Dzieje się - Sztuka

Festiwal „Warszawa Singera” już za miesiąc

2009-08-12 11:57:16 | Warszawa
 Podczas tegorocznej, VI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” wystąpi m.in. Nigel Kennedy uznawany za najbardziej utalentowanego skrzypka naszych czasów. Na dziewięć dni trwania Festiwalu ulica Próżna zostanie przeniesiona w czasie do przedwojennej żydowskiej „Warsze” Isaaca Bashevisa Singera. Festiwal rozpocznie się już 29 sierpnia.

Nigel Kennedy - połączenie klasyki z wirtuozerską improwizacją

Każda edycja Festiwalu to niezapomniane koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wykłady oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, realizowane przez niezwykłych artystów z Polski i zagranicy. W tym roku Festiwal odwiedzi m.in. Nigel Kennedy, który zagra 2 września o godzinie 20:30 w Kościele Wszystkich Świętych przy Pl. Grzybowskim. Nigel Kennedy, nazywany cudownym dzieckiem skrzypiec, jest jednym z najoryginalniejszych współczesnych muzyków. Na scenie charakteryzuje się niezwykłą energią i spontanicznością oraz umiejętnością nawiązywania bliskiego kontaktu z publicznością. W jego twórczości odnaleźć można zarówno dzieła Brahmsa, Mendelssohna, Beethovena, Czajkowskiego, jak i utwory Hendriksa i The Doors, które wykonuje z taką samą lekkością, z jaką zakłada frak do jeansów i martensów.

Podczas VI edycji Festiwalu wystąpi z uroczystym koncertem wraz z zespołem Kroke w projekcie East Meets East. Ich wspólna gra to poszukiwanie muzycznych korzeni Europy Wschodniej. Usłyszymy zestaw porywających melodii pochodzących z różnych tradycji, w tym m.in. melodie bałkańskie, żydowskie oraz cygańskie. W ten sposób powstał fascynujący mariaż muzyki tradycyjnej i klasycznej wirtuozerii skrzypcowej.

Fundacja Shalom na cześć Isaaca Bashevisa Singera

Patronem Festiwalu jest Isaac Bashevis Singer, znakomity żydowski pisarz polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. W setną rocznicę urodzin pisarza, w ukochanym przez niego mieście, zorganizowana została pierwsza edycja Festiwalu „Warszawa Singera”, która rozpoczęła cykl corocznych spotkań, pokazujących bogactwo kultury żydowskiej.

Sentymentalna podróż po przedwojennej Warszawie

Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Warszawa już po raz szósty zostanie przeniesiona do ubiegłego wieku, a całe otoczenie pozwoli zanurzyć się w minionej kulturze. Na czas trwania Festiwalu ulica Próżna przywróci pamięć o przedwojennej, żydowskiej części Warszawy. Jak za tamtych lat miejsce ożywią kawiarenki, restauracje, małe warsztaty i sklepiki. Między nimi przechadzać się będą charakterystyczne postaci epoki: kupcy, artyści, rzemieślnicy, kataryniarze i kwiaciarki. Uczestnicy Festiwalu będą mieli możliwość spotkania się z kulturą jidysz poprzez instalacje artystyczne, wystawy, przedstawienia, spotkania autorskie, a w tle rozbrzmiewać będzie muzyka klezmerska, synagogalny śpiew oraz tradycyjne piosenki żydowskie.

JJ/ip
Słowa kluczowe: Warszawa Singera, Festiwal Kultury Żydowskiej, Nigel Kennedy. fundacja Shalom, kultura żydowska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Ranny anioł, Hugo Simberg
"Ranny anioł" Hugo Simberga - zagadkowa symbolika obrazu fińskiego artysty

Przyjrzyjmy się obrazowi o niezwykle tajemniczej wymowie.

Muzeum Prawdziwej Czekolady
W Warszawie powstaje Muzeum Prawdziwej Czekolady Warszawa

Znajdzie się tam wszystko to, co wiąże się z historią i wytwarzaniem czekolady.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.