Wiadomości - Z życia Uczelni

Generał Dempsey z wykładem w AON

2013-07-24 15:52:19 | Warszawa

Do osobistych związków z Polską przyznał się najwyższy rangą oficer armii Stanów Zjednoczonych, przewodniczący Połączonego Szefostwa Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Martin E. Dempsey, który 24 lipca złożył wizytę w Akademii Obrony Narodowej.

Amerykańskiego dowódcę, którego wykład był kolejną odsłoną Wszechnicy Obronności AON, przywitał rektor-komendant gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek. Gospodarz w imieniu społeczności akademickiej Rembertowa przyznał, że ta wizyta to dla Akademii wielki zaszczyt.

Wykład był okazją do podziękowań za wkład Rzeczypospolitej w światowe bezpieczeństwo, w tym szczególnie w afgańską misję. Sam, jak przyznał, zrobił to osobiście – dwa dni temu, podczas swojego pobytu w Afganistanie spotkał się z polskimi żołnierzami. Szczególne słowa uznania przesłał w stronę naszych Wojsk Specjalnych. Nieoczekiwanie, generał Dempsey przyznał się też do rodzinnych związków z naszym krajem: - Moje dzieci mają małżonków pochodzenia polskiego. Tym bardziej jestem szczęśliwy będąc w Polsce. Sam generał ma korzenie irlandzkie, nie dziwi więc jego sympatia do Polski, w obliczu historycznych, tradycyjnie ciepłych relacji obu narodów.

Generał Dempsey mówił m.in. o błyskawicznych zmianach, jakim podlegają armie na całym świecie w kontekście rozwoju technologii: - Technologia będzie coraz bardziej istotna. Trzeba zatem otwierać się na nowe rozwiązania – powiedział. Dużym wyzwaniem jego zadaniem jest także ekonomia, która w obecnej fazie światowego kryzysu wymusza na wojsku oszczędności. W odróżnieniu jednak od większości krytyków polityki zaciskania pasa, przewodniczący Połączonego Szefostwa widzi w tym szansę na odświeżenie spojrzenia na obszary obronności i bezpieczeństwa. Słuchacze pytali gościa m.in. o możliwe scenariusze konfliktu syryjskiego. W tym kontekście amerykański generał przestrzegał przed łatwymi rozwiązaniami, gdyż, jak zaznaczył, proste bywa często pozorne. Z kolei odpowiadając na pytanie poświęcone atakom na cyberprzestrzeń, oświadczył, że trzeba je traktować analogicznie do standardowych zagrożeń militarnych, gdzie stosuje się rozpoznanie, obronę i uderzenie.

Mimo przerwy wakacyjnej aula im. gen. Kuropieski w gmachu Biblioteki Głównej AON wypełniona była po brzegi. Na atmosferę spotkania z pewnością wpływ miały zdolności profesorskie generała i umiejętność utrzymywania słuchaczy w napięciu przez godzinę. Tak skomponowanego wykładu wysłuchali m.in. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego dr Zbigniew Włosowicz, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł, przedstawiciele MON, MSZ i SGWP.

Generał Dempsey to jeden z największych autorytetów dowódczych na świecie. Dlatego warto docenić, że mimo wypełnionego po brzegi harmonogramu obowiązków znalazł czas na odwiedzenie AON. Sam skomentował ten fakt zaskakująco skromnie: - To przywilej wynikający z mojego stanowiska - cały czas się uczę. Celowo buduję swój kalendarz tak, by stale pogłębiać wiedzę. Studentom AON życzył, aby opuszczali  uczelnię wyposażeni w przede wszystkim w pasję ciekawości.

Wykład w Akademii Obrony Narodowej był jednym z punktów wizyty przewodniczącego Połączonego Szefostwa Sztabów USA w Polsce, odbywającej się na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego WP.

ip

Słowa kluczowe: martin dempsey akademii obrony narodowej warszawa aon wizyta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ranny student - ćwiczenia
KRYZYS-21, czyli ćwiczenia w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Zobacz, co wydarzyło się podczas ćwiczeń w AWL.

Polecamy
Ruszył vlog pracownika Uniwersytetu Gdańskiego. Oto "Morze prawa"

Kanał YouTube na temat prawa karnego, filozofii i praw człowieka, prowadzony przez naukowca z UG.

Nowe kierunki studiów podyplomowych w WSB w Warszawie

Akademia Kobieta w Biznesie, Public speaker, Cyberbezpieczeństwo czy Mediacje sądowe i pozasądowe... oto nowe kierunki rozwoju w WSB!

Ostatnio dodane
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!