Wiadomości - Z życia Uczelni

Nic dla nas, wszystko dla Ojczyzny

2013-07-27 13:10:58 | Warszawa

- Życie żołnierza ma w sobie najmniej egoizmu – tak słowami marszałka Piłsudskiego motywowali kadeci służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów Narodowych Służb Rezerwowych swój udział w uroczystej przysiędze, która odbyła się 26 lipca w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Uroczystość rozpoczęło przyjęcie meldunku przez rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr. hab. Bogusława Packa. Następnie gości przywitał komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk Ireneusz Fura, który bohaterom tego dnia życzył żołnierskiego szczęścia i wytrwałości, a rodzicom gratulował wspaniałych pociech. Po nim  przemawaił pomysłodawca i inicjator całego szkolenia rektor-komendant AON: - Człowiek przeżywa tylko kilka takich dni w swoim życiu – powiedział gen. Pacek, który zapewnił jednocześnie, że uczelnia zrobi wszystko, aby każdy student wykorzystał to doświadczenie w przyszłości w satysfakcjonującej pracy. W imieniu rodziców głos zabrała Ewa Paszen, która podziękowała za opiekę wszystkim wykładowcom i szkoleniowcom, a także za to, że przyczynili się do realizacji marzeń młodych ludzi. Z kolei w imieniu kadetów podziękowania złożyła szer. Karolina Koziel z AON:  - Nic dla nas, wszystko dla Ojczyzny. Przysięga to moment, kiedy każdy z nas oddaje Ojczyźnie samego siebie.

Następnie wyróżniający się kadeci otrzymali listy gratulacyjne, całość zaś uroczystości zwieńczyła defilada wojskowa oraz pokaz bazy dydaktycznej CSŁiI i pokaz statyczny sprzętu specjalistycznego.  Zaprezentowano nowoczesny sprzęt łączności i informatyki m.in. radiostację „Harris” RF-5800H na pojeździe Honker, ruchomy węzeł łączności cyfrowej, zautomatyzowany wóz dowodzenia ZWD-3, zintegrowany węzeł teleinformatyczny "Jaśmin", wóz dowodzenia „Rega”. Ponadto dla zainteresowanych służbą wojskową i nauką w AON zorganizowane zostały punkty informacyjno-promocyjne Centrum Szkolenia Łączności Informatyki oraz Akademii Obrony Narodowej.

W Zegrzu przysięgało 217 kadetów, w tym 61 kobiet.Blisko połowa z nich to studenci Akademii Obrony Narodowej. To efekt pilotażowego programu edukacyjnego, który uczelnia rozpoczęła w zeszłym roku. Swoją przygodę z wojskiem studenci rozpoczęli jeszcze na terenie uczelni. Przez ponad pół roku zdobywali wiedzą teoretyczną i umiejętności praktyczne. Teoria przekazywana była w oparciu o eksperymentalny program AON kształcenia na odległość (ADL), wykorzystujący multimedia, technologię informacyjną oraz internet oraz w ramach przedsięwzięć Studenckiej Akademii Polowej i Związku Strzeleckiego „Strzelec”. 

W przysiędze i szkoleniu ją poprzedzającym  oprócz studentów Akademii Obrony Narodowej. udział wzięli przedstawiciele ponad 70 innych polskich wyższych uczelni, m.in. Politechniki Wrocławskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Uniwersytetu Toruńskiego, Wojskowej Akademii Technicznej. To ochotnicy, którzy zgłosili się do odbywania służby przygotowawczej, a po przejściu postępowania rekrutacyjnego i zakwalifikowaniu się rozpoczęli swą przygodę z wojskiem. Po odbyciu służby przygotowawczej, a następnie pierwszych ćwiczeń rotacyjnych, jako żołnierze NSR będą mieli możliwość zostać podoficerami Wojska Polskiego.

Kadeci służby przygotowawczej już z początkiem lipca rozpoczęli jako ochotnicy intensywne szkolenie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu. Przysięga, w której uczestniczyły rodziny i przyjaciele kadetów oraz kadra kierownicza AON, WAT i CSŁiI, była uroczystym zwieńczeniem wieloetapowego wysiłku a zarazem kolejnym krokiem na drodze do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz do zawodowej służby wojskowej.

ip

 

Słowa kluczowe: uroczysta przysięga akademia obrony narodowej aon relacja warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ranny student - ćwiczenia
KRYZYS-21, czyli ćwiczenia w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Zobacz, co wydarzyło się podczas ćwiczeń w AWL.

Polecamy
Kolekcja LOVE IS LOVE Walerii Tokarzewskiej-Karaszewicz wspiera LGBT+

Absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych przychodzi z mocną, symboliczną kolekcją.

Złoty Medal E-NNOVATE dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w 2020 r.

Innowacyjna włóknina ochronna z dodatkiem pierza zachwyciła oceniających.

Ostatnio dodane
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!