Sztuka
Otwarcie wystawy "Z widokiem na Ararat"

Otwarcie wystawy "Z widokiem na Ararat"

  • 2009-10-17, do 2009-10-18
  • Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Opis


Otwarcie wystawy Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce
17 października, godz. 12.00
 Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa. WSTĘP WOLNY

Po raz pierwszy w Warszawie prezentowana jest multimedialna ekspozycja ukazująca historię, kulturę i życie codzienne Polaków pochodzenia ormiańskiego i Ormian żyjących w Polsce, którzy kultywują swoje zwyczaje z dala od rodzimego kraju. Wystawa została przygotowana przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Na ekspozycji wykorzystano fotografie archiwalne i współczesne, wspomnienia Ormian, fragmenty filmów oraz muzykę ormiańską. Oryginalna aranżacja autorstwa pracowni Kłaput Project przywodzi na myśl wnętrze ormiańskiego kościoła. Wkraczamy w fascynujący świat wierzeń i tradycji narodu o wielowiekowej historii i bogatej kulturze. Historia przeplata się ze współczesnością – młodsze pokolenia opowiadają o przodkach.

Historia Ormian przedstawiona jest na przykładzie osób, które los związał z Polską – kupców, rzemieślników, właścicieli ziemskich, nauczycieli, księży, działaczy społecznych… Niektóre z przedstawionych rodzin przybyły do Rzeczpospolitej jeszcze w XIV wieku. Na wystawie poznamy m.in. XIX-wieczny testament Antoniny Abgarowiczowej i przejmującą relację Arusiak Awdalian – Ormianki, której rodzina musiała uciekać przed Turkami w 1915 roku. Pojawiają się też wspomnienia o rodzinach zesłanych na Syberię, Ormianach będących w armii Andersa, uczestnikach Powstania Warszawskiego.

Na wystawie można też zobaczyć sceny z życia mniejszości ormiańskiej, m.in. ceremonię zaślubin w ormiańskiej katedrze we Lwowie z okresu międzywojnia, krótkie współczesne filmy dokumentalne z wypowiedziami Ormian, w których odpowiadają na pytanie o ormiańską tożsamość, oraz blisko 100 portretów fotograficznych wykonanych przez Zbigniewa Kordysa, zawodowego fotografa ormiańskiego pochodzenia.

Ekspozycję uzupełniają informacje o Armenii i historii Ormian w Polsce (Kalendarium Z historii Ormian w Polsce do 1945 roku). Całości towarzyszy muzyka zespołu Armenian Navy Band.

Autorem aranżacji wystawy jest Kłaput Project. Ekspozycja czynna do 6 grudnia. WSTĘP WOLNY.

Otwarciu wystawy towarzyszą Dni Ormiańskie w Domu Spotkań z Historią, które odbędą się 17 i 18 października, w godz. 12.00–18.00:
 
17 października (sobota)
godz. 12.00: wernisaż wystawy Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce,
występ śpiewaczki Lusine Dżarahian z Armenii
godz. 12.00–16.00: Baby parking po ormiańsku – zabawy dla dzieci
godz. 16.00: film dokumentalny Skarby Armenii o podróży sentymentalnej do tego kraju
godz. 17.00: występ Lusine Dżarahian
 
18 października (niedziela)
godz. 12.00: film dokumentalny Skarby Armenii
godz. 12.00–14.00: wycieczka po Warszawie Szlakiem Ormian, zbiórka przed DSH
godz. 12.00–16.00: Baby parking po ormiańsku
godz. 17.00: występ Lusine Dżarahian

Przez cały weekend:
Punkt kaligrafowania imion po ormiańsku prowadzony przez Gagika Parsamiana i Margaritę Jeremian, ormiańskie bistro, w którym Hayk Srapionyan zaserwuje m.in. tołmę (gołąbki w liściach winogron), potrawy z fasoli, orzechów i bakłażanów oraz lawasz – chleb ormiański, Studio „Żywe obrazy” fotografa Zbigniewa Kordysa – goście DSH będą mogli wziąć udział w pozowanej pamiątkowej fotografii, kram Lilit Hayrapetyan z ormiańskimi nakryciami głowy i kram z książkami o tematyce ormiańskiej.
 
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.