Dzieje się - Sztuka

Czterdzieści lat minęło

2008-06-02 12:34:05 | Warszawa

 „Bez Muzeum Plakatu w Wilanowie o tej formie wypowiedzi artystycznej niewiele by dzisiaj było wiadomo”. Słowa Ksawerego Piwockiego, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie najlepiej pokazują rolę Muzeum w upowszechnianiu sztuki plakatu. Pierwsze w świecie muzeum sztuki ulicy, w którego zbiorach są m.in. prace Pabla Picassa, Andy’ego Warhola i Alfonsa Muchy, świętuje właśnie Jubileusz 40-lecia.


Obchody Jubileuszu rozpoczęła w kwietniu wystawa z kolekcji Muzeum „Tradycje konstruktywistyczne w plakacie polskim”. Otworzyła ona cykl wystaw prezentujących bogatą kolekcję wilanowskiego Muzeum. Na sierpień zaplanowana jest prezentacja plakatów nawiązujących swoją tematyką do Warszawy, które oglądać będzie można na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Natomiast we wrześniu w salach muzeum zobaczyć będzie można plakaty społeczne na wystawie zatytułowanej „Życie- instrukcja obsługi”. W ramach jubileuszu przygotowywane są również wyjątkowe wydawnictwa.

Ukazał się jubileuszowy wieczny kalendarz oraz limitowana seria teki z reprodukcjami najcenniejszych plakatów kolekcji. Wydana zostanie także książka prezentująca najciekawsze tytuły z bogatych, prawie 60-tysięcznych, zbiorów Muzeum w układzie mini-wystaw o tematyce teatralnej, filmowej, społecznej, politycznej, reklamowej, turystycznej i innych. Publikacja będzie bogato ilustrowana, z tekstami odnoszącymi się do poszczególnych tematów. Obchodom 40-lecia towarzyszyć będzie również gadżet, który wybrany został w ramach ogłoszonego wiosną konkursu „Zrób gadżet dla Muzeum”.

Jubileusz Muzeum (4 czerwca) zbiega się z otwarciem 21 Międzynarodowego Biennale Plakatu (7 czerwca), co nadaje obu wydarzeniom wyjątkowy charakter, ponieważ Muzeum od początku swojego istnienia było ściśle związane z Biennale - odbywały się tam prezentacje prac Laureatów i Jurorów, a w 1994 roku Muzeum Plakatu w Wilanowie przejęło całą organizację tego wydarzenia.

Tegoroczne Biennale przejdzie do historii jako rekordowe pod względem liczby nadesłanych plakatów (3.068). Szczególnie interesujący jest ponad dwukrotny, w porównaniu z poprzednią edycją, wzrost liczby plakatów w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego (700 plakatów). Również program imprez towarzyszących 21 MBP zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jest w nim wiele prezentacji polskiego projektowania graficznego, jak i międzynarodowych konfrontacji, wystaw profesjonalistów i studentów. Nowością jest konferencja prezentująca międzynarodowe przeglądy plakatu i grafiki w wybranych miejscach na świecie. Od 5 do 8 czerwca Warszawa będzie gościć śmietankę światowego plakatu. Miłośnicy plakatu na pewno nie będą się nudzić!


Więcej informacji na: www.postermuseum.pl


 

Słowa kluczowe: Muzeum Plakatu w Wilanowie jubileusz program wystawy plakaty muzeum sztuki warszawa sztuka wydarzeni
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Droga krzyÅźowa
"Droga krzyżowa" Pietera Bruegla Starszego - obraz, który zainspirował filmowców

Dzieło było impulsem do realizacji filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Taniec, Henri Matisse
Motyw radości w obrazie "Taniec" Henriego Matisse'a

Obraz powstał na zlecenie zamożnego, rosyjskiego przedsiębiorcy. Co dokładnie przedstawia?

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.