Dzieje się - Sztuka

Chopin w Palladium!

2009-11-05 11:09:51 | Warszawa
 8 listopada 2009 roku Palladium dołączy do listy miejsc, w których brzmieć będzie  muzyka… Fryderyka Chopina. Zagości tu ona aż do 13 grudnia 2009 roku. Podążając na koncerty chopinowskie w Palladium słuchacze będą mogli wciąż oglądać istniejące tu od lipca słynne 50-metrowe graffiti, poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Czyżby na kulturalnej mapie Warszawy przy ulicy Złotej tworzyło się nowe chopinowskie miejsce?

Po tym, jak 17 października 2009 roku wspominać będziemy 160 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, chwilę przed nadchodzącą 200 rocznicą jego urodzin, od 8 listopada do 13 grudnia w Sali Widowiskowej Palladium odbędzie się cykl koncertów i wydarzeń pod wspólnym hasłem: „Warszawa w czasach Fryderyka Chopina”.

Przez sześć niedziel, aż do 13 grudnia, w Sali Widowiskowej Palladium odbędzie się cykl koncertów – recitali chopinowskich pod wspólnym tytułem „Mistrz i uczeń”. Zagrają wybitni polscy pianiści: Marek Drewnowski, Edward Wolanin, Karol Radziwonowicz, Katarzyna Jankowska, Bronisława Kawalla i Ewa Pobłocka, znani z doskonałych interpretacji dzieł Fryderyka Chopina. Obok nich wystąpią młodzi, nieznani szerszym kręgom pianiści, w wielu wypadkach ich uczniowie. Dla każdego z nich wspólny koncert z Mistrzem to niezwykłe i rzadkie przeżycie. A także możliwość promocji talentu. Jak brzmieć będą mazurki, preludia, etiudy, nokturny, ballady i inne miniatury Fryderyka Chopina w tym niezwykłym dla muzyki klasycznej miejscu – tak bliskim Filharmonii Narodowej? Przekonać się o tym będzie mogło wielu Warszawiaków i turystów spoza stolicy. Sala Palladium pomieści bowiem podczas każdego z koncertów aż 650 słuchaczy – o czym zapewnia organizator cyklu: Fundacja „Universitatis Varsoviensis”.

Ale to nie wszystko. Jednym z najważniejszych wydarzeń, realizowanych pod hasłem „Warszawa w czasach Fryderyka Chopina” będzie wystawa prezentowana we foyer Palladium, jako zderzenie wielu wizji na temat Fryderyka Chopina. Centralnym punktem wystawy będą obrazy z cyklu „Chopinowi Duda-Gracz” malarska interpretacja wszystkich dzieł Fryderyka Chopina prof. Jerzego Dudy-Gracza. Prace powstałe w latach 1999-2003 tworzą największy cykl w historii polskiego malarstwa po 1945 roku. Każdy z utworów Fryderyka Chopina posiada w tym cyklu swój własny obraz, a w przypadku większych form muzycznych – każda z jego części. Cykl składa się z serii prac akwarelowo-temperowych ("Etiudy", "Preludia", "Pieśni"), olejnych (wszystkie pozostałe formy muzyczne) oraz całunów symbolizujących utwory zaginione.

Istotny element wizualny całego projektu stanowią printy murala, który w lipcu tego roku powstał w hołdzie Chopinowi, na murze otaczającym Pałac Kultury i Nauki od strony ul. Marszałkowskiej, u wylotu tunelu ul. Złotej. Nuty, klawisze fortepianu i kobiety-muzy, które inspirowały kompozytora, tworzą ten niezwykły mural, inspirowany twórczością Fryderyka Chopina. Jego autorami są trzej znani i cenieni w Polsce i za granicą grafficiarze, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych: Elomelo, Chazme oraz Sepe. Słuchacze, zmierzający na koncerty i wystawę do Palladium, będą mieli możliwość zobaczenia

Na zakończenie cyklu, 13 grudnia, do tego wizualnego chopinowskiego dyptyku dołączy też prezentacja twórczości dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia). Prace – realizowane różnorodnymi technikami plastycznymi – to obrazki Warszawy z czasów Fryderyka Chopina. Dzięki nim odbiorcy wystawy będą mogli odbyć niezwykłą podróż w czasie – do ludzi, uliczek, parków, kamienic, kawiarenek, szkół, kościołów i Uniwersytetu Warszawskiego z XIX-wiecznej Warszawy.

Więcej informacji: www.fryderykchopin.com.pl

Patronem medialnym jest:
 







JJ/ip
Il. Zdjęcie F. Chopina z 1849 roku za: Wikipedia
 
Słowa kluczowe: Fryderyk Chopin, Palladium, Warszawa, festiwal, mural, muzyka, koncerty chopinowskie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.