Dzieje się - Sztuka

Międzynarodowe Biennale Plakatu bije rekordy

2008-05-09 11:06:31 | Warszawa

 Międzynarodowe Biennale Plakatu jest pierwszą, najbardziej prestiżową i najbardziej znaną na świecie imprezą poświęconą plakatowi. Kolejne edycje konkursu dowodzą, że ten rodzaj wypowiedzi artystycznej jest wciąż aktualny, a tegoroczna edycja Biennale przejdzie do historii jako rekordowa pod względem ilości nadesłanych plakatów.

Co ciekawe, oprócz uznanych grafików, do udziału w wilanowskim Biennale coraz liczniej zgłaszają się młodzi twórcy. W tym roku  aż dwukrotnie wzrosła ilość plakatów w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego.
 
„Celem 1 Międzynarodowego Biennale Plakatu jest konfrontacja najlepszych osiągnięć w dziedzinie twórczości plakatowej artystów różnych krajów dla lepszego poznania form i wyrazu współczesnego plakatu na świecie" - takie motto przyświecało pierwszemu Biennale zorganizowanemu w  1966 roku. Inicjatorem powstania konkursu był Józef Mroszczak, który dzięki swoim kontaktom, światowej sławie i umiejętnościom organizatorskim potrafił stworzyć pierwszy i, jak dotąd najważniejszy, przegląd sztuki plakatu.

Jeżeli dzisiaj myślimy o plakacie jako o dziele sztuki, to z pewnością jest to w dużej mierze zasługa warszawskiego Biennale i nierozłącznie związanego z nim pierwszego na świecie muzeum kolekcjonującego plakaty - Muzeum Plakatu w Wilanowie.

 Od ponad czterech dekad, co dwa lata w czerwcu, Warszawa staje się  miejscem spotkań twórców pochodzących z różnych regionów świata i reprezentujących różne pokolenia. Jak pokazuje tegoroczna edycja, zainteresowanie tym gatunkiem sztuki nie słabnie. Tradycyjny plakat nie został zepchnięty na margines i coraz śmielej powraca do przestrzeni miejskiej oraz święci triumfy w galeriach i muzeach. Ostatnie edycje Biennale pokazują również ogromny potencjał artystyczny młodego pokolenia projektantów, których prace zostały bardzo wysoko ocenione dwa lata temu przez jury, krytyków i publiczność.

O niegasnącej popularności warszawskiego konkursu świadczy rekordowa ilość 3068 plakatów nadesłanych przez 1338 projektantów z 58 krajów. Na wystawie w Wilanowie będzie można zobaczyć zaledwie jedną czwartą wszystkich nadesłanych plakatów - 510 w kategoriach dla Profesjonalistów: Ideowej, Kulturalnej i Reklamowej oraz 150 w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego. Będzie to okazja obejrzenia tego, co najlepsze w projektowaniu plakatów w ostatnich dwóch latach i zorientowania się w najnowszych trendach projektowania graficznego na świecie.

„Zobaczenie tylu świetnych plakatów na wystawie, spotkanie tylu znakomitych twórców, kuratorów, kolekcjonerów i studentów było wspaniałym przeżyciem - udział w Biennale w 2006 roku wspomina Margaret Timmers z Victoria & Albert Museum w Londynie -  To było inspirujące wydarzenie i ogromnie się cieszymy, że staliśmy się jego częścią. Pokazało nam, że plakat rozwija się w ekscytujących, nowych kierunkach. Wyjeżdżałam czując wielki podziw dla polskiej kultury, tradycji polskiego plakatu, dla Warszawy oraz dla Muzeum Plakatu i Biennale."

Międzynarodowe Biennale Plakatu objęte jest stałym patronatem International Council of Graphic Design Associations (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Grafików Projektantów) Icograda, która funduje nagrodę specjalną MBP. Wśród laureatów, uczestników, jurorów i sympatyków konkursu znajdują się nazwiska najwybitniejszych na świecie projektantów: Andy Warhol, Paul Davis, Kazumasa Nagai, Masuteru Aoba, Shigeo Fukuda, Holger Mathies, André François, Grapus, Stefan Sagmeister, Paula Scher - to tylko nieliczni z nich.

Tak swoją pierwszą obecność na Biennale w 1971 roku wspomina znany grafik Tapani Aartomaa: „Podróż do Polski była dla mnie punktem zwrotnym. Moje życie projektanta zyskało nowe znaczenie i nic już nie było jak przedtem. Warszawskie Biennale (...) miało więc wielki wpływ na moje życie, nie tylko jako wystawa plakatów, ale także jako punkt, w którym spotykały się muzyka, teatr, sztuka i architektura w centrum kultury europejskiej".

7 czerwca 2008
godz. 18.00 -   Konferencja prasowa
Ogłoszenie werdyktu Jury 21. Międzynarodowego Biennale Plakatu

godz. 20.00 - 21. Międzynarodowe Biennale Plakatu:
- Uroczysta inauguracja
- Ogłoszenie werdyktu Jury
- Otwarcie wystawy konkursowej
- Piknik i koncert w ogrodzie Muzeum Plakatu

21. Międzynarodowe Biennale Plakatu  - Wystawa konkursowa
- Kategorie dla Profesjonalistów (A, B i C) - Muzeum Plakatu w Wilanowie
- Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego - Oranżeria Pałacu Wilanowskiego

wystawa otwarta do 7 września
kurator wystawy: Katarzyna Matul


Słowa kluczowe: Międzynarodowe Biennale Plakatu warszawa muzeum plakatu wilanów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Kuropatwy
Zimno w obrazach Józefa Chełmońskiego. Analiza dzieła "Kuropatwy"

Przygotujcie sobie ciepłą kawę i obejrzyjcie z nami "Kuropatwy" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.