Wiadomości - Z życia Uczelni

Zgodna krytyka prokuratury

2013-05-09 12:57:15 | Warszawa

- Będę bronił tezy, że w czasach pokoju bezpieczeństwo wewnętrzne, jest może nie ważniejsze, ale bliższe obywatelowi – tak 7 maja powiedział w murach Akademii Obrony Narodowej komendant główny policji  nadpis. Marek Działoszyński, współorganizator kolejnej edycji Wszechnicy Bezpieczeństwa.

Obecność komendant głównego policji i pełnienie przez niego honorów współgospodarza wynikało z tematyki wykładów. Kolejna już odsłona Wszechnicy Bezpieczeństwa tym razem poświęcona była bowiem bezpieczeństwu wewnętrznemu państwa. – To może dziwna debata jak na uczelnię postrzeganą jako wojskowa, ale jeśli się spojrzy w ustawę o powszechnym obowiązku obrony, widać wyraźnie, że zadaniem wojska jest również wspieranie państwa w zapewnianiu bezpieczeństwa wewnętrznego – powiedział witając gości i słuchaczy Wszechnicy rektor-komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek.

Krótkie wykłady z tej okazji wygłosili niecodzienni goście, znawcy prawa a zarazem w większości czynni politycy, trzej byli ministrowie zajmujący się w przeszłości bezpieczeństwem wewnętrznym Polski: były minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz, były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz były minister spraw wewnętrznych i administracji dr Janusz Kaczmarek. Debatę prowadzili teoretycznie, ale i praktycznie przygotowani eksperci AON – były minister spraw wewnętrznych i administracji dr Krzysztof Janik, Dariusz Seliga – obecnie zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej a zarazem doktorant AON oraz mazowiecki komendant wojewódzki policji w Radomiu i również doktorant Akademii – mł. insp. Rafał Batkowski.

Jako pierwszy, tezy o konieczności współdziałania wszystkich służb powołanych do czuwania na straży bezpieczeństwa wewnętrznego, bronił minister Kaczmarek. Swoje wystąpienie oparł na przykładzie porwań dla okupu. Wysoką częstotliwość zdarzenia i słabą wykrywalność sprzed lat, dzięki wspólnym działaniu, również na polu legislacyjnym, wielu podmiotów, dziś niemal udało się wyeliminować.

Podobne studium przypadku przedstawił minister Kwiatkowski. Odnosząc się do słynnej sprawy zamordowanego Krzysztofa Olewnika, której jedną z ostatnich odsłon były samobójstwa w zakładach karnych trzech głównych skazanych, przywołał problem realności i nierealności zagrożenia, generowanego przez lęk społeczny. - W tej niezwykle symbolicznej sprawie poszedł do opinii publicznej sygnał, że mamy do czynienia z patologią. Dzisiaj jesteśmy w czołówce krajów, która ma najmniejszą ilość samobójstw w zakładach karnych – podkreślił minister. Niemniej, zauważył jednocześnie, że nigdy nie ma tak idealnego systemu, aby nie pojawiły się nowe zagrożenia. W tym kontekście przywołał głośny w ostatnich miesiącach spór środowiska prawniczego na temat wyjścia na wolność szczególnie groźnych przestępców skazanych na kary śmierci w związku z dobiegającymi końca wyrokami (w wyniku zniesienia kary śmierci ich wyroki zamieniono automatycznie na najwyższy wymiar kary, którym wówczas było 25 lat pozbawienia wolności, a nie dożywocie, jak obecnie – przyp. red). Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości racja w tym sporze stoi po stronie zagrożonego konkretnym zbrodniarzem społeczeństwa, a nie powołujących się na prawnicze ideały teoretyków.

Temperaturę na sali podniosło zdecydowanie wystąpienie ostatniego mówcy. Ryszard Kalisz, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, nie skupił się na konkretnych, zakończonych sukcesem przypadkach, ale jednoznacznie potępił cały system, który po 24 latach od Okrągłego Stołu potrzebuje dzisiaj gruntownych zmian. Zdaniem byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji państwo polskie obecnie nie wypełnia postanowień konstytucji w zapewnianiu bezpieczeństwa obywatelowi - kompetencje służb nachodzą na siebie, brakuje regulacji i procedur, a prokuratorzy i sędziowie nie grzeszą nadmiarem odwagi. – Jak możemy mówić o bezpieczeństwie wewnętrznym państwa, jeśli przepisy o postępowaniu przygotowawczym, gdzie obrońca nie ma wglądu do akt,  utrzymywane są od czasów stalinowskich? – grzmiał Ryszard Kalisz. Temperaturę jego wystąpienia podniosła też polemika z wypowiedzią przedmówcy na temat opracowywanej przez zespół posła Kwiatkowskiego ustawy o szczególnie niebezpiecznych przestępcach opuszczających zakłady karne.

Po indywidualnych wystąpieniach przyszedł czas na dyskusję. Moderatorzy, a także goście i słuchacze zgromadzeni w sali im. generała Gągora Klubu AON pytali o dość bliskie każdemu obywatelowi sprawy: podniesienie wysokości mandatów drogowych, częstotliwość radarów, zagadnienia ochrony koniecznej i strzału ostatecznego, kompetencje osób kierujących lub nadzorujących  instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne, skuteczność systemu profilaktycznego, budżet policji a nawet możliwość wprowadzenia kodeksów honorowych. Mimo przynależności do różnych partii politycznych i sprawowania urzędów przez różne obozy władzy, zaskakiwała zgodność mówców. Jednogłośnie dostało się prokuraturze, która sprawdza się jedynie jako zhierarchizowana instytucja urzędnicza. Ze strony Ryszarda Kalisza padła nawet sugestia rozwiązania tej jego zdaniem niekompetentnej i nieprofesjonalnej instytucji.

Debacie, oprócz żołnierzy, pracowników i studentów Akademii Obrony narodowej, przysłuchiwali się licznie także policjanci, strażnicy graniczni, strażacy i funkcjonariusze BOR. Wśród gości rektora-komendanta AON i komendanta głównego Policji znaleźli się m.in. doradcy ministra obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz i adm. Ryszard Łukasik, przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, BBN, MSZ, dowódcy rodzajów i formacji wojskowych, dyrektorzy departamentów MON, przedstawiciele wojskowego duchowieństwa, rektorzy szkół wyższych, przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego, samorządowcy.

ip

Słowa kluczowe: akademia obrony narodowej aon wszechnica bezpieczeństwa wykłady wizyta ministrów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ranny student - ćwiczenia
KRYZYS-21, czyli ćwiczenia w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Zobacz, co wydarzyło się podczas ćwiczeń w AWL.

Polecamy
Czy studia ekonomiczne są trudne?
Czy studia ekonomiczne są trudne?

Jest to ścieżka kształcenia, którą obiera wielu kandydatów marzących o karierze w krajowych lub zagranicznych firmach.

Ruszył vlog pracownika Uniwersytetu Gdańskiego. Oto "Morze prawa"

Kanał YouTube na temat prawa karnego, filozofii i praw człowieka, prowadzony przez naukowca z UG.

Ostatnio dodane
nagrody - Polish Businesswomen Awards
WSBiNoZ - Liderem nowatorskich programów nauczania wyższego

Prestiżowe wyróżnienie dla WSBiNoZ.

Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!