Dzieje się - Sztuka

Dzień Ladakhu

2007-01-30 12:08:08 | Warszawa

 Nazwa Ladakh przypuszczalnie pochodzi od terminu "la-dags" , który w języku tybetańskim znaczy „kraina górskich przełęczy". Nazywany bywa także Małym Tybetem z racji przynależności do kultury tybetańskiej i panującej religii - buddyzmu tybetańskiego.

Terytorium Ladakhu leży na północ od (grani) głównego łańcucha Himalajów Zachodnich, który zatrzymuje napływające z południa, niosące deszcze, chmury monsunowe. W związku z tym Ladakh to teren pozbawiony deszczu, w przeważającej części kamienna wysokogórska pustynia, poprzecinana łańcuchami gór z wysokimi na 6-7 tysięcy m n. p. m. szczytami. Wieją tu cały rok silne wiatry, a słońce jest ostre i oślepiające. Rozrzedzone powietrze zawiera mniej tlenu niż powietrze na nizinach.

Jak mówią specjaliści: Klimat Ladakhu charakteryzują duże amplitudy temperatur opisywane następująco: Jeżeli podróżny usiądzie w ten sposób, że głowa jego znajdować się będzie w słońcu, a stopy w cieniu to jednocześnie może doznać porażenia słonecznego i odmrożenia stóp.


W tym obiektywnie mało sprzyjającym środowisku przyrodniczym żyją Ladakhowie. Co ważniejsze żyją w harmonii z tym środowiskiem. Laddakhowie wykształcili bowiem tradycyjny sposób gospodarowania zharmonizowany z niełatwymi warunkami życia.

Stąd w dolinach, wśród nagich, bezdrzewnych - nie zalesionych wysokich gór, są rozrzucone oazy zieleni. Osiedla ukryte w oazach zieleni istnienie swe zawdzięczają m.in. umiejętności wykorzystania niewielkich zasobów wody oraz rozwiniętej gospodarce pasterskiej opartej o jaki, owce, kozy, konie.

W dobie takich problemów ekologicznych jak efekt cieplarniany, niedobory wody itd. prezentacja społeczności żyjącej w zgodzie z naturą wydaje się godna uwagi.

Ponadto Ladakh jest obszarem żywej cywilizacji buddyjskiej w jej tybetańskiej odmianie.

"NA PODDASZU ŚWIATA"
Dzień Ladakhu (3 lutego 2007)

Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa

Wstęp wolny

Program:

16.00-17.00 "80 dni w krainie harmonii, przyjaźni, widoków, zapachów i spotkań", pokaz slajdów Radka Kucharskiego

17.00-17.20 pytania do podróżnika, przerwa


17.20-17.40 "Lodowa droga" pokaz slajdów, o swoich wędrówkach zamarzniętą rzeką Zanskar opowiedzą Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik

17.40-17.50 dyskusja i przerwa

17.50-18.40 Filmy: "Himalajska pielgrzymka" (16 minut) oraz „Czam, czyli taniec" (30 minut), ABATON inicjatywa twórcza, zdjęcia Elżbieta Dziuk, scenariusz Krzysztof Renik, montaż Michał Zielony

18.40-19.10 spotkanie z autorami filmów, dyskusja

19.10 - 19.20  przerwa

19.20 Koncert gry na gongach - Robert Usewicz - NAVIGATOR

Elżbieta Dziuk - od lat fotografuje bliższe i dalsze zakątki naszego globu, góry, zamieszkujących je ludzi, ich zwyczaje i obrzędy. Ma na swoim koncie wiele wystaw prezentowanych m.in. w Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Ziemi PAN, Centralnym Muzeum Morskim, Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych. Należy do Stowarzyszenia Podróżników „Horyzont" oraz Polskiego Związku Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa". W Ladakhu spędziła w sumie dwadzieścia parę miesięcy, w tym kilka zim (począwszy od zimy w 1997 roku), powracając tam wielokrotnie wraz z mężem Krzysztofem Renikiem.

Radek Kucharski - z zawodu geograf, z zamiłowania fotograf i podróżnik. Niechętnie mówi o sobie, za to wiele o nim powiedzą jego zdjęcia, które można zobaczyć na stronie www.radekkucharski.com. W Ladakhu spędził prawie 3 miesiące podczas rocznej azjatyckiej podróży w 2004 roku. Osobom zaprzyjaźnionym z Centralną Biblioteką Rolniczą znany z pokazów slajdów oraz wystawy poświęconej Kaszmirowi.

Krzysztof Renik - z wykształcenia polonista i antropolog kultury, od 1992 roku pracuje jako dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce międzynarodowej. Od ponad trzydziestu lat, podróżując, zgłębia istotę tradycyjnych widowisk azjatyckich. Autor wielu książek, miedzy innymi „Kathakali sztuka indyjskiego teatru" i „Śladem Bharaty".

Robert Usewicz - artysta-muzyk, kompozytor, producent, a ostatnio także terapeuta. Od najmłodszych lat eksperymentował z różnymi dźwiękami i gatunkami muzyki, produkując i wydając płyty w Polsce i za granicą. W 2002 zainicjował projekt "NAVIGATOR" łączący w sobie elementy rozrywki, medytacji oraz terapii.


Słowa kluczowe: ladakh, dzień ladakhu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

plakat Polski Fiat 1934
Jak plakat reklamowy Polskiego Fiata stał się dziełem sztuki?

Co można odczytać z plakatu, który namalował Wojciech Kossak?

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.