Dzieje się - Sztuka

Już jutro koncert zespołu Światła Miasta!

2009-11-19 11:56:59 | Warszawa

 Skład Butelek zaprasza na wyjątkowy koncert. Zespół Światła Miasta powstał w listopadzie 2006 roku w Warszawie.  Początkowo w jego skład wchodzili: wokalistka Paulina Mazur, basista Maciek Pawłowski, klawiszowiec Wojtek Trocewicz, oraz perkusista Irek Piętowski.

Miesiąc później dołączył gitarzysta Krzysztof Kiełbus. Z powodu wyjazdu Wojtka, zespół grał w składzie czteroosobowym od stycznia do maja 2007, kiedy to dołączył nowy klawiszowiec Damian Pietrasik. Szybko stał się głównym kompozytorem grupy. W sierpniu 2007 Krzysztofa zmieniło dwóch gitarzystów  Piotr Krysik i Krzysztof Ugorowski, co pozwoliło na stworzenie charakterystycznych aranżacji. W kwietniu 2008 nastąpiła zmiana, która ukształtowała obecny skład grupy -- Zbyszek Grochowski zastąpił Maćka na stanowisku basisty. W czerwcu 2008 roku powstało demo Świateł Miasta, na które składają się cztery utwory. Realizatorem nagrania jest Marek Hojda.

1. CISZA
sł. Paulina Mazur, muz. Wojciech Trocewicz

Każdy był kiedyś zakochany. Każdy czekał kiedyś niecierpliwie na telefon czy sms. Ta piosenka jest właśnie o takim czekaniu. Kiedy człowiek wariuje, a tu cisza.

Jeśli chodzi o warstwę muzyczną - organy Hammonda, gitara rytmiczna z efektem wah-wah i klangujący bas wyraźnie nawiązują do stylistyki funk, natomiast modelowe solo gitarowe Krzyśka przypomina takich gigantów rocka jak Jimmy Page, czy Brian May. Zastosowanie dodatkowych instrumentów perkusyjnych takich jak congi, czy tamburyn sprawiło, że brzmienie tej kompozycji jest gęste i intensywne. Oparcie zwrotki na charakterystycznym riffie uczyniło ten utwór bardzo wyrazistym i przebojowym.

2. ZAGRAĆ Z LOSEM
sł. Anna Szczepaniak, muz. Paulina Mazur

Zagrać z losem to hymn ludzi, którzy się nie poddają. To utwór, który mówi o walce z przeciwnościami losu i przezwyciężeniu apatii. Wybitny tekst aktorki Anny Szczepaniak jest afirmacją życia i opowieścią o podjęciu ryzyka, na które nie stać większości ludzi.

Kompozycja ta posiada złożoną harmonię, na którą dodatkowo nakładają się harmonie wokalne. W refrenie słyszymy napięcie pomiędzy kąśliwym brzmieniem gitar i perlistą barwą fortepianu. Znów pojawiają instrumenty perkusyjne, które zmieniają charakter klasycznego bluesowego rytmu shuffle.

3. NIC SIĘ NIE DZIEJE PRZYPADKIEM
sł. Paulina Mazur, muz. Damian Pietrasik / Paulina Mazur

To piosenka o tym, jacy jesteśmy maluczcy w tym świecie pełnym nieprzypadkowych przypadków. W życiu, w którym nic nie jest jednoznaczne i proste do oceny. Jest to hołd dla pisarza Ryszarda Kapuścińskiego, który zainspirował Paulinę do napisania tej piosenki.

Fantastyczne chórki to zasługa reżysera tego nagrania – Marka Hojdy. Melodię napisała Paulina, a harmonię Damian. Refren jest bodaj najtrudniejszą partią wokalną z prezentowanych tu utworów, ze względu na duże skoki interwałowe. Przejście od łagodnego solo gitary akustycznej do ostatniego refrenu z przesterowaną gitarą elektryczną stworzyło pełen napięcia moment kulminacji.

4. TRUDNY TEMAT
sł. Paulina Mazur, muz. Damian Pietrasik

Ten nietypowy utwór mówi o tym, jak ubogie jest nasze słownictwo w codziennych sytuacjach, jeśli chodzi o miłość. Tekst „Trudnego tematu” próbuje uświadomić słuchaczowi jak ważne jest, aby o niej mówić przy każdej nadarzającej się okazji, i aby się tego nie wstydzić.

Swingujący rytm miotełek czyni tę kompozycję oryginalną, odróżniając ją całkowicie od stylistyki dzisiejszej muzyki popularnej. Oprócz tego, solo gitarowe Piotrka wprowadza nas w prawdziwie jazzowy klimat.

 

20.11 sobota godz. 20.30, Ul.11 listopada 22 lok.2

ip

 

 

 


 

Słowa kluczowe: światła miasta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.