Koła naukowe - Z Organizacji

Studenci z SMKN SAE przygotowują się do AeroDesign

2013-01-09 12:52:51 | Warszawa

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE działa od 1991 roku przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Głównym aspektem działalności SMKN SAE jest udział w zawodach Aero Design organizowanych przez Society of Automotive Engineers. Konkurs corocznie odbywa się w Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Zawody polegają na zaprojektowaniu i zbudowaniu modelu latającego zdolnego do podniesienia jak największego ładunku. Konkurs jest podzielony na trzy kategorie: Micro, Regular i Advanced – do każdej z tych klas projektuje się inny samolot.

Studenci z SMKN SAE startują w konkursie Aero Design od ponad 20 lat. Okres ten zaowocował licznymi sukcesami, z których największym jak dotąd jest zdobycie I miejsca w klasie Advanced w 2011 roku w edycji East.

„Sukces ten nie byłby możliwy, gdyby nie ogromna ilość pracy, doświadczenia i determinacji studentów, którzy poświęcają cały swój wolny czas i energię, aby mogły powstać nasze samoloty. Dzięki pracy w Kole jesteśmy w stanie zdobyć ogromną ilość wiedzy i praktycznego doświadczenia, które procentuje w późniejszej karierze zawodowej” – mówi Dariusz Chrzanowski, prezes  SMKN SAE.

Tegoroczne zawody Aero Design odbędą się w dniach 12-14 kwietnia w Van Nuys, w Californii. Studenci planują wystartować we wszystkich trzech klasach zawodów: Micro, Regular oraz Advanced.

Przygotowania do zawodów studenci rozpoczęli we wrześniu 2012 roku, to właśnie wtedy ukazał się regulamin edycji 2013. Po dokładnym zapoznaniu się z  dokumentacją, członkowie koła gromadzą pomysły, które następnie wnikliwie analizują.

„W momencie, kiedy ustaliliśmy już, jakie rozwiązania zastosujemy, zabraliśmy się za projektowanie - uczestniczyli w nim najbardziej doświadczeni członkowie koła. Ten etap właśnie zakończyliśmy. Przechodzimy teraz do wykonywania naszych modeli. Przydaje się każda para rąk, gdyż pracy jest dużo, a czasu niewiele. Mile widziane jest z pewnością doświadczenie modelarskie, chociaż i mniej doświadczeni członkowie znajdują zajęcie dla siebie” – mówi Adam Tomaszewski.

Na marzec studenci zaplanowali pierwsze obloty prototypów, w trakcie których zweryfikują się nowe pomysły oraz dotychczasowa praca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do swoich modeli młodzi naukowcy wprowadzą już tylko nieznaczne modyfikacje.

Później studenci przygotowują samoloty do wysłania ich do USA. Na miejscu, ekipa składa modele i przygotowuje się do zawodów. Po zawodach studenci zostają w USA jeszcze kilka dni w ramach nagrody za całoroczną pracę.

„W kwietniu wylatujemy do Stanów Zjednoczonych na zawody. Możliwość reprezentowania Uczelni oraz kraju dostają jedynie najbardziej doświadczeni członkowie wyróżniający się swoimi umiejętnościami i zaangażowaniem” – mówi Grzegorz Zieliński. „Mamy nadzieję, że znów uda nam się stanąć na podium” – dodaje.

Budżet całego projektu został wyliczony na  prawie 146 tys. zł. Jest to koszt budowy samolotów, opłacenia rejestracji w zawodach, biletów lotniczych czy zakwaterowania 12-osobowej ekipy w Californii i pokrycia kosztów 18-dniowego pobytu załogi w USA. Członkowie Koła co roku mogą liczyć na wparcie Politechniki Warszawskiej, jednak nie jest ono wystarczające.

„Żeby móc wziąć udział w zawodach potrzebujemy wsparcia sponsorów. Jesteśmy w trakcie poszukiwania firm, które chciałby z nami współpracować i mogłyby udzielić nam wsparcia finansowego, umożliwiając tym samym realizację naszego projektu. To także dzięki sponsorom możemy realizować swoje marzenia” – mówi Jacek Wegera, koordynator ds. sponsoringu SMKN SAE.

Wszystkich zainteresowanych przebiegiem konkursu zapraszamy na stronę http://aerodesign.meil.pw.edu.pl, gdzie można przeczytać relację dzień po dniu z zawodów w 2012 roku.

ip

Słowa kluczowe: koło naukowe sae politechnika warszawska pw aerodesign wydział mechaniczny lotnictwo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szczepienia
"W szczepionkę nie boli" - ogólnopolska akcja edukacyjna

Na czym polega ogólnopolska akcja edukacyjna "W szczepionkę nie boli"?

Plakat informujący o VI edycji IAKOŚ
VI Interdyscyplinarna Akademicka Konferencja Ochrony Środowiska - informacje

Zobacz, co przygotowali organizatorzy podczas VI edycji IAKOŚ.

Festwal StudiÃłw Azjatyckich
VII Festiwal Studiów Azjatyckich - informacje o wydarzeniu

Podróżuj po świecie bez wychodzenia z domu. VII FSA rusza już w maju!

Polecamy
Studencki Turniej Negocjacyjny odbędzie się w dniach 30-31 marca 2019 roku.
Zbliża się finał XVII edycji Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego Warszawa

Studencki Turniej Negocjacyjny odbędzie się w dniach 30-31 marca 2019 roku.

VI edycja Warsaw Study Excursion odbędzie się w dniach 8-12 kwietnia 2019 roku
Warsaw Study Excursion 2019 - prześlij zgłoszenie do 15 marca! Warszawa

VI edycja Warsaw Study Excursion odbędzie się w dniach 8-12 kwietnia 2019 roku

Ostatnio dodane
Szczepienia
"W szczepionkę nie boli" - ogólnopolska akcja edukacyjna

Na czym polega ogólnopolska akcja edukacyjna "W szczepionkę nie boli"?

Plakat informujący o VI edycji IAKOŚ
VI Interdyscyplinarna Akademicka Konferencja Ochrony Środowiska - informacje

Zobacz, co przygotowali organizatorzy podczas VI edycji IAKOŚ.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.