Sztuka
Lepsze dzisiaj - Joanna Filipiak

Lepsze dzisiaj - Joanna Filipiak

  • 2016-04-20, do 2016-04-04
  • Stacja Muranów, ul. Gen. Andersa 13, Warszawa

Opis

Cykl malarski pod tytułem „Lepsze dzisiaj” to projekt z pogranicza sztuk wizualnych i publicystyki. Na 21 obrazach wykonanych w technice akrylowej widnieją wizerunki najbardziej (według artystki) charakterystycznych postaci polskiego życia publicznego. Zaprzęgnięci do udziału w wizualnych rebusach zostali: Doda, Ewa Chodakowska, Anja Rubik, Maryla Rodowicz, Małgorzata Kożuchowska, Kasia Tusk, Joanna Przetakiewicz, Małgorzata Rozenek, Monika Olejnik, Agnieszka Szulim, Robert Lewandowski, Daniel Olbrychski, Kuba Wojewódzki, Jarosław Kuźniar, Leszek Balcerowicz, Tomasz Lis, Edward Miszczak, Michał Piróg, Adam Michnik, Donald Tusk i inni.

Artystka zdecydowała się zastosować technikę malarską, ponieważ pozwala ona na moment zatrzymać przepływ wizualnych danych i wymusić na widzu koncentrację na ich znaczeniu. Często zapominamy, że mimo pozornej przezroczystości, są one nośnikiem ideologii i mówią o naszej kulturze więcej, niż nam się wydaje.

Cykl wieńczy trawestacja „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci (jedynie 3 razy mniejsza od oryginału). Tym razem przy wspólnym stole zasiadają Adam Michnik i Doda, miejsce Jezusa zaś pozostaje puste. Dzieło zostało zbudowane tak, że zależnie od swojej orientacji światopoglądowej widz zobaczy w nim to, co zechce zobaczyć. To pokazuje w jak sztywnym systemie symbolicznym żyjemy i jak łatwo go naginać do swoich celów, zapominając o kryteriach sprawiedliwej oceny.

Mapa

Ostatnio dodane
Najlepsze zdjęcia 2018
Najlepsze zdjęcia fotoreporterów dlaStudenta.pl z 2018 roku [FOTO]

Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej dumni. Zobaczcie galerię!

12. FMF
Znamy pierwszych gości 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Program 12. FMF to eksplozja różnorodności!