Sztuka
"Różne spojrzenia, wspólna wizja" - wystawa

"Różne spojrzenia, wspólna wizja" - wystawa

  • 2009-01-23, , godzina 18:00
  • Biblioteka Uniwersytety Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, Warszawa

Opis

Różne spojrzenia na kobiety ze Wschodu

Czy walczyć ze stereotypem, że jedyna szansa godnego życia dla Ukrainek to znalezienie dobrego męża zza zachodniej granicy. A może tak po prostu jest? Kim są kobiety ze Wschodu, czym się zajmują, jaki mają wkład ekonomiczny w rozwój swojego kraju? W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zostanie pokazana wystawa fotograficzna "Różne spojrzenia, wspólna wizja" prezentująca sytuację kobiet w krajach Europy Środkowej, Azji Centralnej i Bałkan. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 23. stycznia 2009 o godz. 18.

Większość z nas rozpoznaje kobiety ze Wschodu, ale nie odróżnia ich narodowości. Albanki, Serbki, Macedonki czy Ukrainki kojarzą nam się zazwyczaj ze staruszkami w chustkach, które pędzą kozy po bezdrożach lub niewykwalifikowaną pomocą domową, która przyjeżdża do Polski w celach zarobkowych. Czy kobiety z Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Bałkan rzeczywiście tak żyją? Czy są niezależne finansowo, czy stać je na realizowanie swoich marzeń? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć zdjęcia zrobione przez fotografki z Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu przedstawiające sytuację społeczno- ekonomiczną kobiet z tego regionu. Do każdej fotografii artystki dołączyły krótkie historie, które stanowią integralną część ich pracy.

Oficjalne otwarcie wystawy "Różne spojrzenia, wspólna wizja" odbędzie się 23. stycznia 2009 o godz. 18 w holu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej 56/66 w Warszawie. Wystawa jest częścią trzyletniego projektu Koalicji KARAT, którego celem jest dokonanie zmian w powszechnym myśleniu mieszkańców Unii Europejskiej o kobietach z krajów Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Bałkan, a przede wszystkim ich sytuacji społecznej i ekonomicznej. Wystawę można oglądać od 23. stycznia do 8. lutego w Warszawie, następnie zostanie ona pokazana na Słowacji, w Niemczech oraz w Belgii.

"Chciałybyśmy pokazać prawdziwe oblicza kobiet z regionu. Nawet jeśli te zdjęcia nie przełamują w radykalny sposób istniejących stereotypów to jednaknadają im dodatkowy  wymiar. Sfotografowane kobiety stają się nam bliższe. Okazuje się, że nie jesteśmy aż tak różne od siebie jak na początku sądziłyśmy" - mówi Ewa Pintera, koordynatorka projektu z Koalicji KARAT.

Otwarciu wystawy towarzyszy panel dyskusyjny pt. "Ekonomiczne prawa kobiet prawami człowieka" 23. stycznia, w godz. 13-14.45, Biblioteka UW, sala 316.

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Pierwszą Damę
Rzeczpospolitej Polskiej - Marię Kaczyńską.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.