portalami o tematyce prawniczej, podatkowej i biznesowej.

Niektórzy prawnicy zamiast mediów wybierają marketing. Praca w agencjach marketingowych obsługujących głównie kancelarie prawne pozwala im wykorzystać nabyte kompetencje. Atutem pracowników, którzy ukończyli studia prawnicze, jest posiadanie nie tylko wiedzy z zakresu prawa, ale również świadomości ograniczeń – przykładowo adwokaci nie mogą reklamować się w tradycyjnym sensie, a jedynie informować o świadczonej pomocy prawnej.

Praca w ubezpieczeniach lub HR Praca w ubezpieczeniach lub HR - wykorzystaj wiedzę w międzynarodowej firmie

Absolwenci prawa bez trudu znajdą też pracę w firmach ubezpieczeniowych. Tworzenie i aktualizacja wzorów umów, przygotowanie Ogólnych Warunków Ubezpieczeń (OWU) czy stały kontakt z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym – w towarzystwach ubezpieczeniowych prawnikom nie brakuje zajęć. Osoby, które mają wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne (np. komunikatywność, asertywność, umiejętność przekonywania do swoich racji), mogą też ubiegać się o stanowiska związane z obsługą klientów.

Wiedza z zakresu prawa pracy jest szczególnie pożądana w dziale HR. Stąd też studenci prawa, którzy z różnych względów nie wybierają się na aplikację, mogą rozważać pracę w dużej firmie. Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu HR czy kadr i płac pozwala znaleźć ciekawą i dobrze płatną posadę w międzynarodowej korporacji. To kolejna ścieżka kariery, na którą mogą zdecydować się absolwenci kierunku prawo.

Artykuł Partnera

fot. Stock.Adobe.com

Słowa kluczowe: ewspa.edu.pl, Praca w ubezpieczeniach, studia prawnicze, praca po prawie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

szkoła
Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

Jak rozmawiać o nowych technologiach w szkole?

Polecamy
Zobacz, jaki przepis został zaskarÅźony do Trybunału Konstytucyjnego przez Andrzeja Dudę!
Ustawa 2.0 niezgodna z konstytucją? Andrzej Duda złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Zobacz, jaki przepis został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego przez Andrzeja Dudę!

INTERSTUDENT 2020 - wyniki konkursu na najlepszego zagranicznego studenta w Polsce

Wśród wyróżnionych znalazły się osoby z Chin, Kamerunu, Wietnamu, Uzbekistanu oraz Białorusi.

Polecamy
Ostatnio dodane
praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.