Dzieje się - Sztuka

Odkryj Chopina na nowo!

2010-03-12 09:05:11 | Warszawa

 Przypadająca w tym roku 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina została uczczona w niezwykle uroczysty sposób. 1 marca zostało otwarte najnowocześniejsze muzeum w Polsce. Ciekawość wielbicieli muzyka jest tym większa, że na otwarcie zaproszono tylko VIP-ów i przedstawicieli mediów. Pozostali muzeum będż mogli odwiedzić dopiero po Świętach Wielkanocnych.

Muzeum mieści się w Zamku Ostrogskich w Warszawie.  Zamek został gruntownie odremontowany, prace budowlane przy ulicy Tamki zajęły dwa lata i kosztowały ponad 80 milionów złotych. Na ekspozycję przeznaczono blisko pięć tysięcy metrów kwadratowych.

Muzeum zajmuje aż siedem poziomów zabytkowego budynku, ale spacer ułatwia nam chronologiczne rozmieszczenie sal. Na parterze znajdziemy pokoje poświęcone dzieciństwu w Żelazowej Woli, młodości w Warszawie, a gdy udamy się na pierwsze piętro  odkryjemy Paryż i postacie kobiet, które towarzyszyły Chopinowi. Na drugim piętrze zaprezentowane są europejskie podróże Chopina, znajdują się tu także sale o nazwach Osobowość i Śmierć.

Każde pomieszczenie zaskakuje w inny sposób. W sali warszawskiej możemy ukryć się w wyizolowanych kabinach, gdzie za pomocą multimedialnych paneli będziemy mogli rozkoszować się wybranym utworem artysty. W paryskiej poczujemy zapach fiołków, usłyszymy gwar rozmów dochodzących z francuskiej ulicy, trzask ognia w kominku. W najbardziej kontrowersyjnej sali Śmierć został wyeksponowany zabalsamowany kosmyk włosów Chopina, a także odlew jego twarzy sporządzony od razu po śmierci.

Przechadzkę po muzeum ułatwi i usprawni nam czip, który pełni rolę inteligentnego przewodnika. Uwzględniając nasz wiek i zainteresowania dostosuje on czas zwiedzania, wyselekcjonuje informacje i umożliwi aktywowanie multimedialnych eksponatów. Specjalne atrakcje zostały przewidziane dla dzieci. Została przeznaczona dla nich cała sala, pełna edukacyjnych gier i zabaw, jak na przykład ekranizacja Złotej Kaczki.

Muzeum stało się cenną wizytówką Warszawy. Pięć tysięcy eksponatów: rękodzieł, rzeźb, mebli w połączeniu z nowatorską technologią spowodowało, że to muzeum musi działać na emocje,  jak zaplanował Ico Migliore, projektant multimedialnej ekspozycji Muzeum Fryderyka Chopina.

Nie mogę się doczekać chwili, kiedy warszawiacy osobiście będą mogli na nowo odwiedzić to miejsce, przecież Chopin był bardzo mocno związany z naszą stolicą spędził w niej aż połowę swojego życia.

Hanna Żmudzin
(hanna.zmudzin@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: muzeum chopina warszawa zamek ostrogskich
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
konteksty 2020
Nadchodzi 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych Konteksty

W programie znajdą się performance, działania dokamerowe, wystawy, spotkania i seanse filmów.

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.