Sztuka
Jarosław Modzelewski: szkicownik

Jarosław Modzelewski: szkicownik

  • 2018-08-06, do 2018-08-18
  • wstęp wolny
  • Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1a, Warszawa

Opis

Podglądacz i komentator otaczającej rzeczywistości. Malarz obierający za punkt wyjścia swojej twórczości zjawiska codzienne. „Jarosław Modzelewski: szkicownik” to wystawa artysty poświęcona w całości pracom na papierze, stanowiącym autonomiczne dzieła, a także studia do jego ikonicznych obrazów. Prezentację w DESA Unicum będzie można oglądać od 6 do 18 sierpnia.

„W moich obrazach nie ma fantazji, bardzo rzadko zmyślam. Musi się zdarzyć coś, co nabiera dla mnie znaczenia” mówił sam Modzelewski. To właśnie dlatego jest on nazywany „malarzem ikon codzienności”. Artysta utrwala najważniejsze zjawiska, które się w niej dokonują. Modzelewski uznawany jest za klasyka polskiej sztuki współczesnej, a jego obrazy znajdują się w zbiorach najważniejszych polskich muzeów oraz galerii, a także prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Organizowana w DESA Unicum wystawa „Jarosław Modzelewski: szkicownik”, obejmująca 30 dzieł, to prezentacja poświęcona w całości jego pracom na papierze.

Modzelewski w swoich obrazach często podejmuje wątki polityczne, historyczne, egzystencjalne. Najwięcej uwagi poświęca człowiekowi, jego kondycji, dylematom i doskwierającej mu samotności. Tym, co charakteryzuje jego twórczość, jest połączenie monumentalnej narracji i lapidarnej formy. Przewodnimi tematami są również martwa natura i pejzaż. Artysta mówił wprost, że choć malarstwo jest jego ulubionym medium, samo malowanie to zajęcie żmudne i czasochłonne, a wypracowanie pożądanego rezultatu może trwać nawet lata. Elementem niezbędnym w tym długim procesie staje się szkic. Jako zapis ulotnej chwili z reguły stanowi punkt wyjść do późniejszego dzieła. Czasem jednak okazuje się „obrazem” samym w sobie.

Pokazywane na wystawie prace nie pochodzą z konkretnego okresu, nie skupiają się wokół jednego problemu. Łączy je przede wszystkim ciekawość artysty, potrzeba obserwacji, podglądania rzeczywistości, wyłaniania tkwiących w niej zaskakujących scen. Inspiracje do nich Modzelewski czerpał przede wszystkim ze swojego najbliższego otoczenia. Prezentowany na wystawie „Niedokończony dom” to jeden z jego ulubionych tematów. W ciągu siedmiu lat artysta stworzył niemal kronikę budowy powstającego obok jego pracowni budynku. Ważnym motywem w jego twórczości była również rzeka, nieopodal której mieszkał oraz tworzył. Jej zmienność i tajemniczość fascynowała malarza. Pokazane zostaną prace powstałe w wyniku zgłębiania natury rzeki. Warto zwrócić uwagę także na rysunki stanowiące studia do późniejszych, słynnych dzieł Modzelewskiego, w tym szkice do obrazów „Motyw krymski”, „Zabawy na balkonie”, czy „Martwa natura z brudnymi głośnikami”.

Artysta brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Berlinie, Wiedniu, Brukseli, Moskwie i Budapeszcie. Prezentację „Jarosław Modzelewski: szkicownik” będzie można oglądać od 6 do 18 sierpnia w DESA Unicum.

Wystawa „Jarosław Modzelewski: szkicownik”: 6-18 sierpnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny.

Ostatnio dodane
Najlepsze zdjęcia 2018
Najlepsze zdjęcia fotoreporterów dlaStudenta.pl z 2018 roku [FOTO]

Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej dumni. Zobaczcie galerię!

12. FMF
Znamy pierwszych gości 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Program 12. FMF to eksplozja różnorodności!