Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Życie po studiach - jak wybrać idealne mieszkanie na zakup?

2022-05-30 08:58:40 | Warszawa

Idealne mieszkanie to takie, w którym po prostu wygodnie się funkcjonuje. Ważne są przede wszystkim lokalizacja i otoczenie oraz układ i metraż mieszkania. Na samym początku trzeba też wybrać pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym. Niedawno skończyłeś studia i zastanawiasz się, jak wybrać idealne mieszkanie? Podpowiadamy!

mieszkanie po studiach

Zakup mieszkania po studiach: rynek wtórny czy pierwotny?

Pierwszą kwestią, jaką musisz rozważyć, jest to, czy mieszkanie ma być nowe, czy raczej używane. Tak naprawdę w tym przypadku wiele zależy od własnych preferencji. Są osoby, które pomimo wad wybiorą rynek wtórny, są też osoby, którym zależy na mieszkaniu od dewelopera, dlatego największe zalety innych opcji nie będą miały znaczenia.

Mieszkanie z rynku pierwotnego jest przede wszystkim świeże, czyste i możesz je urządzić według własnych pomysłów, bez przeprowadzania remontu. Do tego budynki w przypadku inwestycji deweloperskich są nowoczesne, estetyczne i bezpieczniejsze od starszych budowli. A jakie są minusy tego rozwiązania? Jeśli zależy ci na nowym mieszkaniu, musisz liczyć się z tym, że może być ciężko znaleźć takie w samym centrum miasta, ponieważ deweloperzy budują na obrzeżach lub po prostu tam, gdzie jest miejsce. Oprócz tego trzeba przygotować się na koszty związane z zakupem wyposażenia własnych czterech kątów.

Mieszkanie z rynku wtórnego również ma swoje wady i zalety. W tym przypadku masz większy wybór, jeśli chodzi o lokalizację – znajdziesz nawet takie w samym sercu miasta. Do tego możesz wprowadzić się od razu po zakupie, a mieszkanie zazwyczaj jest w pełni wyposażone. Wady takiego rozwiązania to brak możliwości urządzenia według własnego pomysłu (często konieczny jest remont), gorszy stan budynku, brak nowoczesnych rozwiązań i wyższe koszty użytkowania. Oprócz tego minusem jest świadomość, że w takim mieszkaniu ktoś już wcześniej mieszkał – dla wielu osób jest to problematyczne.

Lokalizacja mieszkania

Gdy już wybierzesz typ rynku, musisz zdecydować o tym, gdzie właściwie chcesz mieszkać. Jeśli przy wyborze miasta masz pełną dowolność, postaw na miejsce, które pomoże Ci realizować cele życiowe. Dla niektórych ważne są szerokie możliwości zawodowe i warunki rozwoju, dla innych atrakcyjna infrastruktura i aspekty związane z rozrywką.

Według badań jednym z najlepszych miast umożliwiających rozwój jest Warszawa. Jeśli uważasz, że jest to miejsce właśnie dla ciebie, koniecznie sprawdź stronę: https://obido.pl/rynek-pierwotny-warszawa/. Znajdziesz tam propozycje mieszkań dopasowanych do Twoich wymagań i preferencji. Inne atrakcyjne Polskie miasta to: Kraków, Poznań, Gdańsk, Olsztyn i Wrocław.

Oczywiście miasto to nie wszystko. Warto bardziej szczegółowo zastanowić się nad lokalizacją. Ważne jest m.in. to, aby mieszkanie znajdowało się blisko miejsc, które często odwiedzasz. Oprócz tego określ swoje wymagania co do otoczenia – potrzebujesz miejsca do uprawiania sportu, lasu, siłowni, a może chcesz mieć blisko do centrum?

Układ funkcjonalny i metraż mieszkania

Istotne jest nie tylko to, gdzie będzie usytuowane mieszkanie, ale również to, co będzie miało „w środku”. Trzeba zastanowić się nad układem i wielkością. Warto wziąć pod uwagę plany na przyszłość. W końcu zakup mieszkania to inwestycja na lata, a czasami na całe życie. Jeśli zamierzasz zakładać rodzinę, musisz pomyśleć o przestrzeni dla siebie, partnera i dzieci. Zastanów się, czego potrzebujesz, aby życie w nowym mieszkaniu było wygodne, funkcjonalne i przyjemne.

Artykuł Partnera

fot. Adobe Stock/Evrymmnt

Słowa kluczowe: gdzie kupić mieszkanie, przeprowadzka na studia, gdzie mieszkać na studiach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Wakacyjna praca dla studenta - szczegóły dotyczące umów i składek

Lato to idealna okazja by sobie dorobić. Poznaj najważniejsze fakty o formach zatrudnienia w Polsce i za granicą, które mogą Cię dotyczyć.

ABC studenta - słowa, ktÃłre musisz znać, będąc na studiach
ABC studenta - słowa, które musisz znać, będąc na studiach

Co oznaczają trudne słowa, z którymi spotkasz się na uczelni?

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.