Dzieje się - Sztuka

XXII Warszawskie Spotkania Muzyczne

2008-05-09 14:30:29 | Warszawa

 Jeden z ważniejszych obecnie w Polsce i w Warszawie festiwali muzyki współczesnej. Od pozostałych różni się tym, że konfrontuje muzykę nową z tą z epok dawnych. To spotkania nie tylko najwybitniejszych kompozytorów i wykonawców klasycznej muzyki współczesnej, ale także muzyki dawnej z nową. To także spotkania wielu światowej sławy wykonawców polskich i zagranicznych. Kolejne, XXII Spotkania odbędą się w dniach od 10 do 17 maja 2008 roku.

Poszczególne koncerty w ramach Festiwalu odbędą się w znanych salach koncertowych całej Warszawy, m.in.: Zamku Królewskim (jak zwykle - koncert inaugurujący Spotkania), Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, Kościele Ewangelicko-Reformowanym przy Alei Solidarności w Warszawie oraz Sali Laboratorium CSW. W tym roku, jak i w edycjach minionych, zarówno wielkie wydarzenia muzyczne w wykonaniu dużych zespołów  i orkiestr, jak i małe koncerty kameralne.

Wśród wykonawców na Warszawskich Spotkaniach Muzycznych wszystkich edycji gościli między innymi: The King's Singers, zespół Camerata Vistula, Polska Orkiestra Radiowa, Kwartet Wilanów oraz: Olga Pasiecznik, Władysław Kłosiewicz, Andrzej Bauer i Maciej Grzybowski. Podczas ponad dwudziestu edycji wykonywane zostały utwory najwybitniejszych kompozytorów muzyki dawnej i współczesnej takich, jak: Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Robert Schumann, Paweł Szymański, Dymitr Szostakowicz, Mikołaj Górecki, Andrzej Panufnik, Witold Lutosławski, Augustyn Bloch, Piotr Moss, Grażyna Bacewicz, Karol Szymanowski, Tadeusz Baird, Jacek Grudzień, Jerzy Kornowicz, Paweł Mykietyn i wielu innych.

Wśród wykonawców tegorocznego festiwalu znajdą się znane zespoły i orkiestry z kraju i zagranicy, m.in: Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Marka Mosia, Orkiestra Kameralna Filharmonii Kijowskiej pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego, Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, Orkiestra Kameralna Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy oraz gość specjalny - Zespół Alla Francesca z Paryża, a także soliści: Jadwiga Rappé, Tadeusz Wielecki, Edward Wolanin, Tomasz Strahl, Marta Boberska, Patrycja Piekutowska, Beata Bilińska, Michał Górczyński, Aleksandra Ohar, Ryszard Groblewski, Tomasz Woźniak, Bartłomiej Kominek oraz Dagna Sadkowska.

Kontynuacją tradycji Festiwalu jest koncert w wykonaniu Kwartetu Wilanów, który w tym roku zagra między innymi utwory: Krzysztofa Pendereckiego, Tadeusza Bairda i Franza Schuberta. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zostaną wykonane ponadto dzieła: Philipa Glassa, Roberta Schumana, Zygmunta Krauzego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Tadeusza Wieleckiego, Tadeusza Bairda, Edwarda Elgara, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Joachima Olkuśnika, Pawła Łukaszewskiego, Aleksandra Kościówa, Marty Pokrzywińskiej, Władysława Słowińskiego i wielu innych.


Słowa kluczowe: XXII Warszawskie Spotkania Muzyczne warszawa program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.