Sztuka
Rysunki z Belgii

Rysunki z Belgii

  • 2019-03-15, do 2019-05-26
  • od 0zł do 9zł
  • Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego ul. Kozia 11, Warszawa

Opis

Od 15 marca 2019 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego prezentowana będzie wystawa prac współczesnych belgijskich karykaturzystów pt. „Rysunki z Belgii”. Ekspozycja jest częścią projektu „Wystawa w drodze” przygotowanego przez European Cartoon Center Kruishoutem Belgium i gościła dotąd w Anglii i Egipcie. Jej warszawska odsłona potrwa do 26 maja.

Dziewięciu współczesnych rysowników belgijskich, laureatów wielu międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny, zdecydowało się pokazać swoje ulubione prace na przygotowanej przez European Cartoon Center Kruishoutem Belgium wystawie „Rysunki z Belgii”. Wystawa podróżuje po świecie, pozwalając szerokiej publiczności i miłośnikom karykatury zapoznać się z dokonaniami twórców belgijskiej satyry rysunkowej. Tym razem gości ją Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Swoje prace prezentują na niej następujący artyści: Luc Descheemaeker (O-SEKOER), Ludo Goderis, Nikola Hendrickx (IOA), Tony Houbrechts (Cartoni), Stefaan Provijn (Stef), Constantin Sunnerberg (Cost.), Luc Vermeersch, Luc Vernimmen oraz Norbert Van Yperzeele.

Ekspozycja jest próbą ukazania różnorodności stylów obecnych we współczesnej karykaturze belgijskiej – od typowo flamandzkiej, czysto humorystycznej grafiki po prace reprezentujące bardziej poetyckie podejście do poruszanej przez ten gatunek sztuki tematyki. Wszyscy prezentowani na wystawie artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów i festiwali karykatury i rysunku satyrycznego na całym świecie. Niektórzy z nich od lat należą do czołówki twórców tego gatunku, dla innych świat satyry rysunkowej stanowi stosunkowo niedawne odkrycie. Wszyscy zasługują jednak na obecność na tej wystawie, szczególnie dzięki dbałości o jakość artystyczną prac, o ich graficzną prostotę, o każdy narysowany szczegół i zastosowaną kolorystykę. Wszyscy także prezentują w swoich rysunkach humor w jego czystej i bezpośredniej postaci.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ambasador Królestwa Belgii w Polsce, Przedstawiciel Generalny Rządu Flandrii oraz Delegat Generalny Walonii-Brukseli w Warszawie.

 

Bilet normalny – 9 zł

Bilet ulgowy – 5 zł

We wtorki wstęp wolny

Ostatnio dodane
18. Artystyczna PodrÃłÅź Hestii
Znamy finalistów 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Postawy twórcze 25 młodych adeptów sztuki z całej Polski zyskały uznanie jury.

Dracula
Dracula Live in Concert na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej

Superprodukcja Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara w Krakowie!