Sztuka
blisko/daleko

blisko/daleko

  • 2023-02-08, , godzina 19:00, do 2023-04-01
  • Galeria Promocyjna, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

Opis

Galeria Promocyjna, Staromiejski Dom Kultury  
8 lutego – 1 kwietnia 2023  
wernisaż: 8 lutego godz. 19:00  
kuratorka: Anita Nemet

“blisko/daleko to pierwsza indywidualna wystawa Vasyla Lyakha, artysty pochodzącego z Mariupola. Ekspozycja prezentuje wybór obrazów namalowanych w 2022 roku, które są wielkimi, malarskimi ilustracjami jego osobistych doświadczeń od początku rozpoczęcia pełnej inwazji rosyjskiej w Ukrainie. Tytuł wystawy z jednej strony odnosi się do fizycznej odległości, jaka dzieli, mieszkającego obecnie we Lwowie artystę, od jego rodziny i miasta, gdzie urodził się i wychował. Z drugiej - do oglądania wojny z bliska, na co pozwalają szybki obieg informacji, oficjalne i nieoficjalne źródła streamujące live wojnę w Europie po raz pierwszy w tak bezpośredni sposób. Wystawa “blisko/daleko” stawia też pytania o siłę medium malarskiego w kontekście fali brutalnych obrazów medialnych, które docierają do nas codziennie.
 
Wystawa nie pokazuje scen batalistycznych czy portretów bohaterów. Lyakh pochyla się nad sytuacją przypadkowych ofiar wojny, cywilów, którzy podobnie jak jego rodzina, zdecydowali się nie opuszczać swoich domów, pomimo grożącego im niebezpieczeństwa. Zaprezentowane na wystawie obrazy to pierwsze monumentalne dzieła malarskie artysty, który wcześniej zajmował się głównie sztuką digitalową i sound artem. Artysta w kontrowersyjny sposób gra z konwencją akademickiego malarstwa, które w Ukrainie ma negatywne konotacje. Poszczególne obrazy, podpisywane datami, są niczym strony w dzienniku. Łączą historię Ukrainy z osobistymi emocjami i afektami artysty. W swoim malarstwie Lyakh stara się przepracowywać “syndrom ocalałego”. Często umieszcza swój wizerunek na płótnie, stając w samym centrum dramatycznych wydarzeń. Artysta czerpie z tradycji sztuki naiwnej, w której artyści nieprofesjonalni przedstawiali świat ze swojej perspektywy jako świadkowie wydarzeń. Tworząc autoportrety wraca do traumatycznych doświadczeń swoich bliskich.

Partnerzy: Syrena Real Estate, Pinebridge Benson Elliot, Galeria Studio

Polecamy
Ostatnio dodane
Nowy mural Banksy'ego zdemontowany przez robotników

Artysta potwierdził autentyczność dzieła na swoim Instagramie.

Ranny anioł, Hugo Simberg
"Ranny anioł" Hugo Simberga - zagadkowa symbolika obrazu fińskiego artysty

Przyjrzyjmy się obrazowi o niezwykle tajemniczej wymowie.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.