Sztuka
Dwaj Panowie Pingo / Kołpanowicz & Cruz

Dwaj Panowie Pingo / Kołpanowicz & Cruz

  • 2022-05-14, do 2022-05-22
  • wstęp wolny
  • Atrium biurowca SENATOR, ul. Bielańska 12, Warszawa

Opis

Od 14 maja 2022 wnętrze Atrium w biurowcu Senator w Warszawie wypełni malarstwo spod znaku realizmu autorstwa Dwóch Panów Pingo – Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (Kriz Cruz) oraz Marcina Kołpanowicza.

Kim są Dwaj Panowie Pingo?

W tytule ekspozycji znajduje się językowa zagadka – słowo pingo pochodzi z łaciny i oznacza malować. W związku z tym nazwę ekspozycji możemy odczytywać jako prezentację dwóch panów, którzy malują. Wystawa prezentowana w Atrium biurowca Senator w Warszawie obejmuje ponad 30 prac malarskich, które wyszły spod pędzla znakomitych artystów – Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (Kriz Cruz) oraz Marcina Kołpanowicza.

Czego strzegą Dwaj Panowie Pingo?

Podobno sztuka współczesna w znaczącej większości korzysta z dorobku sztuki modernizmu i postmodernizmu. Zdaniem Kołpanowicza i Cruza, ta ponad stuletnia „awangarda” jest „passée” i nie jest już w stanie odgrywać znaczącej roli społecznej, gdyż, jako coraz bardziej wtórna, staje się nieprzydatna do opisu zmieniającej się rzeczywistości. Natomiast państwowe galerie sztuki, centra sztuki współczesnej oraz muzea preferują w wielu przypadkach sztukę abstrakcyjną, krytyczną czy zaangażowaną politycznie, co może wywoływać wrażenie, jakoby artysta współczesny mógł tworzyć jedynie dzieła, które nie pamiętają o tradycyjnym warsztacie i klasycznym ujęciu piękna. Dwaj Panowie Pingo twierdzą, że tak nie jest. Stawiają tezę, że sztuka współczesna jest zróżnicowana i ma również inne oblicze warte przybliżenia polskiemu odbiorcy. To oblicze celebrujące piękno, kochające warsztat i estetykę, skupiające się na refleksji przemijającego bytu i ceniące tradycję.

Jaki jest oręż Dwóch Panów Pingo?

Kriz Cruz na wystawie prezentuje kilkanaście dzieł wykonanych w technice oleju oraz pastelu. Niektóre prace powstały w ramach cyklu „Metamorfozy”. Są to dzieła czerpiące artystyczne natchnienie z poematów Owidiusza. Na szczególną uwagę zasługuje seria pasteli ukazujących postać mitologicznej Meduzy. Natomiast obrazy wykonane w technice olejnej, oprócz tematyki mitologicznej poświęcone są tematowi piękna. Dzieła te, namalowane z niezwykłym kunsztem i biegłością warsztatową, pozwalają widzowi przenieść się w wykreowany przez artystę świat – fantastyczny i zarazem na wskroś realistyczny, poetycki i refleksyjny, celowo sytuujący się z dala od zgiełku i prozy otaczającej nas codzienności.

Marcin Kołpanowicz na wystawie prezentuje kilkanaście prac wykonanych w technice olejnej i pastelu. Są to dzieła reprezentujące główne cykle malarskie tworzone przez artystę w ostatnich latach. „Niewidzialne miasta” to inspirowane książką Italo Calvino o tym samym tytule przedstawienia poetyckich, paradoksalnych struktur urbanistycznych, w których kultura (architektura) przenika się z naturą. Obrazy z serii „Pokój podróżnika” to reminiscencje podróży odbywanych przez artystę, łączące w sobie bogato umeblowane wnętrza z widokami otwartej przestrzeni i rozległych krajobrazów z całego świata. „Teatr świata” z kolei to prace, w których zawarta jest refleksja nad historią i współczesnością i które w metaforyczny sposób ujmują całą naszą czasoprzestrzenną rzeczywistość.

Ekspozycja czynna dla zwiedzających w dniach 14 – 22 maja 2022 r. w godzinach od 10:00 do 20:00. Wstęp wolny.

Dwaj Panowie Pingo / Kołpanowicz & Cruz
wystawa czynna od 14 do 22 maja 2022 r.
w godzinach 10:00 - 20:00
Atrium biurowca SENATOR
Warszawa, ul. Bielańska 12
Wstęp wolny

zdjęcie: Kriz Cruz, Medusa B&W, pastel na papierze, 65 x 70 cm, 2017

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.