Dzieje się - Sztuka

Mumia zostaje w Warszawie. Dinozaury też

2009-07-02 10:31:53 | Warszawa
 Mumia zostaje w Warszawie. Dinozaury zresztą też. Obie wystawy przed Pałacem Kultury i Nauki - "Mumia-tajemnice starożytnego Egiptu" i "Dinolandia-Kraina Młodych Odkrywców" zostaną tam aż do 23 sierpnia!

"Mumia-tajemnice starożytnego Egiptu" to unikatowe przedsięwzięcie , jedyna taka wystawa w Polsce, ponad dwieście eksponatów w jednym miejscu, niezwykła przygoda z historią.

Obejrzeć można wykonane przez zdobywcę Oskara - łódzkie Studio Filmowe SE-MA-FOR, kopie najbardziej znanych eksponatów, pochodzących z czasów starożytnych. Jednym z nich jest arcydzieło sztuki światowej - popiersie królowej Nefertiti. Była ona ukochaną żoną faraona Echnatona, a jej nadzwyczajna uroda jest dziś symbolem staroegipskiego piękna.

Kolejnym cennym zabytkiem jest złota maska Tutanchamona, króla egipskiego z XIV wieku, który po rewolucji religijnej przywrócił tradycyjny kult egipski. Jego grobowiec z licznymi bogactwami odkryto na początku XX wieku w Dolinie Królów w Egipcie. Bardzo ciekawa jest również kolekcja biżuterii, w skład której wchodzi pektorał księżniczki Sathathorjunet. Jest to przepiękna ozdoba, wykonana z kamieni szlachetnych i złota, której ukryta symbolika zaskakuje bogactwem swoich znaczeń.

Atrakcją dla zwiedzających jest niewątpliwie "przeklęty grobowiec", ozdobiony, niczym autentyczny, malowidłami i reliefami, znajdującymi się w grobowcach zmarłych władców Egiptu. Wyposażenie tego niezwykłego, legendarnego grobowca zostało także przygotowane na bazie obiektów, faktycznie wkładanych do grobowców zmarłym, by służyły im w ich życiu po śmierci. Wejścia strzeże autentyczne zaklęcie, wypisane w hieroglifach, używane przez starożytnych, by nie dopuścić do zbeszczeszczenia ich grobów. Elementy, mające wzbudzić grozę, też wzorowane są na istniejących zabytkach.

W skład wystawy "Dinolandia-Kraina Młodych Odkrywców" wchodzi natomiast ponad trzydzieści naturalnej wielkości modeli wymarłych gadów należących do różnych gatunków. Oprócz drapieżnych i roślinożernych dinozaurów reprezentowane są też gady latające (pterozaury) i ssakokształtne (synapsydy). Wykonanym z tworzywa sztucznego rzeźbom towarzyszą plansze informacyjne, podające nazwę zwierzęcia (a także jej etymologię), jego rozmiary (długość i masę ciała), wiek geologiczny (zobrazowany także na barwnej tabeli stratygraficznej) i miejsce znalezienia jego skamieniałości (jest ono też pokazane na mapie paleogeograficznej przedstawiającej świat w danym okresie).

Ponadto krótki opis przybliża ciekawostki dotyczące danego rodzaju, a całości dopełnia ilustracja czaszki lub innych reprezentatywnych części szkieletu. Dodatkowa plansza omawia udział polskich paleontologów w badaniach dinozaurów i wskazuje, gdzie jeszcze można znaleźć dinozaury w naszym kraju.

JJ/ip
Słowa kluczowe: Warszawa, muzea, wystawy, PKiN, mumia, dinozaury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.