Sztuka
60 lat temu w Warszawie

60 lat temu w Warszawie

  • 2008-12-16, , godzina 18:00, do 2009-02-15
  • wstęp wolny
  • Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Opis

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Polska Agencja Prasowa
Partner: Filmoteka Narodowa
Autorzy: Anna Brzezińska-Skarżyńska (PAP), Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH)

Dom Spotkań z Historią i Polska Agencja Prasowa zapraszają na wystawę fotografii z archiwum PAP. Zdjęcia, wykonane przez profesjonalnych fotoreporterów, przechowywane przez lata wyłącznie w formie negatywów, rejestrują sytuacje oficjalne i życie codzienne w Warszawie sprzed 60 lat.

Anna Brzezińska-Skarżyńska: „Większość fotografii to albo znakomite dokumenty ważnych wydarzeń, niezwykłych sytuacji, albo wspaniałe ujęcia artystyczne. Nieznani autorzy opowiedzieli nam poprzez fotografię historię tamtych czasów i tamtych ludzi. Uczynili to z wielką wrażliwością, ale i niejednokrotnie z ironią, drwiną, humorem. Mamy nadzieję, że historia przedstawiona w taki sposób, poruszy nie tylko publiczność pamiętającą tamten czas, ale i młodych, którym negatyw, odbitka i aparat analogowy mówią tyle samo, co rok 1947 i 1948."

Oprócz zdjęć pokazujących życie codzienne w zrujnowanej po wojnie, odbudowującej się stolicy, zobaczymy też  fotografie wydarzeń, które na długo zdominują życie nie tylko mieszkańców Warszawy, ale wszystkich Polaków. Niezwykle wzruszające są fotografie miasta budzącego się do życia i jego mieszkańców cieszących się „normalnością" na przekór wszechobecnym zniszczeniom - ludzie mieszkający w gruzach, pierwsze zatłoczone tramwaje z „wiszącymi" na stopniach wyrostkami, kolejka do sklepu z butami firmy Bata wydawanymi na talony.

Z drugiej strony fotografie  upamiętniają powstanie paramilitarnej „Powszechnej Organizacji Służba Polsce", zjazd organizacji młodzieżowych, na którym powołano Związek Młodzieży Polskiej, a wreszcie zjazd zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, ustanawiający PZPR.
Ponadto oglądamy procesy zbrodniarzy wojennych, a obok tego proces rotmistrza Witolda Pileckiego, czy przywódców Stronnictwa Narodowego. Na zdjęciach zobaczymy też m.in.: pogrzeb  kardynała Augusta Hlonda, Międzynarodową Konferencję Intelektualistów i Międzynarodową Konferencję Młodzieży Pracującej, pierwszomajową manifestację.

Na fotografiach pojawiają się politycy: Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, Jakub Berman, Piotr Jaroszewicz; pisarze: Julian Tuwim, Władysław Broniewski, Jarosław Iwaszkiewicz; aktorzy: Alicja Janowska i Tadeusz Fijewski. Refleksję budzą tłumy wiernych  uczestniczące w święcie Bożego Ciała, a zdziwienie Piotr Jaroszewicz prowadzący pod baldachimem kardynała Hlonda z monstrancją w czasie procesji.

Na wystawę składa się około 200 fotografii w różnych formatach, ułożonych tematycznie i uzupełnionych krótkimi komentarzami z ówczesnej prasy i prywatnych dzienników. Częścią ekspozycji będą fragmenty kronik filmowych oraz nagrania dźwiękowe z epoki i relacje świadków.

 

Miejsce: DSH, ul. Karowa 20. Czynny: wtorek-piątek: 10.00-18.00, sobota-niedziela: 11.00-17.00 (oraz podczas spotkań wieczornych). Księgarnia historyczna otwarta w godzinach pracy DSH. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY. Zapraszamy na stronę: www.dsh.waw.pl.


Dom Spotkań z Historią (DSH) - instytucja kultury m. st. Warszawy - zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia, oraz innymi organizacjami i środowiskami
w kraju i za granicą, m.in z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, czynny: wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz sobota-niedziela: 11.00-17.00. Księgarnia historyczna otwarta w godzinach pracy DSH oraz podczas spotkań. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.


Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.