Sztuka
Niewidzialne miasta

Niewidzialne miasta

  • 2018-02-01, , godzina 18:30, do 2018-02-26
  • Galeria Wejście przez sklep z platerami, ul. Ogrodowa 7, Warszawa

Opis

Niewidzialne miastato wystawa otwierająca nowy projekt Katarzyny Kowalskiej, poruszający tematykę myślenia o współczesnym mieście. Dla artystki miasto to poligon doświadczeń, jej środowisko naturalne, źródło inspiracji, miejsce obserwacji zachodzących w nim procesów. Postrzega ona miasto jako zjawisko historyczne, filozoficzne, kulturowe, socjologiczne, jako organizm zmienny, jak również jako kod, który mamy w sobie. W obrazach Kowalskiej odnajdziemy swoistą dyferencję, jednoczesne zastosowanie rygorystycznej geometrii i ekspresyjnego gestu. Geometrię tworzą budynki pnących się bryłami wysokościowców, to biznesowy, zimny świat stali i szkła. Gest symbolizuje czynnik ludzki, spontaniczny, ekspresyjny i ciepły ślad codzienności.

Niezwykle inspirujący dla artystki okazał się intrygujący kontrast ujęty w książce włoskiego pisarza Italo Calvino „Niewidzialne miasta”, gdzie opisane fantasmagoryczne civitates są zarówno wiarygodne jak i wyimaginowane, piękne, fascynujące, pociągające oraz smutne, odpychające, wyludnione, zrujnowane, szczęśliwe i przeklęte. Zafascynowana książką artystka postanowiła przelać na płótno to złożone myślenie o mieście. Postawiła sobie również za cel pokazanie tego, co w metropoliach niewidzialne i tkankotwórcze zarazem: więzi, doświadczeń, wspomnień, marzeń, pragnień i aspiracji, bez czego każde miasto byłoby tylko zbiorem betonowych budowli. Kwintesencję przemyśleń, inspiracji oraz środków wyrazu artystycznego zobaczymy w nowych obrazach Kowalskiej. Jej intuicyjne postrzeganie przestrzeni i doświadczenie w świecie abstrakcji architektonicznej z pewnością staną się dla odbiorcy intelektualną i estetyczną ucztą.

Agnieszka Jachym

Polecamy
Ostatnio dodane
Justyna Grodecka
Copyright, czyli stwarzanie świata - wywiad z Justyną Grodecką, artystką multidyscyplinarną [WIDEO]

Przeczytajcie rozmowę i zobaczcie instalację "Copyright (C) Justyna Grodecka".

Małpy w szkole
"Małpy w szkole" - obraz Davida Teniersa Młodszego wytyka absurdy ludzkiego zachowania

Zajrzymy do klasy, w której zamiast dzieci zasiadają małpy!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.