Sztuka
Młodzi polscy artyści w DESA Unicum

Młodzi polscy artyści w DESA Unicum

  • 2018-10-12, do 2018-10-16
  • wstęp wolny
  • Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1a, Warszawa

Opis

Wyczekiwany przez wielu pasjonatów sztuki i początkujących kolekcjonerów powiew młodzieńczej wizji zagościł na październikowej edycji aukcji Młoda Sztuka. Na jesiennej ekspozycji swoje prace prezentują polscy twórcy, którzy stawiają pierwsze kroki nie tylko na rodzimej, ale i międzynarodowej scenie artystycznej. 16 października wszystkie prezentowane dzieła pójdą pod młotek.

Nie sposób wymienić wszystkich tendencji w historii sztuki, po które sięgnęli młodzi artyści, tworząc własne prace u progu rozwijających się karier. Ich dzieła malarskie czy rzeźbiarskie to śmiałe nawiązania do najważniejszych nurtów sztuki światowej. Częstokroć to innowacyjne, odważne kreacje, czasem prezentujące niekonwencjonalne wersje znanych motywów artystycznych. Wśród starannie wyselekcjonowanych prac znajdziemy nietypowe ujęcia portretów, pejzaży i martwych natur, a wyważone geometryczne kompozycje spotkają się z ekspresyjną abstrakcją.

Przegląd prac otwiera przykład najnowszej twórczości Aleksandry Kowalczyk (obraz znalazł się na okładce katalogu aukcyjnego). Ta znana już z poprzednich edycji aukcji, popularna artystka znów sięgnęła po chłodną geometrię, którą jednak wyróżniają żywa kolorystyka i precyzja przestrzennej kompozycji. Kowalczyk porzuca rozpoznawalne dla jej obrazów szare tło na rzecz surowego płótna, na którym prezentuje wytworzone figury. Geometrycznym podziałom wtóruje również Kamil Stańczak, który prezentuje portret kobiety. Postać opartą na klasycznych wzorach nowożytnego malarstwa, zaczynają zakłócać współczesne “glitche” – błędy obrazu typowe dla elektronicznych ekranów.

Klasyczny motyw miejskiego pejzażu w nowatorskim wydaniu przedstawia z kolei Bartłomiej Koter w jednej ze swoich “scen paryskich”. To być może ostatnia szansa w tym roku, aby zobaczyć i nabyć pracę tego rozchwytywanego twórcy. Widoki paryskich uliczek pędzla Kotera cieszą się nieprzerwanie dużym powodzeniem.

Mocnym akcentem wystawy są prace artystów, którzy czerpią z kultury popularnej. Zwrot w stronę estetyki pop-artu charakteryzuje m.in. twórczość Macieja Siemońskiego. Jego surrealistyczno-fantastyczne kreacje pełne są odniesień do znanych postaci z filmów czy kreskówek. Czarno-biała kompozycja rodem z “Freak Show” to jednocześnie wirtuozeria techniki Siemońskiego.

Wśród znanych i cenionych artystów na jesiennej edycji nie zabraknie m.in. Mirelli Stern, Katarzyny Słowiańskiej Kucz, Ewy Witkowskiej, Grzegorza Klimka i Adama Wątora. Cena wywoławcza każdej z prac to 1000 zł.


Aukcja Młoda Sztuka: 16 października 2018, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 8-16 października 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.