Dzieje się - Sztuka

Wystawy: Celebryci i Bułgaria w karykaturze

2014-10-22 14:52:50 | Warszawa

Przed nami dwie wyjątkowe wystawy w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Od grudnia w murach muzeum będzie można obejrzeć 200 prac rysowników satyrycznych XX i XXI wieku, klasyków i twórców współczesnych na wystawach "Celebryci" i karykatury bułgarskiej.

Celebryci

- "Celebryci" to kolejna już, czwarta wystawa pokonkursowa z Zielonej Góry, prezentowana w naszym Muzeum. Cieszy nas ta wizyta tym bardziej, że tegoroczny temat konkursu jest dzisiaj nader aktualny. W dobie tryumfu tabloidów, blogów i dynamicznego rozwoju mediów masowych celebryta stał się "zjawiskiem" dość powszechnym - mówi Elżbieta Laskowska, p.o. dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. - To zdumiewające, że choć samo określenie przybyło do nas stosunkowo niedawno, to terminem tym posługuje się już większość z nas. Temat frapuje również artystów karykatury i twórców rysunku satyrycznego, czego dowodzą licznie zebrane na wystawie prace. Wszystkich ciekawych, w jaki sposób rysownicy definiują rzeczywistość tzw. "celebrities", zapraszamy od grudnia na Kozią 11 - dodaje.   

W tym roku z tematem konkursu oprócz Polaków zmierzyli się m. in. rysownicy z Belgii, Czech, Brazylii, Bułgarii, Francji, Kanady czy Izraela. Każdy z uczestników oryginalnie i charakterystycznie zinterpretował zjawisko "celebryckości", przedstawiając je w pogodny i żartobliwy sposób, z właściwym karykaturzystom przymrużeniem oka oraz dozą pikanterii.

Na wystawie w Muzeum Karykatury można będzie obejrzeć ok. 100 rysunków, które jury wyłoniło spośród wszystkich nadesłanych przez artystów z całego świata. Zaprezentowane zostaną prace takich twórców, jak Zbigniew Woźniak (Polska), Antonio Garci (Meksyk), Bøetislav Kovaøik (Czechy), Sławomir Makal (Polska), Julian Bohdanowicz (Polska), Valeriu Kurtu (Niemcy) i wielu innych znakomitości rysunku satyrycznego.

Karykaturzyści bułgarscy

- Ten projekt nie jest naszym pierwszym zetknięciem się z twórczością bułgarskich artystów karykatury. Już od wielu lat rysownicy z Bułgarii istnieją w Muzeum, biorąc udział w organizowanych przez nas konkursach, skąd wiemy, że posiadają niesamowite poczucie humoru - mówi Elżbieta Laskowska, p. o. dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. - Ideą wspólnego przedsięwzięcia jest pokazanie, iż mimo geograficznej odległości i często odmiennych doświadczeń historycznych, możemy doskonale się rozumieć poprzez najbardziej uniwersalny język, jakim jest… uśmiech - dodaje.

Na ekspozycji przy ul. Koziej 11 można będzie obejrzeć ok. 100 prac bułgarskich rysowników satyrycznych XX i XXI wieku, klasyków i twórców współczesnych, które pochodzą z kolekcji Domu Humoru i Satyry. Zaprezentowane zostaną prace takich znakomitości ze świata rysunku satyrycznego, jak np. Rumen Dragostinov, Valentin Georgiev, Ivaylo Nikodimov czy Stefan Despodov.

Wystawy
1 grudnia 2014 r. - 22 lutego 2015 r.
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Kozia 11
Więcej inf.: muzeumkarykatury.pl


Słowa kluczowe: muzeum karykatury eryka lipińskiego, wystawy, celebryci, karykaturzyści bułgarscy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
biennale
COVID-19. Jaki świat po pandemii? - nowy cykl w Biennale Warszawa

W nowym programie instytucja rozpoczyna debatę na temat pandemii wirusa.

Muzeum Niepodległości w Warszawie
Rusza wirtualne zwiedzanie Muzeum Niepodległości w Warszawie

Dzięki wykorzystaniu platform ZOOM i Skype, uczniowie będą mogli wziąć udział w lekcjach online.

Festiwal Muzyki Filmowej 2020 odwołany
Festiwal Muzyki Filmowej 2020 odwołany

Widzimy się za rok - piszą organizatorzy festiwalu w Krakowie.

Polecamy
Plebiscyt Polska Architektura 2014 – rusza VII edycja
Plebiscyt Polska Architektura 2014 – rusza VII edycja

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2014 roku? Które realizacje pozostawią swój trwały ślad w polskiej przestrzeni? Rusza VII edycja plebiscytu Polska Architektura

Stwórz największe dzieło sztuki na świecie!
Stwórz największe dzieło sztuki na świecie!

Kreatywni z całego świata poszukiwani! Między 11 a 25 marca wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w zbiorowym procesie tworzenia w ramach projektu Red Bull Collective Art. Końcowym produktem dwutygodniowej współpracy artystów będzie niespotykane na skalę światową dzieło sztuki w przestrzeni wirtualnej.

Ostatnio dodane
biennale
COVID-19. Jaki świat po pandemii? - nowy cykl w Biennale Warszawa

W nowym programie instytucja rozpoczyna debatę na temat pandemii wirusa.

Muzeum Niepodległości w Warszawie
Rusza wirtualne zwiedzanie Muzeum Niepodległości w Warszawie

Dzięki wykorzystaniu platform ZOOM i Skype, uczniowie będą mogli wziąć udział w lekcjach online.