Dzieje się - Sztuka

Opowieści o dyskryminacji

2007-10-29 10:00:28 | Warszawa

 Od 22 października na Dworcu Centralnym w Warszawie trwa niezwykła wystawa fotograficzna, będąca szczególną opowieścią o dyskryminacji, przygotowana przez Departament d/s Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy  i Polityki Społecznej. Wystawa jest częścią projektu o nazwie Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich 2007 zainicjowanego decyzją Parlamentu Europejskiego.


Kluczowym elementem ekspozycji są portrety osób, które doświadczyły przejawów dyskryminacji w różnych dziedzinach życia ze względu na płeć, wiek, pochodzenie etniczne, wyznanie, niepełnosprawność lub orientację seksualną. To autentyczne osoby z krwi i kości, ktore pokazały swe twarze i zdecydowały się opowiedzieć swoje historie. Wśrod nich znalazła się kobieta w ciąży, której pracodawca nie chciał przedłużyć umowy o pracę tylko  i wyłącznie ze względu na jej stan, osoba po 45. roku życia, która nie mogła znaleźć pracy ze względu na wiek, młody mężczyzna o odmiennej orientacji seksualnej oraz kobieta, która przeszła na islam i w związku z tym straciła swą ukochaną pracę.

Miejscem prezentacji prawdziwych historii dyskryminacyjnych będą dworce kolejowe  w ośmiu miastach Polski. Wystawa rozpoczęła swą podróż na Dworcu Centralnym  w Warszawie, gdzie będzie można ją oglądać do 5 listopada. Następnie trafi do Skierniewic, Kielc, Katowic, Wrocławia, Jeleniej Góry, Opola i Koszalina.

- Wybraliśmy dworzec kolejowy, bo właśnie to miejsce daje niesamowite możliwości. To doskonały sposób zwrócenia uwagi licznego grona odbiorców na problem dyskryminacji i potrzebę wzajemnego poszanowaniu pomimo dzielących nas różnic. Dworce odwiedzają tłumy bardzo różnych ludzi, reprezentujących szeroki przekrój społeczny. To miejsce, które często stwarza okazję do chwili refleksji, szczególnie w oczekiwaniu na pociąg." - mowi Agnieszka Rekłajtis z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.   

Atutem wystawy jest też oryginalna forma przekazu. Zdjęcia wraz z krótkimi opisami sytuacji, umieszczone są na sześcianach, które jednocześnie tworzą ścianę, mur. Taki sposób prezentacji ma nasuwać skojarzenia z częstym wykluczeniem społecznym osób różniacych się od większości społeczeństwa np. pochodzeniem, wyznaniem czy orientacja seksualną lub takich, którym utrwalone stereotypy utrudniaja codzienne życie. „Celem wystawy jest zwrócenie uwagi  na problem odmienności. Często bowiem używamy słów, czy podejmujemy działania, nie zdając sobie sprawy jak bardzo mogą  one ranić i jednocześnie przyczyniają się do utrwalania nietolerancji i braku szacunku dla innych ludzi. Mamy nadzieję, że wystawa poruszy niejedno serce." - dodaje Agnieszka Rekłajtis.

W każdym z miast wystawa będzie prezentowana przez 2 tygodnie. Poniżej przedstawiamy „trasę podróży" tej szczególnej fotograficznej opowieści:


Warszawa Centralna 22.10.2007 -  05.11.20007
Skierniewice 07.11 - 21.11.2007
Kielce 22.11.20007 - 06.12.2007
Katowice 07.12.07 - 21.12.2007
Wrocław Główny 22.12.2007 - 10.01.2008
Jelenia Góra 11.01.2008 - 25.01.2008
Opole Główne 26.01.2008 - 09.02.2008
Koszalin 11.02.2008 - 25.02.2008

(Informacja prasowa)


Słowa kluczowe: Dyskriminacja wystawa dworzec kolejowy równy status kobiet i mężczyzn
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Ranny anioł, Hugo Simberg
"Ranny anioł" Hugo Simberga - zagadkowa symbolika obrazu fińskiego artysty

Przyjrzyjmy się obrazowi o niezwykle tajemniczej wymowie.

Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.