Wiadomości - Z życia Uczelni

PKS wjechał w Pałac Kultury

2007-11-06 11:45:47 | Warszawa
 PAKA, Wrocek, Trybunały Kabaretowe czy Ryjek, to przeglądy znane i cenione, lecz wszystkie one odbywają się z dala od Warszawy, co zaczęło martwić czas temu mieszkańców stolicy, a jej studentów w szczególności. Ponad cztery lata temu grupka studentów skupionych wokół Samorządu Studentów Szkoły Głównej Handlowej postanowiła odpowiedzieć na istniejący popyt kabaretowy i powołała do życia pierwszy i jedyny w stolicy przegląd kabaretów - Warszawski Przegląd Kabaretów Studenckich.

PKS wbrew nazwie nie był nigdy przeglądem wyłącznie studenckich grup kabaretowych czy też wydarzeniem kulturalnym wyłącznie dla publiczności studenckiej. W przeglądzie brały udział kabarety, które czasy studenckie mają już dawno za sobą, a na widowni zasiadali wszyscy ci, którzy kabaret lubią a nawet kochają i ci, którzy chcą go oglądać w Warszawie.

Pierwsza edycja PKS-u odbyła się na wiosnę 2004 roku w studenckim klubie Hybrydy, w kooperacji SS SGH z Samorządem Studentów UW. Początki, jak to początki, były raczej skromne, bo przegląd trwał tylko jeden dzień, co nie oznacza, że śmiechu brakowało. Wręcz przeciwnie, kabarety występujące na scenie Hybryd, a wśród nich m.in. Zygzak, Fraszka czy Czesuaf sprawiły, że warszawska publiczność boki zrywała. Wśród jurorów I PKS-u pojawili się członkowie kultowego kabaretu Jurki a zwycięzcą okazał się wspomniany Kabaretus Fraszka. Ponad 300 widzów z uśmiechami od ucha do ucha opuszczało pękające w szwach Hybrydy, czekając na następną edycję PKS-u.


Kolejna edycja PKS-u została podzielona na dwa dni: eliminacje, w których walczyło 11 kabaretów oraz dzień finałowy, w którym gwiazdą wieczoru był sam Kabaret Moralnego Niepokoju. Wśród jury zasiedli członkowie legendarnego kabaretu Potem a zwycięzcą, nagrodzonym również nagrodą publiczności został wybrany kabaret Napad. Drugą edycje obejrzało ponad 500 osób, a poprzeczka dla organizatorów została ponownie podniesiona. Publiczność bawiła się, bowiem setnie, jako że rozbawiały ją kabarety takie jak: Smile, Kabaret Młodych Panów, wspomniany Napad czy Stado Umtata. Ataki śmiechu wywołane przez KMN sprawiły, że aż żal było opuszczać salę z myślą, że następny PKS dopiero za rok.

Trzecia edycja odbyła się na wiosnę 2006 roku w znanej Fabryce Trzciny. Miejsce to stworzyło świetny klimat dla tego niezapomnianego weekendu kabaretowego. Ponownie dzień eliminacji wyłonił najlepsze kabarety, z których w niedzielnym finale najlepszy okazał się kabaret Smile z Lublina. Skeczy: Hejnał, Krzynówek czy Symulator nie zapomni chyba żaden widz III PKS-u. Ozdobą eliminacji był występ zwycięzcy poprzedniej edycji - kabaretu Napad, a zwieńczeniem całego przeglądu był fenomenalny występ kabaretu Hrabi. Jury przewodził Leszek Malinowski z Konia Polskiego, a pomagał mu m.in. Henryk Sawka.

Na czwartą, tegoroczną edycję PKS-u przyszło czekać nam ponad rok, czekanie zostanie jednak sowicie wynagrodzone przez organizatorów. W trakcie dwóch dni eliminacji zobaczymy 13 kabaretów. W jury zasiądą m.in. Artur Andrus, Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Rafał Kmita czy Abelard Giza., a widowisko poprowadzą Jarek Marek Sobański oraz Kabaretus Fraszka, odkrycie pierwszej edycji. Ozdobą eliminacji będzie występ zeszłorocznego zwycięzcy - kabaretu Smile, a sam przegląd zakończy występ zwycięzcy PAKI - kabaretu LIMO. IV edycja PKS już 16-18 listopada w Stołecznym Klubie Garnizonowym i Pałacu Kultury i Nauki.

 

 

Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę przeglądu: www.pks.art.pl . Jeżeli lubisz śmiech oraz kabaret i chcesz się dobrze bawić nie może Cię zabraknąć. Zapraszamy!


Słowa kluczowe: Przegląd Kabaretów Studenckich PKS SGH Szkoła Główna Handlowa Warszawa Kabarety Festiwal PAKA
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Bitwa Grafików: Inicjatywa ASP - kreatywna rywalizacja w Warszawie Warszawa

Battle(4).aspgdansk w Warszawie to niezwykły turniej w kreatywnym cyfrowym świecie.

Polecamy
Studenci uczelni AWL ze specjalistycznym sprzętem
Podchorążowie AWL z Naukowego Koła Łączności i Elektroniki testują najnowsze sprzęty

Test najnowszych radiostacji przenośnych przez członków Klubu Naukowego z AWL.

Zimowa przerwa świąteczna w roku akademickim 2020/2021. Kiedy wypada?

Dowiedz się, kiedy dokładnie wypadają ferie świąteczne.

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.