Sztuka
Jarosław Modzelewski: szkicownik

Jarosław Modzelewski: szkicownik

  • 2018-08-06, do 2018-08-18
  • wstęp wolny
  • Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1a, Warszawa

Opis

Podglądacz i komentator otaczającej rzeczywistości. Malarz obierający za punkt wyjścia swojej twórczości zjawiska codzienne. „Jarosław Modzelewski: szkicownik” to wystawa artysty poświęcona w całości pracom na papierze, stanowiącym autonomiczne dzieła, a także studia do jego ikonicznych obrazów. Prezentację w DESA Unicum będzie można oglądać od 6 do 18 sierpnia.

„W moich obrazach nie ma fantazji, bardzo rzadko zmyślam. Musi się zdarzyć coś, co nabiera dla mnie znaczenia” mówił sam Modzelewski. To właśnie dlatego jest on nazywany „malarzem ikon codzienności”. Artysta utrwala najważniejsze zjawiska, które się w niej dokonują. Modzelewski uznawany jest za klasyka polskiej sztuki współczesnej, a jego obrazy znajdują się w zbiorach najważniejszych polskich muzeów oraz galerii, a także prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Organizowana w DESA Unicum wystawa „Jarosław Modzelewski: szkicownik”, obejmująca 30 dzieł, to prezentacja poświęcona w całości jego pracom na papierze.

Modzelewski w swoich obrazach często podejmuje wątki polityczne, historyczne, egzystencjalne. Najwięcej uwagi poświęca człowiekowi, jego kondycji, dylematom i doskwierającej mu samotności. Tym, co charakteryzuje jego twórczość, jest połączenie monumentalnej narracji i lapidarnej formy. Przewodnimi tematami są również martwa natura i pejzaż. Artysta mówił wprost, że choć malarstwo jest jego ulubionym medium, samo malowanie to zajęcie żmudne i czasochłonne, a wypracowanie pożądanego rezultatu może trwać nawet lata. Elementem niezbędnym w tym długim procesie staje się szkic. Jako zapis ulotnej chwili z reguły stanowi punkt wyjść do późniejszego dzieła. Czasem jednak okazuje się „obrazem” samym w sobie.

Pokazywane na wystawie prace nie pochodzą z konkretnego okresu, nie skupiają się wokół jednego problemu. Łączy je przede wszystkim ciekawość artysty, potrzeba obserwacji, podglądania rzeczywistości, wyłaniania tkwiących w niej zaskakujących scen. Inspiracje do nich Modzelewski czerpał przede wszystkim ze swojego najbliższego otoczenia. Prezentowany na wystawie „Niedokończony dom” to jeden z jego ulubionych tematów. W ciągu siedmiu lat artysta stworzył niemal kronikę budowy powstającego obok jego pracowni budynku. Ważnym motywem w jego twórczości była również rzeka, nieopodal której mieszkał oraz tworzył. Jej zmienność i tajemniczość fascynowała malarza. Pokazane zostaną prace powstałe w wyniku zgłębiania natury rzeki. Warto zwrócić uwagę także na rysunki stanowiące studia do późniejszych, słynnych dzieł Modzelewskiego, w tym szkice do obrazów „Motyw krymski”, „Zabawy na balkonie”, czy „Martwa natura z brudnymi głośnikami”.

Artysta brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Berlinie, Wiedniu, Brukseli, Moskwie i Budapeszcie. Prezentację „Jarosław Modzelewski: szkicownik” będzie można oglądać od 6 do 18 sierpnia w DESA Unicum.

Wystawa „Jarosław Modzelewski: szkicownik”: 6-18 sierpnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.