Dzieje się - Sztuka

Wojna domowa, a korespondenci zagraniczni

2009-04-27 12:16:24 | Warszawa

 "Korespondenci zagraniczni z hiszpańskiej wojny domowej (1936 - 1939)" - taki tytuł nosi wystawa, która będzie miała miejsce w Instytucie Cervantesa w Warszawie. Tematyka wystawy oraz popularność zdobyta podczas wcześniejszych ekspozycji niewątpliwe zachęca do przyjścia.

Na wystawie będzie można obejrzeć prace takich korespondentów jak: Ksawery Pruszyński, Ernest Hemingway, Ernest Hemingway, John Dos Passos, Mijail Koltsov, Felix Correia, Mário Neves, Geoffrey Cox, Barbo Alving (Bang), William P. Carney, G. L. Steer, Marta Gelhorn, Langston Hughes, Pierre Van Passen, Antoine Saint-Exupéry. W sumie wystawionych zostanie 30 kronik.

Przedstawione prace opisują takie wydarzenia, jak bombardowanie Guerniki, walki w Barcelonie z maja 1973, czy bitwa o Teruel. Interesującą pracą jest również wywiad z gen. Franco, z początku sierpnia 1936.   

Zgromadzone artykuły podzielone zostały na 17 tematów, które dają nam przejrzysty obraz pracy korespondentów - ich trud i zaangażowanie w przekazaniu nam wiarygodnych informacji.  Najważniejszym punktem, z  którego dziennikarze wysyłali swoje korespondencje, był budynek hiszpańskiej telekomunikacji "Telefonica". Wiedzieliście, że jest to najwyższy budynek w Madrycie, z którego można obserwować prowadzone w okolicy walki?

Wystawa przybywa do nas z daleka. Po raz pierwszy została otwarta po raz pierwszy w Nowym Jorku, w 2006 roku w 70 rocznice wybuchu wojny domowej w Hiszpanii. Następnie można ją było obejrzeć w Lizbonie, Toulouse, Lyonie,  Meridzie, Sztokholmie, Bordeaux, Barcelonie, Moskwie oraz  Sewilli.  W Madrycie inauguracja wystawy towarzyszyła otwarciu nowej siedziby Instytutu Cervantesa i zgromadziła ponad 40.000 zwiedzających.  W kwietniu 2008 kroniki były wystawiane w Afryce (Casablanca, Fez, Rabat, Argel i Oran) a także w Salonikach, Atenach i Belgradzie.

Komisarzem wystawy jest Carlos Garcia Santa Cecylia, pisarz i dziennikarz, a przy wystawie współpracowali Paul Preston (brytyjski historyk, znakomity znawca problematyki)  oraz Ignacio Martinez de Pison (hiszpański pisarz i scenarzysta).  

Wystawa potrwa do 21 czerwca, dlatego też warto znaleźć chwilę i poświęcić ją na zdobycie interesujących, a zarazem zaskakujących informacji, które są domeną dobrze zapowiadającej się ekspozycji.

KP/ip

Słowa kluczowe: wojna, dom, korespondent, zagranica, wystawa, Warszawa, sztuka, fotoreporter
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.